Gigabyte 790FXTA-UD5 Üstünde HD 5850 CrossFireX ve PCI Express 8x Performansı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Soruma geçmeden evvel izninizle bilgisayar sistemimin özelliklerini ve bu sistemin kullanım durumunu sizinle paylaşayım:

• Gigabyte 790FXTA-UD5
  • 4 GB Patriot 1333 MHz DDR3 (2x2)
  • ATI HD5850 VGA (1 GB)
  • 3 x 750 GB SATA2 HDD (2.25 TB RAID 0)
  • 1000 W Highpower PSU
  • Windows 7 Home Premium 64bit

Bilgisayar meraklısı bir adam olduğumu tahmin ettiğinizi düşünüyorum. Yukarıdaki sistemi yaklaşık 14 ay kadar önce topladım. Genel olarak kişisel işlerim için ofis uygulamaları, e-posta ve Corel Paintshop Pro çalıştırıyorum. İşimle alakalı olarak ise AutoCAD ve benzeri tasarım programları, C++ compiler ve 3-boyutlu akış simülasyonları kullanıyorum. Simülasyonlar genelde RAM ağırlıklı ve probleme göre 2 - 3.5 GB arası RAM kullanıyor ve görüntüleme kısımları OpenGL rutinlerinden faydalanıyor. Boş zamanlarımda, ki bu da genellikle hafta sonları oluyor, birkaç oyun da oynuyorum (Mass Effect 2, Sam&Max, Dirt 2, Oblivion, Fallout 3, FIFA 10 gibi oyunlar).

Sözü daha fazla uzatmadan size olan sorularımı arz edeyim:

1. Sistemin performansı ile alakalı belirgin herhangi bir sıkıntım olmamakla beraber simülasyonların RAM talebini karşılamak için ek RAM almak düşüncesindeyim. Aynı RAM'den eklemem mi yerinde olur yoksa mevcut ikisini elden çıkarıp yeni RAMler mi kullanmamı önerirsiniz. RAM miktarı ve hızı için optimum bir değer önerebilir misiniz?

2. İkinci monitörde ve yüksek çözünürlükte ATI'nin özelliklerini layığı ile kullanabileceğim uygulamalar ve oyunlar için ikinci bir VGA kartı alarak Crossfire yapmaya niyetliyim.. Sistem özelliklerine göre bana uygun ikinci bir ekran kartı tavsiye edebilir misiniz? Mevcut PSU bu işlem için yeterli midir?

3. Mevcut VGA kartı ilk PCIx16 portuna takılı durumda. Eklenecek ikinci VGA kartı için boş bir x16 yuvası daha var (ikisi beraber x16 çalışabilecek gibi görünüyor) ancak oraya takılacak kart muhtemelen ilkine fiziksel olarak çok yakın olacak. Bu sizce aşırı ısınma problemine yol açar mı? Üçüncü bir PCIx portu daha mevcut ancak yanılmıyorsam oraya takılacak bir kartla ikisi de x8 olarak çalışacak. Bu durumun ne ölçüde bir performans kaybına yol açacağını düşünürsünüz?

1- Şu anda kullandığınız Patriot belleklerin birebir aynısını ürün koduna bakarak bulabilirseniz satın alabilirsiniz. Ürün kodu aynı olmadıktan sonra yeni bellek almayın, var olan kiti satın ve yerine yeni bir kit alın. İşlemciye bağlı olarak bu sisteme 8 veya 16 GB bellek takabilirsiniz ama 16 GB’ı işleyebilmek için 6 çekirdekli bir Phenom II bile yetmeyebilir. Zaten anakartınız en fazla 16 GB destekliyor. Bellek alırken gecikme süresi en önemli değerdir. Ne kadar düşük olursa o kadar iyi. Mesela CL9 yerine Cl7 modüller alınmalı.
2- 1000 Watt PSu CFX için yeterli. Tavsiyem yine aynı karttan almanız. 5850’ler epey ucuzladı. Bir tane satın alarak güzelce CFX yapabilirsiniz.
3- İkinci kartı x8’lik yuvaya da takabilirsiniz. Zaten yapılan testler X8’in de performans konusunda bir darboğaz oluşturmadığını gösterdi. İlla ki X16’ya takmak isterseniz de o kadar büyük bir ısınma sorunu olmaz. Zaten AMD kartların fan ayarı yapılabiliyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı