Gigabit Fiber destekleyen altyapıda 10/100 Mb/s kablo kullanımı

OlivePigeon

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Dell Optiplex 7050 Hackintosh
Meslek
Öğrenci
Evet, başlıkta da dediğim gibi. Fiber altyapımız Gigabit internet destekliyor ancak binaya çekilen kablonun yetersizliği yüzünden sadece 100Mb/s alabiliyorum. Bu sorunu Türk Telekom'a bildirdiğimde altyapıda bir sorun görünmediğini söylüyorlar ama sorunun zaten altyapıda değil binaya çekilen kablolarda olduğunu ne kadar anlatsam da anlamıyorlar. Bu sorunu nasıl çözebilirim, çözebilmek için neler yapabilirim?
Screenshot 2023-12-08 at 23.14.52.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ethernet kartınız gigabit destekli mi ve modemden PC'ye gelen kablo CAT6 mı? Eğer bunlardan birine cevabınız hayır ise sorun sizin sistemde.

Ethernet kartınız gigabit destekli mi ve modemden PC'ye gelen kablo CAT6 mı? Eğer bunlardan birine cevabınız hayır ise sorun sizin sistemde.

Ethernet kablom CAT6e, bilgisayarım ve sunucularımın hepsi 2, 5G bağlantıyı destekliyorlar ve kullandığım Router olan TP-Link Archer VR600'de kablosuzda 1Gb/s kadar hızı destekliyor. Ama modeme gelen kablo 100 MB/s ve CAT5.

Modeme gelen kablo dediğiniz fiberi Ethernet'e dönüştürücü ara bir parça var ve oradan çıkan Ethernet kablosu modemin WAN portuna giriyor. O aradaki kabloyu mu diyorsunuz CAT5 diye?

Modeme gelen kablo dediğiniz fiberi Ethernet'e dönüştürücü ara bir parça var ve oradan çıkan Ethernet kablosu modemin WAN portuna giriyor. O aradaki kabloyu mu diyorsunuz CAT5 diye?
Aynen hocam. Binamız yeni olduğu için dönüştürücü binanın bodrumunda ve yukarıya sadece WAN kablosu çıkıyor.

Öyle bir bağlantı ilk defa duydum ilginç. Mesafe çok uzun değilse CAT6 kablo alıp değiştirin ya da elektrikçi bulup yaptırın. Siz o işi firmaya anlatıp yaptırana kadar ömrünüz çürür.

Aynen hocam. Binamız yeni olduğu için dönüştürücü binanın bodrumunda ve yukarıya sadece WAN kablosu çıkıyor.
Hocam o halde binanızda gigabit destekli internet yok. Size muhtemelen binaya kadar fiber geliyor. Siz FTTH, yani eve kadar fiber geliyor zannetmişsiniz. Altyapınız anlaşılana göre maalesef en fazla 100Mb/s destekliyor.

Hocam o halde binanızda gigabit destekli internet yok. Size muhtemelen binaya kadar fiber geliyor. Siz FTTH, yani eve kadar fiber geliyor zannetmişsiniz. Altyapınız anlaşılana göre maalesef en fazla 100Mb/s destekliyor.
Hocam 500Mb/s hız alan komşularımız var ve Türk telekomu aradığımız ve adresimizi verdiğimiz zaman Gigabit desteklediğini söylüyorlar. Aradaki kablo sadece bi Cat5 ethernet kablosu bu kabloyu değiştirsek sorun çözülecek. Ama bu kabloyu nasıl değiştirtebilirim onu bilmiyorum.

Hocam 500Mb/s hız alan komşularımız var ve Türk Telekom'u aradığımız ve adresimizi verdiğimiz zaman Gigabit desteklediğini söylüyorlar. Aradaki kablo sadece bir CAT5 Ethernet kablosu bu kabloyu değiştirsek sorun çözülecek. Ama bu kabloyu nasıl değiştirtebilirim onu bilmiyorum.

Kablo çok karmaşık bir yerden geçmiyorsa değiştirmek kolay. Önce nereden geçiyor bakın ve bulun. Daha sonra kaba taslak metreyi hesaplayın ama eksik değil fazla olsun. Sonra eski kablonun ucuna yeni kabloyu elektrik bandı ile bağlayıp çekin. Eskisi yerine yenisi gelmiş olur. Muhtemelen kablo havalandırma gibi bir yerden geçiyordur.

Tam olarak anlayamadım. Şimdi dairenizde modem sistemi buna benzer mi?

Eki Görüntüle 2045946
İşte o sağdaki kutu modem yanında değil aşağıda imiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı