Gerçek doğum günümü öğrendim

reredo

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba hemen olaya gireceğim ve bu saçma şeyi kafamdan nasıl atacağımı size soracağım. Olay şu ki ben normalde aralık doğumluyum. Kimliğimde 1 Ocak yazdığından doğum günlerimi hep 1 Ocak'ta kutladık. Geçen sene anneme ben aralığın kaçında doğdum diye sordum o da 15'i ile 20'si arası bir gündü tam hatırlamıyorum dedi. Bende hangi gün doğdum hafta sonu falan mı demiştim o da cuma günü dedi ve cuma gününde 17'sine denk geldiğini fark ettim. Kısaca detaylı konuşunca 17'sinde olduğunu öğrendim. Kafama takma nedenim şu; ben şimdiye kadar hep 1 Ocak'ta kutladım ve bu yüzden sanki daha önce doğum günümü bilmiyormuşum gibi hissediyorum. Bu saçma şeyde kafama takıldı nasıl kurtulacağım? Doğduğum hastane yıllar önce yıkıldığı için de doğum kayıtlarına çok büyük ihtimal ulaşamayız yani kimlikteki tarihi değiştirmemiz zor ve uzun bir süreç. Öte yandan yine saçma bir şekilde nedense annem yanlış hatırlıyor, aslında günü bilmiyor gibi hissediyorum. Olay bu. Biliyorum çok saçma ama bu olayı nasıl kafamdan silebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Seneler sonra, yıllar ilerledikçe, o günlerin, ayların hatta senelerin farkı olmayacak senin için (benim yaşım çok ileri değil :) ), gördüklerim üzerinden söylüyorum.
Ama o kadar beklemeden bu ufak sorunu şimdi çözeyim dersen, yine çözüm sende.
Her şeyin sebebine ve bizim için ne anlama geldiğine bakmak gerekiyor. Kendine neden bunun bu kadar önemli olduğunu sor, ve farz edelim kimlikte değiştirdin vs. bunun ne katkısı olacak sana. Nedenler, sonuçlar...
Ayrı bir tavsiye, derdine şükret. Dilerim hayattaki en büyük derdin bu olur 🙃

Bence taksın. Taksın ki, büyük küçük tüm dertlerini sorgulasın. Onu takma bunu takma, insan duyarsız bir makine haline geliyor... Alışkanlık haline gelip, çok önemli mevzuları bile takmamaya başlıyor; kendisini, hayatını, çevresindekileri, sevdiklerini ilgilendiren kritik konuları bile takmamaya başlıyor.
Bize düşünen, sorgulayan, ufak da olsa büyük de olsa sorunlarını düşünen insanlar lazım, makine değil.
Ha tabii böyle bir şeyin üstüne gereğinden çok zaman efor sarf etmeden, takıntılı hale gelmeden, daha mühim şeylere yönelmesi iyi olur ama sorgulamaya alışmak zamanla olur.
Beni 10 gün sonra yazdırmışlar. Bu yüzden 15 bin tllik bedelliyi kaçırdım gittim 37 bin verdim. Bu cok koymuştu 😂
Farkını ailene faturala :)

Bir fikrim var dostum... İlk olarak düşünmeyi,kafana takmayı bırakmalısın. Sana fayda olacak şey sadece kendin. Bunu nasıl mı yaparsın? İlk sebep:yanlış bilgi kaydı olabilir. Ben 2 nisanda doğmama rağmen 1 nisanda doğum günümü kutluyorum. Kimliğimde de öyle. Ablam da 29 nisan da doğmasına rağmen 23 nisanda doğdu diye geçiyor. Olabilir:). İkinci sebep:Annen ve babanın senden bir şey gizliyo olabileceği. (çok düşük bir varsayım) Bu konuyu ailenle bir gün tartışırsan nitekim cevaplar alabilirsin.Üçüncü ve son sebep: Kafana takma! Yıldızları izle geçsin gitsin. Kafanda *acaba evlatlık mıyım* gibi sorulara yer verme. Ama sakın pes etme dostum. Gerçeği öğrenene kadar durma ve korkma! iyi günler:)

Bir fikrim var dostum... İlk olarak düşünmeyi,kafana takmayı bırakmalısın. Sana fayda olacak şey sadece kendin. Bunu nasıl mı yaparsın? İlk sebep:yanlış bilgi kaydı olabilir. Ben 2 nisanda doğmama rağmen 1 nisanda doğum günümü kutluyorum. Kimliğimde de öyle. Ablam da 29 nisan da doğmasına rağmen 23 nisanda doğdu diye geçiyor. Olabilir:). İkinci sebep:Annen ve babanın senden bir şey gizliyo olabileceği. (çok düşük bir varsayım) Bu konuyu ailenle bir gün tartışırsan nitekim cevaplar alabilirsin.Üçüncü ve son sebep: Kafana takma! Yıldızları izle geçsin gitsin. Kafanda *acaba evlatlık mıyım* gibi sorulara yer verme. Ama sakın pes etme dostum. Gerçeği öğrenene kadar durma ve korkma! iyi günler:)
Ablamda da 1 ocak yazıyor o yüzden acaba gerçek doğum günüm o mu diye düşünüyorum. Cuma günü dediği için çok büyük ihtimal 17si ama işte aklıma takılmıştı.
Seneler sonra, yıllar ilerledikçe, o günlerin, ayların hatta senelerin farkı olmayacak senin için (benim yaşım çok ileri değil :) ), gördüklerim üzerinden söylüyorum.
Ama o kadar beklemeden bu ufak sorunu şimdi çözeyim dersen, yine çözüm sende.
Her şeyin sebebine ve bizim için ne anlama geldiğine bakmak gerekiyor. Kendine neden bunun bu kadar önemli olduğunu sor, ve farz edelim kimlikte değiştirdin vs. bunun ne katkısı olacak sana. Nedenler, sonuçlar...
Ayrı bir tavsiye, derdine şükret. Dilerim hayattaki en büyük derdin bu olur 🙃
Yukarı da yazdığı gibi acaba doğru mu diye düşündürdü o kadar. Karantina öncesi zerre umrumda değildi bile karantina insanı Delirtti 😆

Geri
Yukarı