Gidon tarafından 5 derece sürüşe etkisi

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Merhabalar şu an kullandığım maşa yanlış ölçüm yapmadıysam 440 mm almak istediğim maşa ise 535 mm arada 5-6 derece gidonda fark yapacak. 2 derecenin bile sürüşe etkisi çokmuş. Bana etkisi ne kadar olur. Şu an kullandığım maşa amortisörü yok yeni alacağım maşada var yani konforu artıracağım derken azalmasın? Bir de bisikletimin sürüşü ağır olduğu için alışkanlık, sürekli oturmadan sürüyorum. Bu, gidonda oluşan geometrik farkını egale eder mi? Bir de hava ile yağ amortisörü arasındaki fark nedir?
@BilgisayarKurdu @Bulut Uzer @Frknhrmnc

Alacağım maşa bu sizce iyi mi? Geri dönüş yapan birisi iyi çalıştığını söylemiş tabi o hava olanı almış ben yağ olanı alacağım.

Maşa hakkında bilgim yok duymadım çünkü. Ama galiba fat bike için alacaksın yine. Eğer öyle olacak ise süspansiyon sağlıklı çalışsın yeterli. Diğer yandan hava ve yağ çalışma farkları var tabi ama sana pek farklılık yaratmaz senin için o yüzden o senin seçimine kalmış. Bu arada fat bike için ise yağ ya da yaylı öneririm. Son olarak açı konusunda alışıyor insan ve inan o kadar ufak değişimlerin hesabını yapabilecek ortamda değiliz.
Road ya da herhangi bir racing bike kullanmıyoruz sonuçta. O yüzden pek etkisi olmaz. Yalnız alacağın gidon riser değeri yüksek ise ya da ne bileyim şuan kullandığın gidona göre riser değeri düşük ise alışma sürecini zorlaştırabilir.

Bir yazıda 2 derece bile çok fark ediyor yazıyordu. O yüzden bir korktum hani 5 derece baya fark yapacak herhalde diye sorayım dedim. Buradaki bisikletçiye sordum bir şey olmaz senin maşadan daha iyi alabilirsin dedi. Bu arada gidon almayacağım maşa alacağım (linkini de verdim). Bu da benim maşadan 100 mm daha yüksek olduğu için gidon tarafında (sanırım) 5 derece fark yapacak. Yani kısaca ön taraf 10 cm yukarıya kalkacak. Ben yağ olanı alacağım daha ucuz olduğu için, geri dönüş yapan birisi hava olanı almış ve iyi çalıştığını söylüyor umarım yağ olanı da iyi çalışır. Son bir sorum var, alacağım maşanın gidon montaj tacının çapı 28.6 mm. Bu çoğu bisiklette aynı mı oluyor? Ya da benim maşayı çıkarmadan çapını ölçme şansım var mı? Belki benim kadroya uymaz.
HTB1up6gOpXXXXa9aFXXq6xXFXXXC.jpg

Şaft boru uzunluğu mu yoksa şaft boru çapından mı baysediyorsun ? Nasıl ölçtü ise kendi maşanı söküp istediğin değerlere ulaşabilirsin.

Borunun çapını ölçmem gerek. Ölçme amacım uyumsuzluk olur mu sorusunu ortadan kaldırmak. Yani bu çap benim kadroya her halükarda uyar mı?

Bu arada fat bike için ise yağ ya da yaylı öneririm.
Hocam şunu bir netleştirelim çünkü elimde 250 lira falan var freni yaptırdıktan sonra 220 lira falan kalacak. Yağ olan maşa 275 hava olan maşa 450 lira arada 175 lira var ve ben 50-55 kilo arası bir ağırlığa sahibim değer mi? Birisi 125 mm gibi çalışma mesafesine çıkınca tam randıman almak için hava şart dedi. Tamam Fat'in başrolü tekerler ama bu da bir yere kadar ve ben bunun yumuşaklık ayarı değil sertlik ayarını yapacağım yani en yumuşağında bile 50 kilo birinde öyle tam çalışmaz diye korkuyorum. Bazıları da yaylı oluyormuş. Eğer yağ yeterli gelir diyorsanız (50 kilo kullanıcı ve 125 mm çalışma mesafesi) yağ olanını alırım daha ucuza ve daha kısa bir sürede bisiklete iyi bir yükseltme yapmış olurum.
@BilgisayarKurdu

Çok dert ediyorsun bu konuları. Al bir tane yaylı maşa yeterli olacaktır. Havalı isterim ben diye ısrar etmek istersende o maşaya 450 vererek çöpe atmış olursun.

Çok dert etmiyorum sadece soruyorum. Bunu sormasaydım havayı alacaktım mesela. Eğer fark yoksa yağ olanı alıyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı