Gigabyte AX370 GAMING 5 sistem görüntü vermeme problemi

Nazım Paşa

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Paşa
Merhaba, bugün bilgisayarımın üstünde olduğu masaya su döküldü. Prize veya bilgisayara gelmediğine eminim çünkü uzağa döküldü ama ne olur ne olmaz diye bilgisayarı kapatıp fişi çektim. Bir süre sonra tekrar fişi takıp bilgisayarı açınca ise ekranda o malum renkli dikey çizgiler çıktı ve sonra direkt monitör kapandı. Önce monitörle ilgili bir sorun diye düşündüm ama bilgisayara bağlı olmadan monitörün kendi ayarlar sayfası gayet düzgün çalıştı. Bilgisayara reset attım, yine görüntü gelmedi. Bilgisayar çalışıyor ama görüntü vermiyordu. Bunun üzerine bilgisayara eski ekran kartımı takıp tekrar açmayı denedim, yine açılmadı. BIOS'u yedek BIOS'a aldım, yine açılmadı. Sonra tekrar ana BIOS'a alıp açınca ise bilgisayar görüntü verdi. Yeni ekran kartımın bozulduğunu düşündüm ama yine de emin olmak için eskisini çıkartıp yenisini tekrar taktım ve yine açıldı. Şu an bilgisayar açık, her şey düzgünce çalışıyor gibi gözüküyor. Yedek BIOS ise çalışmıyor, büyük ihtimalle o zarar gördü. Dediğim gibi sorun yok şu an ama yine de bir fikir almak istedim acaba sıkıntılı bir durum olabilir mi gelecekte ya da buna ne sebep oldu diye. Ana BIOS'un önce çalışmayıp sonra çalışması ilginç geldi. Daha önce de bu bilgisayarda BIOS'la ilgili sıkıntılar yaşadım, anakartın Debug LED'inde ise şimdi A0 yazıyor ama bildiğim kadarıyla A0 problem olmadığını gösteren bir kod. Eskiden de AA yazıyordu ama bir sıkıntı oluşturmadığı ve anakart kitapçığında AA'nın karşılığı olarak "reserved" yazdığı için üstüne düşünmedim. Ben fişten çekmemle ilgili olduğunu, bu yüzden BIOS'a anlık bir zarar gelmiş olabileceğini düşündüm ama akıl akıldan üstündür diye danışmak istedim. Şimdiden çok teşekkürler, sistem detaylarını da aşağıda paylaşıyorum.

• Ryzen 5 1600
  • Arctic e-Sports Duo 34
  • Gigabyte AX370 GAMING 5
  • G.Skill Ripjaws V 3200 MHz 2x8 GB F4-3200C16D-16GVKB
  • Phanteks P400
  • EVGA 650 G3
  • Samsung 850 Evo 500 GB
  • Corsair MP510 250 GB
  • Palit RTX 3080 Gamingpro
  • Windows 10
  • ViewSonic XG2700-4K
Eski ekran kartım da MSI Armor RX 570.

Son üç yıldır AMD Ryzen kullanıyorum, bu sorunu defalarca yaşadım. Bilgisayarı kapatmadan fişi çekince veya bilgisayarı kapattıktan hemen sonra fişi çekince ya statik elektrik ya da BIOS sorunu oluyor. Nedenini ben de hâlâ anlamış değilim.

Geri
Yukarı