Gıbırnet Yüzünden Steam Ban Atar mı?

Recx and Flex

Hectopat
Yer
İzmir
GıbırNet bildiğiniz üzere ağ üzerinden 66 tane oyun verdi fakat bazı kullanıcılar bunun bir açık olduğunu ve Steam bunu anlarsa sınırsız ban atacağını söylediler. Sizce böyle bir şey olur mu? @Samotne Ciasteczka @MisakiTaro @BerkayZ87
Programı dün kurdum ve ağa bağlandım lakin biraz şüphelenmedim değil. Sadece bir ağa bağlandığım anda Steam hesabıma klasörlü bir şekilde 66 oyunun ben onay dahi vermeden birkaç dakika içerisinde kendiliğinden gelmesi teknik olarak imkansız. Ben ağa bağlanınca aynı ağda gözüktüğümüz için bana aile paylaşımı açtıracak, ben de istediğim oyunları "Ödünç alma" seçeneği ile alıp oynayacağım sanıyordum ama öyle olmadı ve aile paylaşımı menümde de kimse gözükmüyor. Steam sözleşmesinde "Family sharing" geçiyor lakin bu "Family sharing" durumu aynı bilgisayarda iki farklı hesabın şifresini tek bir bilgisayarın Steam launcherında girip açarsanız ve daha sonrasında hesapların birnin ayarlar sekmesinden bu seçeneği "Guardınızı" girerek onaylarsanız açılıyor, sizden onay isteyen ve yasal bir yöntem kısacası. Öte yandan "Gıbır.net" sistemine dönersek, ben yıllardır Steam kullanıyorum, her özelliğini ve kuralını üç aşağı beş yukarı biliyorum ama hayatımda bir kere bile bir ağa bağlanarak oyunlarını Steam üzerinden ücretsiz oynayabildiğin üstelik dakikalar içerisinde sen Steam üzerinden bir onay dahi vermeden oyunlara kolayca erişebildiğin bir sistemi görmedim, duymadım, Steam sözleşmesinde böyle bir şeyin mümkün olabileceği, böyle bir yöntemin Steam tarafından bilindiği veyahut yasal olduğu geçmiyor ki sözleşmede bu tarz uygulamaların veya bilinen yöntemlerin hepsini yazarlar normalde. Steam de bu sözleşmeyi istediği zaman tek taraflı olarak değiştirebiliyor. Kısacası bu sistem asla güvenilir olmamakla birlikte Steam de böyle bir sistemin varlığını kabul etmiyor yani yaptığınız şey tamamen bir açıktan yararlanmak ve daha öncesinde Steam'de bir açık bulup bunu rapor etmek yerine kullanan ve tespit edilen herkes hesabına " Sınırsız topluluk banı" yemiştir. Daha önce bizzat deneyim ettim, bu banı yerseniz yorum yapamaz, yeni oyun satın alamaz, Steam'e para yatıramaz ve profilinizi asla düzenleyemezsiniz yani hesabınız tam anlamıyla hesabınız çöp olur.

Steam buna şu anlık izin vermediği ve bilmediği için görmezden de gelebilir, bu uygulamayı keşfedip toplu bir biçimde bir kereliğine mahsus uyarıda bulunup uygulamayı da engelleyebilir, Steam kullanıcılarının sözleşmeyi dahi okumadan "nerede beleş oraya yerleş" mantığıyla hareket edip açıkça Steam'i suistimal ettiğini görüp, sözleşmeye tek taraflı düzenleyip tespit edilen herkesin hesabına "Sınırsız topluluk banı" da atabilir.

Son olarak şuna da değinmek istiyorum, Gıbır.net "biri ağdaki oyunlarda hile açarsa hepimiz ban mı yeriz" sorusuna "Sadece kullanan kişi yer" diye cevap vermiş ama bu kütüphaneye Steam tarafından bilinen bir yöntem ile değil de tuhaf tuhaf ağ zırvalarıyla bağlandığımız için ve sistem "Family sharing" yapmaktansa tek bir kütüphaneyi herkese sunup tek kişi kullanıyormuş gibi gösterdiği için biri hile açarsa ağa bağlı olan herkesin ban yemesi gibi bir ihtimal de vardır. Gıbır.net gibi ismi cismi bilinmeyen bir şirketin sistemine yukarıda saydığım sebeplere rağmen güvenmek saçmalıktan başka bir şey değildir bence. Steam hesabınızda hiç oyun yoksa vs. elbette bu sisteme girin lakin şurada birkaç oyun için hesabınızı riske atmaya değmez. Açıkçası ben değeri ₺348 — ₺2186 olan hesabımı birkaç tane para biriktirsem alabileceğim oyun için riske atmak istemiyorum, sizin de aynı şekilde düşüneceğinizi umuyorum. Gıbır.net de S. S. S bölümünde asla bu sistemin legal olduğuyla vs. ilgili zerre bilgi parçası vermiyor, ancak siz arkalarından koşup defalarca sorarsanız yalan yanlış bir bilgi kırıntısını zor elde ediyorsunuz.

Sözleşmede geçmediğini bilmeme rağmen Steam'e ticket atıp bir kere daha araştıracağım bu konuyu, kendileri de bu duruma izin vermediklerini söylerlerse Gıbır.net kütüphane sistemini rapor edeceğim. Steam 2021 itibarıyla aşırı katı kurallara sahip, bu kuralların ve sözleşmenin bir kelimesini bile bilmediğinden çok emin olduğum Gıbır.net firmasının yetkili isimleri muhtemelen gençleri çekmek için yasal olup olmadığına bile bakmadan oluşturmuştur bu kütüphaneyi. Eğer kullanıyorsanız ağdan ayrılıp, Steam'e gir çık yaparak kütüphaneyi sıfırlamanızı öneriyorum. Ücretsiz birkaç oyun uğruna hesaplarımızın başına bir şey gelmez umarım...

Ben de kütüphaneye eklemiştim ancak hesabıma bir şey gelmesin istediğim için indirmedim ve geri sildim uygulamayı. Oyunların yarısı zaten ücretsiz, Ücretli olanların da açıldığını hiç görmedim. Deneyenlerde lisans hatası veriyormuş.

Ben de kütüphaneye eklemiştim ancak hesabıma bir şey gelmesin istediğim için indirmedim ve geri sildim uygulamayı. Oyunların yarısı zaten ücretsiz, Ücretli olanların da açıldığını hiç görmedim. Deneyenlerde lisans hatası veriyormuş.
Bende vermedi öyle bir hata.

Yeni konular

Geri
Yukarı