Gerçekte 50 Mbps alabilir miyim bu uzaklıktan?

100 mbps alırsınız.
Ama max alabileceğim 82 yazıyor ben mi yanlış biliyorum hiç aram yok bu değer işleriyle.

Ekran Alıntısı.PNG

Boşuna ADSL kullanma. Deneyimlerimden biliyorum. ADSL bağlantı türü VDSL göre tarifeleri daha pahalı. Malesef böyle saçma bir sistem var :) Bence en kısa zamanda hattınızın bağlantı türünü VDSL taşıyın. En azından binanızda ya da size yakın apartmanda olan bir tanıdığınızın modem arayüzünden hat değerlerine bakıp sonuçları görebilirsin. Yalnız kesinlikle bu tür sitelere aldanma. Ben bile kaç defa internet sağlayıcıları ile papaz oldum. Israrla bana hattımın 80mbps download ı geçemeyeceğini söylediler.

Bak gördün mü modem arayüzünde alabileceğin maksimum download hızın 93mbps. Sana VDSL saha dolabı üzerinden ADSL bağlantı türü vermişler. 75 mbps download hızını kullanabilirsin :) Hadi hayırlı olsun. Eğer ki görüştüğün internet sağlıyıcıları sana dönüp "35mbps download hızı alabilirsiniz" gibi bir şeyler söylerse sen de onlara dönüp modem arayüzünde 93mbps download hızını desteklediğini anlat. Tabi bu demek değildir ki 93mbps alacaksın, 75mbps download hızını alırsın ama bu değerler ile...

NOT: Şöyle bir şey de eklemek istiyorum. Bina ankastre kutusundan evin içine gelen kablodan sonra ki DSL bağlantısını kesinlikle normal telefon kablosu ile yapma. CAT6 kablosu kullan. Emin ol hat değerlerini bir tık etkiliyor.
İnternet benim adıma değil zaten komşu ile ortak kullanıyoruz ve yeni pc alınca hızlı internet şart oldu telefon tablet vs. onlara 8 mbps bile yeter ama pc olunca 35 altı cidden az geliyor bilgi için teşekkürler.

Santral dibinizde 85 diyor. Ben o değere bakarak söyledim. VDSL2+ olabilir o sorgulama o zaman sizin ki VDSL2 bundan kaynaklanıyor olabilir.

Yok kardesim. VDSL2 o ama sorun sorgulamadan kaynaklaniyor olabilir. Uzaktaki kabine baglidir ama sorgu o sekilde gösteriyor olabilir. Kablolamada sorun olacagini sanmiyorum hat zayiflamasi iyi degerde.

24Mbps download hızın için SNR değeri 24.8 yani bence görünen maks hızı alamaz gibisin :) zaten her zaman maksimum alabileceğin hızın altında bir hız oluyor. Tahminimce 50 Mbps zor gibi alırsın.

Dostum VDSL hatta SNR degerini bire bir carpman yanlis. Tamam o degeri alamaz ama 3 birim hiz 1 birim SNR degeri olarak hesaplarsan asagi yukari 70 alir diye düsünüyorum ve hat zayiflamasi cok iyi düzeyde arkadasin.

Benim nasıl hesapladığımı nasıl anladın ? Ben önce kendi pratik deneylerime ve kullanıcılardan daha önce gördüğüm ekran görüntülerine ve paylaşımlarına göre yorumladım. Şu an arkadaşa 24mbps download hız tanınmış ve şu an ki snr değeri 24.8 Yani 70mbps download alması biraz zor gibi. Benimde hat değerlerim çok iyidir. Bu ev'de 8-16-24-32-35-50-75-100 mbps; bütün download hızlarını kullandım. Ve biliyorum ki modeme gönderilen sinyal arttıkça snr değeri daha bir düşüş yaşıyor. Mesela 50 mbps download hızı kullanırken snr değerim 30 idi, şu an mevcut 35mbps ve 36 snr değerim var. 75mbps olduktan sonra daha bir düşüyor, 100mbps kullanmıştım ve snr değerim 14 gibiydi genelde. Bunun yanı sıra forumlarda da paylaşılan ekran görüntülerinde benzer gözlemlemeler gördüm. Bence 50 mbps download hızı alabilir gibi...Umarım daha yüksek alır tabi :)

Benim nasıl hesapladığımı nasıl anladın ? Ben önce kendi pratik deneylerime ve kullanıcılardan daha önce gördüğüm ekran görüntülerine ve paylaşımlarına göre yorumladım. Şu an arkadaşa 24mbps download hız tanınmış ve şu an ki snr değeri 24.8 Yani 70mbps download alması biraz zor gibi. Benimde hat değerlerim çok iyidir. Bu ev'de 8-16-24-32-35-50-75-100 mbps; bütün download hızlarını kullandım. Ve biliyorum ki modeme gönderilen sinyal arttıkça snr değeri daha bir düşüş yaşıyor. Mesela 50 mbps download hızı kullanırken snr değerim 30 idi, şu an mevcut 35mbps ve 36 snr değerim var. 75mbps olduktan sonra daha bir düşüyor, 100mbps kullanmıştım ve snr değerim 14 gibiydi genelde. Bunun yanı sıra forumlarda da paylaşılan ekran görüntülerinde benzer gözlemlemeler gördüm. Bence 50 mbps download hızı alabilir gibi...Umarım daha yüksek alır tabi :)
Karşı komşumuz 75 alıyor diye biliyorum : ).

Benim nasıl hesapladığımı nasıl anladın? Ben önce kendi pratik deneylerime ve kullanıcılardan daha önce gördüğüm ekran görüntülerine ve paylaşımlarına göre yorumladım. Şu an arkadaşa 24Mbps download hız tanınmış ve şu anki SNR değeri 24.8 yani 70Mbps download alması biraz zor gibi. Benim de hat değerlerim çok iyidir. Bu Ev'de 8-16-24-32-35-50-75-100 Mbps; bütün download hızlarını kullandım. Ve biliyorum ki modeme gönderilen sinyal arttıkça SNR değeri daha bir düşüş yaşıyor. Mesela 50 Mbps download hızı kullanırken SNR değerim 30 idi, şu an mevcut 35Mbps ve 36 SNR değerim var. 75Mbps olduktan sonra daha bir düşüyor, 100Mbps kullanmıştım ve SNR değerim 14 gibiydi genelde. Bunun yanı sıra forumlarda da paylaşılan ekran görüntülerinde benzer gözlemlemeler gördüm. Bence 50 Mbps download hızı alabilir gibi...Umarım daha yüksek alır tabii :)

Kendi yazdiginla celisiyorsun. 35 kullaniyorum 36 SNR diyorsun, 100 kullandim 14 gibiydi diyorsun. Hesapla bakalim kac birim hizda kac SNR düsüsü yasamissin. SNR degeri hizla bire bir düsmez diyorum bende. Kendi hattina bakarak baskasinin hatti yorumlanmaz. Bu forumda 6 SNR degeri ile kopmasiz hat kullananlar var.

Geri
Yukarı