Gigabtye RTX 3060 oyunda 70 derece normal mi?

NeTRaa

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ekran kartım God of War oynarken DLSS açık kalite modunda efektler orijinalde 1080P'de ekran kartımın sıcaklığı sabit 70 derece oluyor fan dönme hızı ise %75 ile %80 arası sabit kalıyor. Fan sesini duyulur gibi olmaya başlıyor. Şimdiye kadar her zaman MSI ekran kartı kullanırdım Twin Frozr soğutmasını çok sevdiğim için stres testinde bile 30 dakika dursa bile fan hızı %60 geçmezdi. Kartım yeni sistemde yeni bu kadar zorlanması normal midir? İşlemci sıcaklığı 65 derecede sabit onun sıcaklığını yazma sebebim sonuçta kasa içine etki ettiği için. Sistem bileşenlerim;
  • Gigabyte GeForce RTX 3060 Gaming OC 12g 12 GB GDDR6 192 bit ekran kartı.
  • Intel® Core™ i3-10100F işlemci.
  • Cooler Master Hyper 212 LED Turbo ARGB işlemci hava soğutucu.
  • Thermaltake H330 ARGB tg 650W USB 3.0 mid Tower kasa.

Kasanın fan yerleri alındığı hali ile durmakta arka egzoz üst de hemen bir tane egzoz fanı daha önde de içeri hava alan tek bir fan hepsi 120mm ekstra olarak 3 yer daha boş kasa da. Ben ekstra olarak 3 tane daha 120mm fan alıp takmam gerekli mi sizce? Uzun saatler oyun oynuyorum ve oyun oynarken ekran kartım san ki stres testine girmiş gibi zorlanması benim içimi hiç rahat ettirmiyor. Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

Sıcaklık değeri şu havalar için gayet normal. Fan hızı ise bir tık yüksek. Sesi çok rahatsız ediyorsa manuel kısabilirsiniz ama sıcaklıklar yükselir. Kasaya fan eklemek biraz daha düşürür değerleri. İşelmci soğutucunuzu yeni fark ettim. Bende 10400f ve Hyper 212 soğutucu var. Oyunlarda maks 50-55 derece görüyorum. Kasanızın hava akışı çok iyi sayılmaz şu hali ile. Fan takviyesi yapabilirsiniz.

RTX 3060 modeli güçlü bir kart, 70 derece hiçbir şey o kart için. Güzel sıcaklıklar yani. Fan hızı ise otomatikte kalsın.
Hocam internette kartın testlerini izlediğim de fan hızı %65 de maksimum sıcaklık 60 61 derece görünüyor acaba onlar uzay montaj yapıp test videosu yayınladığı için midir hocam yoksa benim kasa içi hava aktarımın da mı sorun var.

Başka bir test videosun da kart 2K ultra ayarlarda maksimum 65 derece görüyor Horizon Zero Dawn oyunun da sanırım yaz ayında olduğumuz için 70 derece normaldir diyorsunuz yani arkadaşlar.

Hocam internette kartın testlerini izlediğim de fan hızı %65 de maksimum sıcaklık 60 61 derece görünüyor acaba onlar uzay montaj yapıp test videosu yayınladığı için midir hocam yoksa benim kasa içi hava aktarımın da mı sorun var.

Sıcaklığa her şey etki edebilir, yaz mevsiminde olmamız ekstra zorluyor sistemleri fakat sizin sıcaklık değeriniz gayet iyi, benim GTX 1050 bile 65-70 dereceleri görüyor. RTX 3060 için 70 derece serin sayılabilecek bir değer. Hava akışınız iyi. 75-78 derecelere kadar yolu var. Daha fazlasına da dayanır aslında ama eğer o derecelere ulaşırsa sadece serinletmek adına fan ekleyebilirsiniz ama önümüzdeki aylar 5-10 derece düşecektir zaten.

Başka bir test videosun da kart 2K Ultra ayarlarda maksimum 65 derece görüyor Horizon Zero Dawn oyunun da sanırım yaz ayında olduğumuz için 70 derece normaldir diyorsunuz yani arkadaşlar.

Muhtemelen kartınızın target sıcaklık değeri 70 derecedir. O derecede tutmak için fan hızını sürekli yükseltiyordur. İşelmcinizin aslında o soğutucu ile çok daha serin çalışması gerekirdi. Sebebi termal macun ya da hava akışı olabilir. 65 derece de gayet iyi değer ama bende aynı soğutucu ile i5 10400F 50 derece civarında çalıştığı için biraz fazla geldi. Ön tarafa 2 adet daha fan ekleyebilirsiniz. 3 temiz hava 1-2 egzoz fan hava akışını iyileştirir.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim hocam bu sistemlere yüklü miktarlarda para veriyoruz uzun yıllar da kullanmak için dikkatli kullanmak istiyor insan. Sistem daha yeni itopya da toplandı macunu ben sürmedim şimdi açıp bakmak istemiyorum. Ben yine de ilk önce içimin rahat etmesi için 3 tane 120m fan alıp takacağım 3 temiz hava 3 egzoz fan yapacağım. İşlemci de sanki ayarlı gibi 65 dereceyi geçmiyor kartta 70 dereceyi sanırım ayarlanmış gibiler sadece o derecelerde kalmak için fan hızını artıyorlar oda ses yapar gibi oluyor. Sonuçları tekrardan yazacağım extra fanları taktıktan sonra.

Geçici süreliğine arkadaşımdan 3 tane 120m fan aldım pek kaliteli değil standart eski kasa fanlarından onları kasanın ön tarafına taktım içeri hava vermesi için diğer kasanın 3 tane orjinal kalite fanlarını egzoz fan yaptım şuan sıcaklıklar işlemci sabit 59 ile 60 derece arasına düştü ekran kartı ile fan hızı %72 de sabit sıcaklığı ise 66 derece de sabit kalıyor 30 dakikalık oyun sürecinden sonra kasanın içerisine sağlam hava basabilecek fan önerisinde bulunabilir misiniz arkadaşlar inanıyorum ki sağlam 3 tane fan alırsam ekran kartının sıcaklığını 64 63 e kadar düşürebilirim gibime geliyor.

@Yavuzthegreat @Liquido arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz bildiğiniz veya kullanıp beğendiğiniz hava basmak için kasanın içerisine fan önerisinde bulunabilir misiniz teşekkürler şimdiden.

Son düzenleme:
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim hocam bu sistemlere yüklü miktarlarda para veriyoruz uzun yıllar da kullanmak için dikkatli kullanmak istiyor insan. Sistem daha yeni itopya da toplandı macunu ben sürmedim şimdi açıp bakmak istemiyorum. Ben yine de ilk önce içimin rahat etmesi için 3 tane 120m fan alıp takacağım 3 temiz hava 3 egzoz fan yapacağım. İşlemci de sanki ayarlı gibi 65 dereceyi geçmiyor kartta 70 dereceyi sanırım ayarlanmış gibiler sadece o derecelerde kalmak için fan hızını artıyorlar oda ses yapar gibi oluyor. Sonuçları tekrardan yazacağım extra fanları taktıktan sonra.

Geçici süreliğine arkadaşımdan 3 tane 120m fan aldım pek kaliteli değil standart eski kasa fanlarından onları kasanın ön tarafına taktım içeri hava vermesi için diğer kasanın 3 tane orjinal kalite fanlarını egzoz fan yaptım şuan sıcaklıklar işlemci sabit 59 ile 60 derece arasına düştü ekran kartı ile fan hızı %72 de sabit sıcaklığı ise 66 derece de sabit kalıyor 30 dakikalık oyun sürecinden sonra kasanın içerisine sağlam hava basabilecek fan önerisinde bulunabilir misiniz arkadaşlar inanıyorum ki sağlam 3 tane fan alırsam ekran kartının sıcaklığını 64 63 e kadar düşürebilirim gibime geliyor.

@Yavuzthegreat @Liquido arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz bildiğiniz veya kullanıp beğendiğiniz hava basmak için kasanın içerisine fan önerisinde bulunabilir misiniz teşekkürler şimdiden.
Bütçeniz ne kadar hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı