GIGABYTE 2070 Super oyunda fanlar anormal derecede dönüyor

Onurkaya07

Femtopat
Daha fazla  
RAM
8 BG 3600 MHZ XPG Spectrix D 60G
SSD veya HDD modeli
Corsair MP510
Ekran kartı
GIGABYTE 2070 Super
Anakart
Gigabyte B450
İşlemci
R5 3600
Ekran kartımın neden böyle yaptığını çözemedim birçok video izledim lakin bir türlü sebebini çözemedim. Ben Technopat Sosyal'i ilk defa kullanıyorum bu sorun yüzünden size ulaşmak istedim sorunum şu;
Ekran kartımın boştayken hiç ses çıkartmaması gayet normal ve fanları çalışmıyor belli bir dereceye kadar, sorunum şu ki örneğin yüksek bir performans gerektiğinde fanımın çalışması normal ama sorun şu ki fanım delirmiş gibi davranıyor oyuna giriyorum fan bir saniyeliğine %100 oluyor bir sonraki saniye %0 dönüyor. Deli gibi dans ediyor bir bağırıyor bir susuyor ve bunu oyun kapatılıncaya kadar yapıyor. Bir türlü sebebini çözemedim.

Öncelikle fan bozuk olup olmadığını öğrenmek için MSI Afterburner indir. Fan ayarlarını manuel yap. Fanları gözlemle yalpalama var mı diye daha sonra oyun içinde sıcaklıkları gönder.

Öncelikle fan bozuk olup olmadığını öğrenmek için MSI Afterburner indir. Fan ayarlarını manuel yap. Fanları gözlemle yalpalama var mı diye daha sonra oyun içinde sıcaklıkları gönder.
Tamam yapıyorum ekran görüntülerini atacağım. ayrıca bu kartı aldığımdan beri böyle stok olarak böyle şeyler yapmaması gerekmez mi sürekli fanların dönüş hızları neden değişiyor acaba termal macunla alakalı olabilir mi? birazdan ekran görüntülerini de yolluyorum

Tamam yapıyorum ekran görüntülerini atacağım. Ayrıca bu kartı aldığımdan beri böyle stok olarak böyle şeyler yapmaması gerekmez mi sürekli fanların dönüş hızları neden değişiyor acaba termal macunla alakalı olabilir mi? Birazdan ekran görüntülerini de yolluyorum.

Sıcaklık yüksek olabilir.

1683744320850.png

Sıcaklık yüksek olabilir.
fan hızı % olarak stabil olsa da fark ettiyseniz rpm olarak dalgalı bu da anlık olarak fanın delirip delirip düşmesine sebep veriyor beyaz noktaların olduğu yerden sonrası bir oyuna girdim onun öncesi windows vs olduğu için verileri ortadaki beyaz çizgi sonrasına bakabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1774306

Fan hızı % olarak stabil olsa da fark ettiyseniz RPM olarak dalgalı bu da anlık olarak fanın delirip delirip düşmesine sebep veriyor beyaz noktaların olduğu yerden sonrası bir oyuna girdim onun öncesi Windows vs olduğu için verileri ortadaki beyaz çizgi sonrasına bakabilirsiniz.

Hocam oyun içi paylaşın.

Ekran kartımın neden böyle yaptığını çözemedim birçok video izledim lakin bir türlü sebebini çözemedim. Ben Technopat Sosyal'i ilk defa kullanıyorum bu sorun yüzünden size ulaşmak istedim sorunum şu;
Ekran kartımın boştayken hiç ses çıkartmaması gayet normal ve fanları çalışmıyor belli bir dereceye kadar, sorunum şu ki örneğin yüksek bir performans gerektiğinde fanımın çalışması normal ama sorun şu ki fanım delirmiş gibi davranıyor oyuna giriyorum fan bir saniyeliğine %100 oluyor bir sonraki saniye %0 dönüyor. Deli gibi dans ediyor bir bağırıyor bir susuyor ve bunu oyun kapatılıncaya kadar yapıyor. Bir türlü sebebini çözemedim.

Hocam çözüm bulabildiniz mi? Aynı sorun bende de mevcut.

Çözüldü.
Yaptığım araştırma sonucu ve yaptığım uygulama sonucu 2070 s deki bu sorunun çözümü şudur:
ekran kartının termal pad ve termal macunlarını orijinal ölçülerine birebir uygun şekilde değiştirirseniz sorun çözülüyor.
Hem Padi hem de macunu kaliteli marka aldım.
pad ice dragon, macun termal grizly kryonaut (1gr yeterli)
Değişimi kendim yaptım sizde kendinizde yapabilirsiniz
youtube da hem de internette bir çok kaynak var.
aşağıdaki videoyu izlemeniz yeterli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3 saattir test yapıyorum. 71 dereceyi asla geçmiyor.
4 bin devire asla gelmedi yalnız bende şöyle bir durum daha oldu:
Gigabaytın control center adında bir programı var. GPU için fan vram preformans vs değerleri gösteriyor değişiklikler yapmanıza yarıyor.
Bu programı açmadığımda sıcaklık 80 derecelere çıkıyor, fan devri dengesiz oluyor ama yine de 4 bin devire asla çıkmıyor. Bu programı açtığımda ise fan dengeli çalışıyor ve 70 dereceyi asla aşmıyor. Hiç bir ayar yapmanıza gerek yok sadece proğram sağ alt köşede açık kalsın yeterli.

umarım yardımı dokunur. iyi formlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı