Gigabyte AORUS B450 ITX alınır mı?

pCem

Centipat
Öncelikle böyle bir platform, oluşum için herkese teşekkürler. Son birkaç haftada donanım ile ilgili birçok bilgiyi sizlerin sayesinde öğrendim. Fakat yine de başlıktaki ürün hakkında kafam takılan daha doğrusu detaylı bilgiyi gerek burada gerek yabancı forumlarda rastlayamadım.
Mini bir form factor Gaming, render PC toplamaya çalışıyorum haliyle ITX bir karta ihtiyacım var. (Taşınabilir olmalı)
Gigabyte Aorus Pro B450 ITX modelini gerek tasarım itibariyle gerekse görünen donanım ( M.2 Soğutucu, PCI girişi metal oluşu, WI FI modülü) gibi özellikleriyle çok beğendim. Ama Gigabyte'ın Aorus modellerinin VRM lerinin çokta iyi olmadığına dair söylentilere rastladım. OC yapacak mıyım açıkçası kart destekliyor fakat bu işlere yeni merak saldığım için hemen böyle bir girişime girer miyim pek bilmiyorum. Belki ilerleyen zamanlarda. Toplayacağım sisteme gelirsek;
Ryzen 5 1600
Sapphire RX570 4 GB ITX
8 GB XPG D60G RAM
( daha sonra diğer slotu ilave edeceğim yani Dual olacak )
Adata SX8200 PRO SSD
Corsair SFX450 PSU

Sizce böyle bir sistemde bu anakart ile VRM'lerin ısınması gibi, ya da başka bir probleme rastlar mıyım?
Bilgisayar günde ortalama 5-6 saat açık kalabilir bunun da iş yükü en fazla 2-3 saat(maximum) oyunda geçecektir.
İşimse daha çok Photoshop, Illustrator gibi Adobe yazılımlarıyla ki bu sistem beni yıllarca götürecektir.
Tek temennim beni Anakarttan soğutacak bir yorum görmemek :)
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle böyle bir platform, oluşum için herkese teşekkürler. Son birkaç haftada donanım ile ilgili birçok bilgiyi sizlerin sayesinde öğrendim. Fakat yine de başlıktaki ürün hakkında kafam takılan daha doğrusu detaylı bilgiyi gerek burada gerek yabancı forumlarda rastlayamadım.
Mini bir form factor Gaming, render PC toplamaya çalışıyorum haliyle ITX bir karta ihtiyacım var. (Taşınabilir olmalı)
Gigabyte Aorus Pro B450 ITX modelini gerek tasarım itibariyle gerekse görünen donanım ( M.2 Soğutucu, PCI girişi metal oluşu, WI FI modülü) gibi özellikleriyle çok beğendim. Ama Gigabyte'ın Aorus modellerinin VRM lerinin çokta iyi olmadığına dair söylentilere rastladım. OC yapacak mıyım açıkçası kart destekliyor fakat bu işlere yeni merak saldığım için hemen böyle bir girişime girer miyim pek bilmiyorum. Belki ilerleyen zamanlarda. Toplayacağım sisteme gelirsek;
Ryzen 5 1600
Sapphire RX570 4 GB ITX
8 GB XPG D60G RAM
( daha sonra diğer slotu ilave edeceğim yani Dual olacak )
Adata SX8200 PRO SSD
Corsair SFX450 PSU

Sizce böyle bir sistemde bu anakart ile VRM'lerin ısınması gibi, ya da başka bir probleme rastlar mıyım?
Bilgisayar günde ortalama 5-6 saat açık kalabilir bunun da iş yükü en fazla 2-3 saat(maximum) oyunda geçecektir.
İşimse daha çok Photoshop, Illustrator gibi Adobe yazılımlarıyla ki bu sistem beni yıllarca götürecektir.
Tek temennim beni Anakarttan soğutacak bir yorum görmemek :)
Şimdiden teşekkürler.
Bahsettiğiniz söylenti, Hardware Unboxed kanalının incelemesine dayanıyor.
İncelemede MSI B450 Tomahawk, Asrock B450 Gaming K4, Asus Rog Strix B450-F Gaming, Gigabyte B450 Aorus Pro modelleri var.
Bu modellerin testlerinde "hava akımsız" ortamda Aorus sıcaklıkları yüksek, ATX kasadaki testlerde sıcaklıklar birbirine yakın çıkmış denilebilir. Sonuç olarak bu 4-5 karttan sadece VRM'ye göre yapılan testte Asus ile birlikte Gigabyte en kötü sonucu almış, ama dikkat edlimesi gereken konu "bu kartlar arasındaki testte".
Yani demek istediğim, bunlar, bu chipsetin kalburüstü kartları, bu seride çoğu anakartta VRM soğutması bile yok.
Hele hele sizin bahsettiğiniz "Bilgisayar günde ortalama 5-6 saat açık kalabilir bunun da iş yükü en fazla 2-3 saat(maximum) oyunda geçecektir." kullanımında, piyasadaki en ucuz anakart bile sıkıntı çıkarmaz.
Bu kart Vatan Bilgisayar'da 600+ lira idi 2 gün önce. MicroATX ve vrm soğutucusu olmayan, teste sokmaya bile değer görmeyen kartların 500+ lira olduğunu ve bu kartlarla bile bu işlemcilerin sorunsuz kullanıldığını düşünürsek, gayet iyi bir kart bence...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı