Gigabyte 3060 Ti fanlar dönmüyor ve görüntü gelmiyor

sertano

Zeptopat
Daha fazla  
Ekran kartı
Gigabyte 3060 Ti Aorus Elite
Yaklaşık 15 gün önce Gigabyte Aorus 3060 Ti ekran kartı almıştım. Kart geldiğinde montajını yaptım sorunsuz şekilde kullanıyordum. Dün merakımdan kartı dikey nasıl yerleştiririm yerleştirirsem kasaya çok mu yakın olur diye kartı anakarttan söktüm sonra tekrar geri taktım veya çalıştırdım fark ettim ki güç kablolarını bağlamayı unutmuşum. Güç kabloları giriş yerlerinin üzerinde 2 adet LED var onlar yanıyordu. Sonra kasadan gücü tekrar kestim ve kablolarını taktım. Ancak işlemden sonra kartın fanları dönmüyor görüntü gelmiyor. Eski EVGA 1080 kartımı taktığımda herhangi bir problem yok. Diğer PCI slotuna taktım BIOS güncelledim CMOS sıfırladım ne yaptıysam olmuyor. Karta güç geliyor ama fanlar dönmüyor ve görüntü yok. Yan kısmındaki ışıklar yanıyor…

Dosya Ekleri

• 4C6FC5B9-4B3C-4CF5-AFA8-794F5AAABF59.jpeg
    4C6FC5B9-4B3C-4CF5-AFA8-794F5AAABF59.jpeg
    175,9 KB · Görüntüleme: 51
  • 0BA64DE1-7DBC-4D6F-9EFD-C63A80154B16.jpeg
    0BA64DE1-7DBC-4D6F-9EFD-C63A80154B16.jpeg
    100,6 KB · Görüntüleme: 46
  • image.jpg
    image.jpg
    156,5 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı fanları kart belli bir sıcaklığa ulaşmadan dönmez zaten. Display veya HDMI kablosunu ekran kartına taktığınızdan eminsiniz değil mi?

İşlemcinizin dahili grafik birimi varsa bilgisayarı işlemci üzerinden açarak ekran kartını görüp görmediğine bakabilirsiniz. Ayrıca elinizde iki tane ekran kartı varsa görüntü veren karttan görüntü alıp görüntü alamadığınız kartı takıp aygıt yöneticisinden sistemin ekran kartını görüp görmediğine bakabilirsiniz.

Ekran kartı fanları kart belli bir sıcaklığa ulaşmadan dönmez zaten. Display veya HDMI kablosunu ekran kartına taktığınızdan eminsiniz değil mi?
Hem display hem HDmi denedim ama olmadı
İşlemcinizin dahili grafik birimi varsa bilgisayarı işlemci üzerinden açarak ekran kartını görüp görmediğine bakabilirsiniz. Ayrıca elinizde iki tane ekran kartı varsa görüntü veren karttan görüntü alıp görüntü alamadığınız kartı takıp aygıt yöneticisinden sistemin ekran kartını görüp görmediğine bakabilirsiniz.
Bunu biostan mı göreceğim yoksa Windows’tan mı işlemcinin görüntü desteği var

Windows'tan aygıt yöneticinden.
Bu şekilde yaptım görünmüyor
Aynı şekilde eski ekran kartını çıkarıp, 3060ti güç kabloları ile bağladığımda kartı bilgisayar görmüyor.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    201,3 KB · Görüntüleme: 17
  • 235D01B6-3D94-4C43-97CB-E59C110E2F81.jpeg
    235D01B6-3D94-4C43-97CB-E59C110E2F81.jpeg
    182,3 KB · Görüntüleme: 17
  • image.jpg
    image.jpg
    159,7 KB · Görüntüleme: 27
  • image.jpg
    image.jpg
    169,8 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Bu şekilde yaptım görünmüyor
Aynı şekilde eski ekran kartını çıkarıp, 3060ti güç kabloları ile bağladığımda kartı bilgisayar görmüyor.
Bilgisayardan gücü kestikten sonra birkaç defa başlatma tuşuna bastıktan sonra güç kabloları takılı halde sadece 3060 Ti'ı takmayı deneyebilir misiniz?

Bilgisayardan gücü kestikten sonra birkaç defa başlatma tuşuna bastıktan sonra güç kabloları takılı halde sadece 3060 Ti'ı takmayı deneyebilir misiniz?
Onu da denemiştim olmadı. Galiba kart bozuldu. Nasıl oldu anlamadım takıp çıkarmayla nasıl bozuldu çözemedim çok saçma geliyo. Şöyle bi problemim var faturaya benzer bir kağıdı bulamıyorum sadece içinden çıkan garanti kağıdı var. Kutu ve içeriği sağlam. Techburada isimli bir firmadan n11 üzerinden almıştım. Anakart arena bilgisayar tarafından ithal edilmiş. Kart bozulduysa bana sorun çıkarırlar mı acaba?
Dediğinizi bir kez daha yaptım ama ne biosta nede aygıt yöneticisinde kart görünmüyor 😢

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    85,2 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Bir firmadan n11 üzerinden almıştım. Kart bozulduysa bana sorun çıkarırlar mı acaba?
Mağaza ile iletişime geçmeniz daha doğru olur.
Dediğinizi bir kez daha yaptım ama ne biosta nede aygıt yöneticisinde kart görünmüyor 😢
Son olarak aklıma pci express soketi geliyor. Soketi bir kontrol edin herhangi bir çizik ya da yamulma var mı diye. Eğer sıkıntı yoksa soketi silgi ile aşırı yumuşak şekilde silmeyi deneyebilirsiniz. Dikkat etmelisiniz pci soketi hassas bir bölge.

Inkedgigabyte-rtx-3060-ti-master-8g-gv-n306taorus-m-8gd-256-bit-gddr6-8-gb-z_LI.jpg

Mağaza ile iletişime geçmeniz daha doğru olur.

Son olarak aklıma pci express soketi geliyor. Soketi bir kontrol edin herhangi bir çizik ya da yamulma var mı diye. Eğer sıkıntı yoksa soketi silgi ile aşırı yumuşak şekilde silmeyi deneyebilirsiniz. Dikkat etmelisiniz pci soketi hassas bir bölge.

Eki Görüntüle 1330815
Bu dediğinizi de yaptım daha önce ama nafile. Yarın kartı geri göndereceğim sanırım mağaza ile iletişime geçip
Bu dediğinizi de yaptım daha önce ama nafile. Yarın kartı geri göndereceğim sanırım mağaza ile iletişime geçip
Kartımı geri gönderdim. Arena Bilgisayar garantili idi. Gigabyte RMA servisinden kartı yenisi ile değiştirdiler. Eski kartın alt köşesinde bir tıkırtı vardı köşesinden tutarken hafif bastığınızda tık tık ses oluyordu acaba tamir görmüş bişey mi diye daha önce vidalarına fln bakmıştım ama herhangi bir deformasyon veya oynanmışlık emaresi yoktu. Yeni gelen kartta hiç bir problem yok. yaklaşık 15-20 gündür sorunsuz kullanıyorum.
Yardımlarınız için herkese teşekkür ediyorum!

Son düzenleme:

Geri
Yukarı