Gerçekten Matematik Olmadan Oluyor mu?

strigoi

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Universitetet i Agder
Yıl sonunda yabancı dil seçeceğim. Yabancı dilim de iyidir. Ezberim çok iyi, önceki sınıflardan kalma da büyük bir eksiğim yok. İngilizceye de ağırlık veriyorum. Bunun dışında edebiyat ve tarih de çalışıyorum. Coğrafya ve biyolojide eksiklerim var, çok çalışmadım ama çalışmaya başlayacağım.

Matematik, fizik ve kimyanın uzun zamandır yüzüne bile bakmadım. Sayısal olmadan olmuyor, iyi bir üniversite gelmiyormuş. Doğru mu?

Örneğin, üniversite sınavında sözel kısımda iyi yapsam ve sayısalda toslasam, dilde de iyi yapsam iyi bir bir üniversite kazanabiliyor muyum? Bu konu sürekli aklıma takılıyor. Matematik ve diğer sayısal dersler olmadan da oluyor mu, yoksa olmuyor mu?

Üniversitenin hangi puana göre aldığına göre değişir. Örneğin tarih bölümü sözel puanınıza bakar, mühendislik bölümleri çoğunlukla sayısal puanınıza bakar, 2 yıllık bölümler TYT puanınıza bakar gibi. Bir de tüm sınıflardan en az 10 yabancı dil öğrencisi çıkması için dua edin bence.

TYT'de matematik hep karşına çıkacak. 2 yıl kazanıp 4'e tamamlamak isteseniz DGS'de yine matematik karşınıza çıkacak.

Hem matematik yapılamayacak bir ders değil. Üstteki arkadaşın dediği gibi iki kitap bitirip 10 net ve üzerini çıkarabilirsiniz.

Hocam sözel derslerde başarılı olan çok kişi var, bu başarı oranı matematikte sağlanamıyor. Bu yüzden matematik yapan daha değerli oluyor ve diğerlerinin önüne geçiyor. Sıralama önemli olduğu için, nadir olanı başarmanız sizi öne atacaktır. Aynı şey Türkçe'de paragraf için de geçerli. TYT matematiğin zaten aman aman bir zorluğu yok bence. En çok zorlayan kısmı problemlerdir sanırım.

Üniversitenin hangi puana göre aldığına göre değişir. Örneğin tarih bölümü sözel puanınıza bakar, mühendislik bölümleri çoğunlukla sayısal puanınıza bakar, 2 yıllık bölümler TYT puanınıza bakar gibi. Bir de tüm sınıflardan en az 10 yabancı dil öğrencisi çıkması için dua edin bence.
Anladım hocam, teşekkürler. Çıkıyor çıkıyor. Bir ön plan yapılmıştı, 9 kişi dil seçti, biri daha çıkar artık.
Lethocum şöyle söyleyeyim, 75 ve üstü net yapacaksan sorun yok, fakat kendine bu kadar güvenmiyorsan en azından 10 matematik neti yap. İki test kitabıyla bunu başarabilirsin.
75 net üstü yapamam kesinlikle, çok zorlayıcı olacaktır. Biraz çalışmam gerekiyor sanırım sayısala. Teşekkür ederim hocam. Peki fizik ve kimya gibi derslerden iyi bir net çıkarırsam, dediğiniz yine geçerli oluyor mu?
TYT'de matematik hep karşına çıkacak. 2 yıl kazanıp 4'e tamamlamak isteseniz DGS'de yine matematik karşınıza çıkacak.

Hem matematik yapılamayacak bir ders değil. Üstteki arkadaşın dediği gibi iki kitap bitirip 10 net ve üzerini çıkarabilirsiniz.
Teşekkür ederim hocam. Temelde eksiğim var, zorlanıyorum oldukça. Bir özel hoca gerekiyor sanırım.
Hocam, en iyisi matematikte en az 10 net yaptıracak bir özel öğretmen tutun. Gerisi basit zaten.
Teşekkür ederim hocam cevabınız için.

Leş denebilecek bir sıralama ve netler ile İstanbul Üniversitesi dil bilimi bölümüne giden arkadaşım var. Kendinden beklenenden kötü yapıp Galatasaray Fransızca bölümüne, oradan merkezi yerleştirme puanı ile Boğaziçi dil bilimine, orada ortalama kasıp Boğaziçi İngilizce öğretmenligine geçen başka bir arkadaşım var.

Yani çok da güzel olur. Olmaz diyenler kendileri sözde bildikleri alanda başarılı denecek seviyede olmadıklarının farkında olmayan kişilerdir.

75 net üstü yapamam kesinlikle.
70 neti geçmek o kadar da zor değil. Asıl sorun 75 ve üstünde. Birincisi 75-80 yaparken ikincisi 78-80 yapıyordu denemelerde. Sınavda ikisi de batırdı. İkinciden ilk 500 bekliyorduk, 1600 küsur yaptı. Buna rağmen durum bu. Diğerinin bölümünün sıralamasına bakabilirsiniz. 10 bin küsur yaptı o.

Alan açılsın diye yakın arkadaşlarınızı ikna edebilirsiniz. İlk hagta değişim yapılabildiği için kendi alanlarına geri dönerler. Biz öyle actirmistik bizim okulda. Sonra çevre okullardan mecbur nakil gelenler oluyor zaten.

Son olarak, sadece matematik olunca da olmuyor. Hurafe bunlar. Ağzı olan konuşuyor, o kadar.

Geçen gün bahsettiğim ikinci arkadaş ile başka bir mesaj ararken denk geldiğim konuşmayı paylaşayım. Mobilde olduğum için kirpamadim.
Screenshot_20210209-000707_WhatsApp.jpg

75 net üstü yapamam kesinlikle, çok zorlayıcı olacaktır. Biraz çalışmam gerekiyor sanırım sayısala. Teşekkür ederim hocam. Peki fizik ve kimya gibi derslerden iyi bir net çıkarırsam, dediğiniz yine geçerli oluyor mu?
Tabii ki bütün dersler önemli fakat benim zamanımda öncelik sıralamasında Türkçe’den sonra matematik gelirdi.

Leş denebilecek bir sıralama ve netler ile İstanbul Üniversitesi dil bilimi bölümüne giden arkadaşım var. Kendinden beklenenden kötü yapıp Galatasaray Fransızca bölümüne, oradan merkezi yerleştirme puanı ile Boğaziçi dil bilimine, orada ortalama kasıp Boğaziçi İngilizce öğretmenligine geçen başka bir arkadaşım var.

Yani çok da güzel olur. Olmaz diyenler kendileri sözde bildikleri alanda başarılı denecek seviyede olmadıklarının farkında olmayan kişilerdir.

70 neti geçmek o kadar da zor değil. Asıl sorun 75 ve üstünde. Birincisi 75-80 yaparken ikincisi 78-80 yapıyordu denemelerde. Sınavda ikisi de batırdı. İkinciden ilk 500 bekliyorduk, 1600 küsur yaptı. Buna rağmen durum bu. Diğerinin bölümünün sıralamasına bakabilirsiniz. 10 bin küsur yaptı o.

Alan açılsın diye yakın arkadaşlarınızı ikna edebilirsiniz. İlk hagta değişim yapılabildiği için kendi alanlarına geri dönerler. Biz öyle actirmistik bizim okulda. Sonra çevre okullardan mecbur nakil gelenler oluyor zaten.

Son olarak, sadece matematik olunca da olmuyor. Hurafe bunlar. Ağzı olan konuşuyor, o kadar.

Geçen gün bahsettiğim ikinci arkadaş ile başka bir mesaj ararken denk geldiğim konuşmayı paylaşayım. Mobilde olduğum için kirpamadim.
Uzun uzun yazıp, örnek de verdiğiniz için çok teşekkür ederim hocam.

Birazcık dişimi sıkıp daha fazla ağırlık vermem gerekiyor anlaşılan. Okullar açılırsa da ortalama hangi seviyede olduğumu iyice anlayacağım. Sadece İngilizce çalışmıyorum. Sözelden de ortalama üstü bir puan alabilmek için ona da çalışıyorum, umarım bir zorluk yaşamam ileride.

Bir yakın arkadaşım da dil bölümünü seçmişti. Hemen hemen kapasitemiz aynı, zaten onun da ailesi dil seçmesine sıcak bakmış. Sözel bölümünü toplam 4 kişi, sayısalı 45, eşit ağırlığı 20 küsür kişi seçmişti. Sözel bölüm açılmaz 4 kişiyle. Oradan 1 kişi gelse zaten 10 kişi olup sınıf açılıyor. Yani bence çok rahat açılır sınıf.

Sayısaldan tam bir başarı elde edemesem de en azından sözelden iyi yapıp rakiplerimden bir tık daha önde olmayı düşünüyorum. Diğer sınavda da iyi bir İngilizce neti yapmak için kendimi zorlayacağım. Kendimde eksik bulduğum nokta, kelime eksiklerim. Okulda, canlı derslerde, Youtube'daki hocalarda ezberlememizi isteyen kelimeleri biliyorum ama oyun oynayacağım zaman çoğu kelimede eksiğim oluyor. Onları da öğreneceğim umarım.

Tekrar teşekkürler hocam.

Geri
Yukarı