Gerçek Hayat RPG Oyunu Oynamak İster misiniz?

FRP yani açılımıyla fantasy role playing.

Sürüsüne bereket ödül kazanan Baldur's Gate 3'ün gerçek ilham kaynağıdır mesela. Dungeons & dragons evreninden bahsediyorum. D&d kitapları, romanları, hikayeleri ve kural kitaplarıyla birlikte uçsuz bucaksız bir Tabletop FRP evrenidir aslen.

Kısaca, bir oyunu kağıt üstünde, bir anlatıcı yani DM (dungeon Master) liderliğinde arkadaşlarınızla aynı masanın etrafındayken belli kural kitapları sayesinde oynayabilmektir.

Mesela tıpkı Baldur's Gate 3'teki gibi ben Warlock oynamak istiyorum diyebilirsiniz veya bir barbar oynayabilirsiniz. Tek fark, bir bilgisayar oyunu gibi "tek ve kısıtlı" bir senaryoya bağlı kalmaz, seçimlerinizi de bu kısıtlar üzerinden değil, tamamen özgürce yaparsınız.

Mesela en iyi RPG oyunlarda bile size meydan okumuş bir düşmana verebileceğiniz cevaplar bellidir ve sınırlıdır. Karşılık verebilir, kaçabilir veya tuzağa çekebilirsiniz diyelim. ama gerçek FRP'de yani Tabletop FRP'de "ben düşmanın suratına bakıp burnumu karıştırarak lahana dolması tarifi veriyorum" diyebilirsiniz. Haliyle düşmanınızı yöneten anlatıcı yani DM'in inisiyatifi doğrultusunda düşmanlarınız ve oyundaki NPC karakterler belki gülme krizine girer, belki siz onu sallamadığınız için daha çok kızar belki de sizin deli olduğunuzu düşünür. Ama yanınızda oynayan arkadaşınızın tepkisi tamamen onun seçi midir? Kimse müdahale edemez.

uzun lafın kısası FRP tamamen insanların oynadığı ve karar verdiği kocaaaaaamaaaaan bir RPG oyunlar bütünüdür. İster Skyrim, bg 3 gibi evrenlerde oynarsınız, isterseniz Naruto-bleach-fairy tail vb bir animenin FRP'sini oynarsınız. Ya da Harry Potter vb diğer fantastik evrenleri oyununuza entegre edersiniz.

en bilinen türü dungeons & dragons evreninde oynanan klasik FRP'dir.

Konu sahibinin attığı video çok yeterli değil, o yüzden ben de ufak bir ekleme yapayım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Misal bu videodaki gibi insanlar, arkadaşlar bir araya geliyor ve bir DM eşliğinde tamamen özgür bir senaryoda seçimlerine bağlı olarak gelişmeye, güçlenmeye, eğlenmeye çalışıyorlar. Bu video tabii biraz profesyonel normal oyuncular için. Basitçe bir kafede toplaşıp orada da oynanabilir FRP. Veya birisinin evinde toplaşılır oynanır ve bu en rahat-konforlu olanıdır bence. Ancak videodaki de zor değil. Mesela biz düzenli toplanır ve oyun oynarız. Ama eğer senaryo çok sararsa, figürlerle, haritalarla, gerekli materyallerle güzel ve ekstrem bir atmosfer de oluştururuz. Tamamen size bağlı yani, ne kadar hoşunuza gideceğine.

Discord üzerinden videodaki gibi bir etki yaratamayabilir doğal olarak. Sonuçta yüz yüze oynandığında verdiği tat ve keyif katlanarak artıyor.

Yine de ilginizi çektiyse, Discord iyi bir başlangıç olur. En azından kuralları, tarzı, oyunu öğrenirsiniz eğer DM iyi seviyedeyse. Belki sonrasında DC'de oynadığınız kişilerle kaynaşır ve gerçek hayatta yüz yüze oynarsınız bundan sonra, kim bilir? Hatta yok devenin bale pabucu diyebilirsiniz ama evleneceğiniz adamı/kadını bile bulabilirsiniz... Kanlı-canlı şahit olduğumuz bir olaydı üniversitedeyken bu... Bu oyunu oynayan kitle genel olarak güçlü bir hayal gücüne sahiptir, daha romantiktir, daha duygusaldır. O yüzden bunu asla kibir tarafıyla değil ama gerçekçi yönden söylüyorum, kültürel olarak da seviye atlatır insana. Gün geçtikçe bir şeylere bakış açınız değişir, tepkileriniz değişir, kısaca kitap okumak gibi ufuk açıcı bir şeydir.

Denemeyen arkadaşlara, denemelerini şiddetle tavsiye ederim.

Bence ironi yapıyorlardı arkadaşlar ama neyse.

En son bildiğim kadarıyla 3.5e Türkçe'ye çevrilmişti. Sonra maalesef çeviri olayını kaybettik. Keşke yapılsa...

Ek olarak ben hala zar seti, figür vb şeyler için Aliexpress'i kullananlar arasındayım. Senede birkaç kez toplu sipariş veriyorum bu tip şeyler için. Türkiye'de ne yazık ki ciddi bir kazık atma çabası var bu noktada. Bahsettiğiniz gibi oyun tarafında burnu havada olan kesim olduğu gibi, sattığı şeyler nasıl olsa az biliniyor, görece zor bulunuyor diye uyanıklık yapan satıcılar da mevcut. Neyse ki şu e-ticaret hayatımıza girdi de rahatladık :)
3.5e 2000'lerin ilk yarısında Arkabahçe Yayınevi tarafından çevrilmişti... Çeviri dili hasebiyle ''Burnu havada'' Frp camiası tarafından yerden yere vurulmuştu ama bence Arkabahçe'nin burada hedeflediği şey, Çiğdem Erkal Hanım'ın Metis - Yüzüklerin Efendisi serisine kazandırmış olduğu arkaik/eski Türkçe ile yaptığı çeviri başarısıydı. Hoş, gerçi o burnu havada Frp camiası Yüzüklerin Efendisi ve Tolkien'a da burun kıvırır... Maalesef jenerasyon fark etmeksizin dilimizi kullanma yeteneği konusunda kısır bir toplum olduğumuzu belirtmek zorundayım. Halen sahaf sitelerinde ara sıra denk gelmekteyim 3.5e kitabına ve hep kafamın bir tarafında ''Alsana hadi al ne duruyorsun'' fikri zihnime kıymıklar atmakta... Figür konusunda ben kendi dönemimden kalma Kinder süpriz yumurtalardan çıkan metal figürleri kullanmaktaydım. Ancak evi birkaç defa altına üstüne getirmiş olmama rağmen o efsanevi şövalye figürümün içinde bulunduğu zar kesesini bulamadım... Bu noktada geçtiğimiz yıllarda D&R'dan almış olduğum Papo markasının minyatür şövalye figürleri imdadıma yetişti. 2 set almıştım ve setin bir kısmı elle boyamaya da uygun şekilde solid tek renk plastikten üretilmiş halde... Şövalyelerin olduğu minyatür sete kendim 25 kuruştan fon kartonu ve epoksi/uhu ile stand yaptım. Ama elbette daha spesifik minyatür figürler (Atıyorum bir dwarf warrior veya human barbarian ya da halfling) yurtdışı seçenekleri daha opsiyonel olacaktır... Zamanında ben de Aliexpress vasıtası ile zarlar almıştım. İnşallah hala fiyat vs. açısından kullanıcı dostudur...

3.5e 2000'lerin ilk yarısında Arkabahçe Yayınevi tarafından çevrilmişti... Çeviri dili hasebiyle ''Burnu havada'' Frp camiası tarafından yerden yere vurulmuştu ama bence Arkabahçe'nin burada hedeflediği şey, Çiğdem Erkal Hanım'ın Metis - Yüzüklerin Efendisi serisine kazandırmış olduğu arkaik/eski Türkçe ile yaptığı çeviri başarısıydı. Hoş, gerçi o burnu havada Frp camiası Yüzüklerin Efendisi ve Tolkien'a da burun kıvırır... Maalesef jenerasyon fark etmeksizin dilimizi kullanma yeteneği konusunda kısır bir toplum olduğumuzu belirtmek zorundayım. Halen sahaf sitelerinde ara sıra denk gelmekteyim 3.5e kitabına ve hep kafamın bir tarafında ''Alsana hadi al ne duruyorsun'' fikri zihnime kıymıklar atmakta... Figür konusunda ben kendi dönemimden kalma Kinder süpriz yumurtalardan çıkan metal figürleri kullanmaktaydım. Ancak evi birkaç defa altına üstüne getirmiş olmama rağmen o efsanevi şövalye figürümün içinde bulunduğu zar kesesini bulamadım... Bu noktada geçtiğimiz yıllarda D&R'dan almış olduğum Papo markasının minyatür şövalye figürleri imdadıma yetişti. 2 set almıştım ve setin bir kısmı elle boyamaya da uygun şekilde solid tek renk plastikten üretilmiş halde... Şövalyelerin olduğu minyatür sete kendim 25 kuruştan fon kartonu ve epoksi/uhu ile stand yaptım. Ama elbette daha spesifik minyatür figürler (Atıyorum bir dwarf warrior veya human barbarian ya da halfling) yurtdışı seçenekleri daha opsiyonel olacaktır... Zamanında ben de Aliexpress vasıtası ile zarlar almıştım. İnşallah hala fiyat vs. açısından kullanıcı dostudur...
Hero Forge Custom Miniatures

Eğer figür konusuna ilginiz varsa bu Heroforge isimli siteye mutlaka bir göz atın eğer daha önce bakmadıysanız. Tabii malum dolar kuru yüzünden biraz tuzlu olabiliyor. Ancak 99 dolarlık olanları (Polished/Antiqued Bronze) ömürlük kalitede. Üstüne falan basmadıkça epey sağlamdır yani. Diğer türler bildiğiniz plastik vs gibi maddelerden. O kadar paraya değmeyebilirler yani. Ben dolar bu hale gelmeden önce Covid-19 başlangıç döneminde sipariş etmiştim. O dönem 99 dolar değildi gerçi, 79'du yanlışım yoksa. Yine de 1000 TL gibi bir fiyat çıkmıştı önüme. Kapanma zamanları malum dışarı çıkamıyorduk, bari tek evde toplaşalım hafta sonu hem kapanırız hem FRP oynarız diyorduk :)

Hero Forge Custom Miniatures

Eğer figür konusuna ilginiz varsa bu Heroforge isimli siteye mutlaka bir göz atın eğer daha önce bakmadıysanız. Tabii malum dolar kuru yüzünden biraz tuzlu olabiliyor. Ancak 99 dolarlık olanları (Polished/Antiqued Bronze) ömürlük kalitede. Üstüne falan basmadıkça epey sağlamdır yani. Diğer türler bildiğiniz plastik vs gibi maddelerden. O kadar paraya değmeyebilirler yani. Ben dolar bu hale gelmeden önce Covid-19 başlangıç döneminde sipariş etmiştim. O dönem 99 dolar değildi gerçi, 79'du yanlışım yoksa. Yine de 1000 TL gibi bir fiyat çıkmıştı önüme. Kapanma zamanları malum dışarı çıkamıyorduk, bari tek evde toplaşalım hafta sonu hem kapanırız hem FRP oynarız diyorduk :)
Bahsettiğiniz siteye mutlaka bakacağım. Biz o malum kapanma evresinde arkadaşlarımızla çok farklı bir genre olacak ama Sea of Thieves'e fena halde sarmıştık. Tabi bunun haricinde Discord üzerinden de Frp oyunlarımız (Maalesef DM olmak zorundaydım) olmuştu. Discord pek çok açıdan Frp için kolaylık sağlamasına karşın ben daha arkaik usülde, kafe veya evde toplanıp, Kağıt kurşun kalem/Rotring, keselerdeki zarlar ve minyatür figürlerle desteklenmiş (Hatta arkaplanda hafiften çalabilecek Warcraft Ost'leri) bir Frp oyununu tercih ederim...

Yaş 40 civarı sanırım :) Ben balıklama atlarım bu işede vaktim yok gece gündüz çalışıyorum.Yıllar sonra masaüstü açan birini görmek harika ama, daha önce çok gördüm ama hiç oynamamıştım.Madem discorddan oluyor neden olmasın. Çağ değişti artık. Özellikle Warhammer 40K olursa tadından yenmez, hastasıyım çünkü:)

Baldur's Gate 3'ü tarif etmişsiniz. Ne gerek var başka heyecana. Yazdığınızın her virgülü Baldur's Gate 3'ü işaret ediyor.
Baldur's Gate 3'ün bedava versiyonu :D Arkadaşlarımla bende bir kaç kez oynadık hatta yakın zamanda yine oynarız. Güzel oyun. Oyun daha çok böyle sohbet ortamı kuruyor.

Nasıl bir şey?
Bir anlatıcı oluyor işte. Diğer oyuncularda ona göre rol yapıyor. Oyunu önceki yorumlarda anlatmışlar. Detaylı anlatacak kadar bilgiye sahip değilim.

Geri
Yukarı