Gigabyte Aorus 15P laptop için RAM ve SSD yükseltme önerisi

nc.abidin

Hectopat
Daha fazla  
3 yıllık Gigabyte Aorus 15P KC cihazına sahibim ve upgrade yapmak istiyorum.

İşlemci: 10th Gen Intel Core i7-10870H (2.2GHz~5.0GHz)
Bellek: 2x8 DDR4 3200MHz
Depolama: 512 GB SSD NVMe PCI-e
Grafik Kartı: NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 Laptop GPU 6 GB GDDR6

16 GB RAM'i 32'ye çıkartma konusunda kararsızım. Render falan yapmadığım için gerek olmadığını düşünüyorum ama sizin de fikrinizi almak isterim.

İkinci SSD yuvasına 1TB 970 EVO Plus veya 500GB 980 Pro düşünüyorum ama sanırım anakart ve işlemci PCI-e Gen 4 desteklemiyor bu nedenle 980 Pro'da verilen hızı alamayacağım. Yine de 2 yıl sonra toplayacağım masaüstüne ikinci bir SSD olarak takma amacı ile 500GB 980 Pro tercih etsem mantıklı bir hareket yapmış olur muyum?

Ayrıca aldığım bu yeni SSD'ye şu an kullandığım SSD'yi klonlayıp birinci SSD olarak mı kullanmalıyım yoksa klonlama yapmadan direkt ikinci SSD olarak mı kullanmalıyım?

Benim mantığım 1TB 970 EVO Plus satın alıp birinci SSD olarak kullanmamı söylüyor.

8.jpg

2.jpg

3 yıllık Gigabyte Aorus 15P KC cihazına sahibim ve upgrade yapmak istiyorum.

İşlemci: 10th Gen Intel Core i7-10870H (2.2GHz~5.0GHz)
Bellek: 2x8 DDR4 3200MHz
Depolama: 512 GB SSD NVMe PCI-e
Grafik Kartı: NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 Laptop GPU 6 GB GDDR6

16 GB RAM'i 32'ye çıkartma konusunda kararsızım. Render falan yapmadığım için gerek olmadığını düşünüyorum ama sizin de fikrinizi almak isterim.

İkinci SSD yuvasına 1TB 970 EVO Plus veya 500GB 980 Pro düşünüyorum ama sanırım anakart ve işlemci PCI-e Gen 4 desteklemiyor bu nedenle 980 Pro'da verilen hızı alamayacağım. Yine de 2 yıl sonra toplayacağım masaüstüne ikinci bir SSD olarak takma amacı ile 500GB 980 Pro tercih etsem mantıklı bir hareket yapmış olur muyum?

Ayrıca aldığım bu yeni SSD'ye şu an kullandığım SSD'yi klonlayıp birinci SSD olarak mı kullanmalıyım yoksa klonlama yapmadan direkt ikinci SSD olarak mı kullanmalıyım?

Benim mantığım 1TB 970 EVO Plus satın alıp birinci SSD olarak kullanmamı söylüyor.

Eki Görüntüle 2093748

Eki Görüntüle 2093749

500GB 980 Pro tercihini şöyle sormalıyım sizce yetecek mi yoksa Windows kurmak için mi alıyorsunuz? Açıkçası şu durumda 980 EVO Plus daha mantıklı geldi. 1TB olduğu için

500GB 980 Pro tercihini şöyle sormalıyım sizce yetecek mi yoksa Windows kurmak için mi alıyorsunuz? Açıkçası şu durumda 980 EVO Plus daha mantıklı geldi. 1TB olduğu için
Önceliğim windows kurmak değil. Malum oyunların depolama ihtiyaçları baya arttı ve artık tek başına 500gb'lık alan yeterli gelmiyor. Bu nedenle ikinci bir ssd almayı düşünüyorum.

970 Evo Plus'ı alıp şu anki sistemimi ona klonlayacağım ve laptop'un kendi SSD'sini de depolama amaçlı kullanmayı düşünüyorum. En azından şu an buna karar kıldım. 2 yıl sonra toplayacağım masaüstü için şimdiden bu kadar düşünmeye gerek yok gibi.

Zaten 970 Evo plus şu anki ssd'nin 2 katı hız veriyor. Her türlü tatmin edecektir.

güncelleme

970 EVO PLUS satın aldım ve klonlama yaparak ana ssd olarak kullanmaya başladım. SSD klonlama işlemi için ücretsiz uygulama bulmak zor. Benim bulabildiğim tüm klonlama işlemi yapan uygulamalar satın almamı istiyordu. AOMEI Backupper uygulaması ile satın almadan belirli yöntemler ile klonlama yaptım.

Klonlama yaptıktan sonra Samsung Magician uygulaması 970 evo plus ssd'nin write kısmını düşük gösteriyordu. Ben de laptop'daki iki ssd'nin takılı olduğu soketleri değiştirdim ve okuma yazma oranları normale döndü.

970 EVO PLUS ssd'yi BIOS'dan başlangıç ssd'si haline getirdikten sonra ikinci ssd'yi tamamen biçimlendirmem gerekiyodu. Bunu direkt disk yönetimi üzerinden yapmak zor çünkü içerisinde işletim sistemi bulunuyor.

CMD üzerinden "clean all" komutunu kullanarak ikinci diski tamamen sıfırladım. Benim 10-15 dakika sürdü ama özellikle HDD'lerde çok uzun da sürebiliyormuş. Ne olursa olsun "clean all" komutunu kullandıktan sonra bekleyin derim. Gerekirse 3-4 gün bekleyin yani, yapacak bir şey yok :)

Umarım benden sonrakilerin işine yarar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı