Gigabyte Anakartlarda XMP Devreye Sokma

1543228167986.png

• Del tuşu ile BIOS'a girin.
  • Buradan MIT sekmesine geçin.
    • Advanced CPU Core Settings seçeneğini açın.
    • Extreme Memory Profile (X.M.P.) ayarı altından Profile1 veya Profile2 olarak seçiminizi yapın.
  • F10 > Yes ile ayarları kaydedip çıkın.
Eğer sistem bu ayarlar ile açılmaz ise BIOS'u sıfırlayıp BIOS güncellemesi yapın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

AB350 kullanıyorum, buradan herhangi bir ayar yapıp çıktığımda bilgisayar 3-4 kez arka arkaya yeniden başlayıp açılmaya çalışıyor. Sanki işlemci voltajını yüksek vermişim de güç kaynağı yetersiz geliyor gibi.

Bilgisayar açıldıktan sonra da ne zaman kapatıp tekrar açarsam gene aynı sorunla karşılaşıyorum ve 2-3 saniye aralıklarla bilgisayar kendi kendine yeniden başlatıyor.

Eki Görüntüle 346760
  • Del tuşu ile BIOS'a girin.
  • Buradan MIT sekmesine geçin.
    • Advanced CPU Core Settings seçeneğini açın.
    • Extreme Memory Profile (X.M.P.) ayarı altından Profile1 veya Profile2 olarak seçiminizi yapın.
  • F10 > Yes ile ayarları kaydedip çıkın.
Eğer sistem bu ayarlar ile açılmaz ise BIOS'u sıfırlayıp BIOS güncellemesi yapın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bende Pegatron'un belalı anakartı var RAM'ler 1333 Mhz ama 1066 ile çalışıyor.

Gigabyte Aorus X570 anakartımda Corsair Vengeance RGB Pro 2x8 GB 3200Mhz ramlerimi kullanırken, biostan xmp açtığımda mavi ekran yiyorum. Yardımcı olabilecek varm ı ?

Manuel olarak nasıl hallettiniz? XMP de sadece profil 1 secenegi var oradan 3200'e cikartigimda sistem arada mavi ekran veriyor manuel olrak vermek istiyorum yardimci olur musunuz?

RAM menülerinden timing bölümünü bul ve RAM'ine uygun zamanlama ayarlarını gir.

Bende XMP açtığımda mavi ekran yiyordum.
İmzamda ki RAM'i kullanıyorum.

16-18-18-36 değerlerini girip 1.35v verdim. Sorunsuz kullanıyorum.

RAM menülerinden timing bölümünü bul ve RAM'ine uygun zamanlama ayarlarını gir.

Bende XMP açtığımda mavi ekran yiyordum.
İmzamda ki RAM'i kullanıyorum.

16-18-18-36 değerlerini girip 1.35v verdim. Sorunsuz kullanıyorum.

RAM'lerimiz ayni benim anakart B450 Aorus Elite islemci 2600 açıkçası cok bir bilgimde yok bu elle girme konusunda 1 haftadir uğraşıyorum arastiriyorum hala çözemedim.

RAM'lerimiz ayni benim anakart B450 Aorus Elite islemci 2600 açıkçası cok bir bilgimde yok bu elle girme konusunda 1 haftadir uğraşıyorum arastiriyorum hala çözemedim.

Benimde anakartım ise Gigabyte X570 Aorus Elite. Büyük ihtimal aynı bios ekranı vardır.
F2 bas ve Advanced Mode'a geç.
Yukarda ki bölümlerden Tweaker bölümüne geç.
XMP Profile 1 seç.
System memory multiplier 32.00 seç.
Dram Voltage 1.350v seç.

Advanced Memory Settings -> MemorySubtimings bölümünden sırayla,
16-18-18-18-36
tRC 56 - tRFC ise 500,
olarak seçimini yap kaydet ve sorunsuz olarak kullan.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı