Gıbırnet'in Steam'de verdiği oyunlar güvenilir mi?

İnternet kafelerin yaptığı sistemi evlere yapıyorlar, Steam bunu öğrenirse müdahale eder ama öğrenemez. Kullanıcı için de bir tehlikesi yok suç ve zan altına giren bunu yapan. Fakat ortadaki en büyük sorun bunu niye bedava yaptıkları. Şu yılda bedavaya dayak bile yemek zor. Her şey para. Bir yerden kazanmak zorundalar. Beleş VPN'lerin bile girdiğiniz sitelerin verilerini alıp devletlere ve şirketlere sattığını biliyoruz. Ağınıza sizden izinsiz bir şekilde ulaştıklarını da düşünürsek ben güvenmiyorum. Mesele bilgilerinizi satmalarından çok daha tehlikeli olabilir. Ne gerek var ki. Paranız yoksa korsan oynayın antivirüsle birlikte paranız olunca da daha önce korsan oynamış olduğunuz oyunları satın alın. Böylece hak yememiş de olursunuz en temizi bu. Hiçbir zaman para gelmiyorsa maddi durumunuz gerçekten kötüyse danaya girer gibi Steam aile paylaşımı ile 5 arkadaş bir oyuna girersiniz, 5 kütüphaneyi de birleştirirsiniz. 20 liralık Witcher'e 4 lira verecek paranız vardır herhalde. Hem üretici de hakkını almış olur. Arkadaşınız yoksa da forumdan 4 kişi daha bulun durumu yeni bir postta anlatıp, 1/5 fiyatına oyun oynamayı aklı başında herkes kabul eder en güvenilir kişiyi de paradan sorumlu yapın. Ya da hiç güvenmem diyorsanız bile oyunları sıra sıra alırsınız.

Son düzenleme:
Birisi mining virüsü demiş diğeri firmanın ismine sallamış yani herhangi bir fikri olmadan konuşmuşlar. Adamlar hizmet veriyor hangi firma yapıyor bunu.

Birisi mining virüsü demiş.
Belirttiğim gibi ben denemedim. Arkadaşım denemiş ve (söylediğine göre) GPU %100 kullanılmaya başlamış. O da mining virüsü olabilir dedi. Olay bundan ibaret.

Arkadaşlar, bunu "bir üniversitenin ağını kullanarak kütüphanesine erişim sağlamak" gibi düşünebiliriz. Steam'den birtakım oyunlar için ticari lisans alıyorlar ve "GıbırNET" ağına dahil insanlar, bu ticari lisanstan faydalanabiliyor.

O ağa bağlı olunduğunu göstermek için de ZeroTier kullanılıyor. Bu bir virüs vs. değil. Açık kaynak kodlu bir uygulama. Ortada illegal bir şey yok. Ancak bir parantez açayım, Steam ticari lisans ile kastettikleri "Steam PC Câfe" ise bunun kendi şirketleri üzerindeki geçerliliği nedir, emin değilim. Onun dışında ortada ne bir sorun var ne de yasa dışı, yasaklı bir durum. ZeroTier'i de sürekli çalıştırmak zorunda değilsiniz. O yüzden, karar sizin. Ben kullanırdım efenim.

Yeni konular

Geri
Yukarı