Gigabyte B450 Aorus Elite vs MSI B450 GAMING Plus Max

High Power Teknobiyotik'in sitesinde daha uygun ve High Power öneririm.

Kalitesiz diyemem o da güzel bir PSU fakat aralarında küçük bir fark var ben olsam High Power tercih ederdim. RGB olmasına takıldıysanız zaten genelde yeni kasalarda PSU bölümünü saklamak için alan oluyor ve PSU gözükmüyor.

High Power Teknobiyotik'in sitesinde daha uygun ve High Power öneririm.

O zaman PSU'daki terchim High Power olacak.
Ya bir kişi Gigabyte önerse, şundan dolayı iyi dese. Direk alacağım ama kimse önermedi. 😂😂

Ben Gigabyte tercih ederdim, aşağıda saydığım ve Gigabyte tarafında olup MSI'da olmayan özellikler; MSI tarafına eklenmiş olsa anakarta çekecekleri fiyatı siz hayal edin. VRM'leri daha iyi gibi yorumların ise arkası doldurulmalı, neye göre daha iyi? Ve ne kadar daha iyi? Bu sonuca nasıl varılmış? Tasarım - ARGB ürün bağlantı noktaları ve Nvme soğutucu - FanStop gibi özellikleri sebebiyle bu fiyatta Gigabyte tercih ederdim.

Normalde 1000TL'ye Aorus Pro alınabiliyor ancak piyasada hiç kalmadı şu anda. Gigabyte Aorus tasarım anlamında çok güzel kart, Pro versiyonunu kullanıyorum ben de. Çoklu, dahili RGB aydınlatmaları gerçekten çok şık ve RGB Fusion yazılımı sorunsuz çalışıyor.
Anakartta bolca ısı sensörü bulunuyor ve ne yonga ne de VRM tarafı ısınmıyor asla. Normalde ne zaman Gigabyte anakart alsam ısınma problemi yaşamışımdır ancak bunda gerçekten iyi.

Tasarımdan dem vurmuşken yine ARGB fan ve ARGB LED şeritlerin kontrolü konusunda da Gigabyte tarafında öndesin. MSI'ın ARGB tarafında bir iddiası yok. Işık ile hava civa ile işim yok diyorsan orası ayrı.

BIOS tarafına geldiğimizde Gigabyte'ın güncel F50 versiyonda bile hız aşırtma tarafında büyük eksikliklikleri olduğunu görüyorum, bu noktada MSI çok daha başarılı.
Ek olarak Fan Smart 5 yazılımını barındıran SIV isimli yazılımları açılmıyor, sonradan açılmamaya başladı örneğin :) Yani bunlar basit görünen ancak can sıkabilen detaylar. Gigabyte Global'a yardımdım şahsen bu konular için, yakınca çözüm bulurum.

MSI tarafında 3.2 Gen2 avantajın var ancak Gigabyte tarafında bir kısmı 3.1'den oluşan 8 adet port var.
Buna karşın Nvme depolama birimi takarsan soğutucusu mevcut değil MSI tarafında. Ancak Gigabyte tarafında hali hazırda geliyor, ek masrafa girmiyorsun. Samsung marka kaliteli bir Nvme takarsan zaten ısı dağıtımını kolaylaştıran metaryaller ile geliyor ancak ekstra soğutucu demek; uzun süren hard copy tarzı işlemlerde performanstan hiç feragat etmemen anlamına da geliyor bütçe dahilinde.
MSI'da ikinci Nvme genişletme yuvası da yok ancak Gigabyte sahip. İhtiyacın olacağını sanmam ama 2 Sata portu vs fazladan mevcut.

Gigabayte'ın VRM Chokes'ları, kapasitörleri bol bol diziyor gibi görünmesine de aldanma. MSI'dan öte bir besleme potansiyeli olduğunu hiç sanmıyorum. Öyle olsa da bu BIOS ile sanmıyorum bir yol alınabilsin.
Tabi sol olarak dahili braket ile geliyor Gigabyte; MSI gibi arka portlar açıkta değil, kasanın içerisinden baktığında görebiliyorsun ne var ne yok. Ancak Gigabyte kamufle etmiş - şık bir RGB eklemiş.

Ses yongası anlamında her ikisi de aynı yongayı kullanıyor. Ve her ikisi de 4 adet japon kapasitör ile desteklemiş. Hemen hemen aynı kaliteyi alırsın.
Pro versiyonunda 1220-VA mevcut ve gerçekten hem ses çıkışı hem de input mikrofon performansında ciddi manada tatmin ediyor.

BIOS Flash gibi çok da gerekli olmayan butonları mevcut, tabi Ryzen işlemci bulacağım diye uğraşmak istemiyorsan standart olarak hangi nesil Ryzen ailesini çalıştırabiliyor, çalıştıramıyor bakmak lazım. Ancak o tarafta sıkıntı kalmadı zaten.

Kısaca özetleyecek olursak ihtiyacını bilip buna göre karar vereceksin. Corsair Vengeance RGB gibi belleklerin varsa Gigabyte yanına çok hoş gidecektir. Ben şahsen sadelikten yana olan biri olarak bu RGB füryasına kısa süreli de olsa kapıldım :) Güzel yanı şu ki dilediğin zaman dilediğin gibi kapatabiliyorsun. Gigabyte tarafında FanStop gibi önemli özellikler de var; CPU sıcaklığına odaklanarak fanların dilediğin şekilde çalışmasını veya hiç çalışmamasını kontrol altına alabiliyorsun.
Ama bu yazılım da kafasına göre açılmamayabiliyor :) Gigabyte Global ile çözeceğim ben o konuyu.

Şu aşamada ben Gigabyte tercih ederdim. Gigabyte servisi 6 aya kadar yaşanan arızalarda hiç uğraştırmıyor; sen istemeden onlar sana yasal hakkını söylüyor bizzat yaşadım bunu. MSI alsan bu haktan faydalanamaz mısın? Öyle veya böyle faydalanırsın ama Gigaybyte servisinin tutumunu aktarmak istedim.
Asus'un özellikle kısıtlaması ve Gigabyte'in soğutma olarak pek başarılı olmaması.

Bütçeye göre ASRock B450(M) Pro4 veya MSI B450 Tomahawk MAX modeline bakabilirsiniz.
Gigabyte anakartlarda ısınma problemi olduğu doğru, aldığım çoğu anakartta yaşadığım bir durumdu.
Ancak bunun ne yongası ne de VRM tarafında bir ısınma söz konusu değil. Yalnızca Pro versiyonda ses yongası 45 derece sabit çalışıyor genelde. Kesinlikle ısınmayan bir model gördüğüm ve kullandığım kadarıyla.

VRM'leri daha iyi gibi yorumların ise arkası doldurulmalı, neye göre daha iyi? Ve ne kadar daha iyi? Bu sonuca nasıl varılmış?

Ben tüm B450'leri alıp tek tek test etmedim elbette fakat başkaları test etmiş. Sorduğunuz tüm soruların cevabı bu videoda mevcut, kaynak İngilizce olsa bile tablolar gayet anlaşılır biçimde. VRM'lerin ne kadar önemli olduğu tamamen alıcıya kalmış bir durum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

Gigabyte anakartlarda ısınma problemi olduğu doğru, aldığım çoğu anakartta yaşadığım bir durumdu.
Ancak bunun ne yongası ne de VRM tarafında bir ısınma söz konusu değil. Yalnızca Pro versiyonda ses yongası 45 derece sabit çalışıyor genelde. Kesinlikle ısınmayan bir model gördüğüm ve kullandığım kadarıyla.
Ben tüm B450'leri alıp tek tek test etmedim elbette fakat başkaları test etmiş. Sorduğunuz tüm soruların cevabı bu videoda mevcut, kaynak İngilizce olsa bile tablolar gayet anlaşılır biçimde. VRM'lerin ne kadar önemli olduğu tamamen alıcıya kalmış bir durum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Test videosu var kendiniz izleyip görebilirsiniz.

İleriye dönüklük açısından iyi bit tercih olmaz Gigabyte.

Ben Pro versiyonu ile karşılaştırıyorum bu arada, alıntıladığım metinde de belirttiğim gibi daha 1 hafta öncesine kadar 1000TL'ye stoklarda olan bir karttı. MSI da aynı fiyat. Şu an üretim sıkıntısı mı var anlamadım Gigabyte stokları bitmiş.
VRM anlamında hız aşırtmayı tadında bırakarak, hava sirkülasyonu olan bir kasada hiçbir problem yaşamazsınız. Bir ürünü yalnızca tek bir noktaya odaklanarak incelemek sağlıklı olmaz, fiyatına karşılık sunduğu diğer özellikler de önemli. Ben hız aşırtma anlamında insanlara yardımcı olan biriyim biliyorsunuz, ancak Ryzen serisi işlemcilerin en kötüsü bile aslında çok iyi. Yani 3. nesil bir Ryzen işlemcin varsa zaten hız aşırtma falan yapmana gerek yok. Soğutucu masrafına girdiğine değmez, yine kişisel bir zevk - kendini tatmin etme noktasına geliyor konu. Gerçekten böyle, maliyetleri hesapladığında.

MSI bahsettiğim diğer özellikleri sunsa 1 dakika düşünmem. Ama problem şu ki sunmuyor. Burada da , sizlerin de söylediği gibi kişisel bir tercih durumu ortaya çıkıyor. Bu sebeple "Ben xx tercih ederdim" şeklinde yanıtladım. Ses yongası yalnızca output değil input aygıtları bağladığınızda da çok ciddi fark yaratıyor. Benim harici ses kartı kullanımı ihtiyacımı ortadan kaldırdı, bu büyük nimet bana.

RGB - ARGB LED'leri ve yönetebilme fonksiyonu; yazılımı güzel çalışıyor, bu tasarım çoğu anakartta yok; ASUS'un aynı fiyat sıkalasındaki ROG anakartta da yok. Bu da kişisel bir tercih meselesi.

2 adet Nvme bulunması ve soğutucu ile gelmesi ileriye dönük bir özellik. RGB özellikleri, yarın bir gün güncel bir kasa olduğunda; kullanabileceğin ve konfigrasyonunu yapabileceğin fanlar - LED'ler anlamına geliyor. Dilediğin zaman fanları stop edebilmen de buna dahil. Tüm kasayı karanlığa bürüyebiliyorsun dilediğinde.

Ben Pro versiyonu ile karşılaştırıyorum bu arada, alıntıladığım metinde de belirttiğim gibi daha 1 hafta öncesine kadar 1000TL'ye stoklarda olan bir karttı. MSI da aynı fiyat. Şu an üretim sıkıntısı mı var anlamadım Gigabyte stokları bitmiş.
VRM anlamında hız aşırtmayı tadında bırakarak, hava sirkülasyonu olan bir kasada hiçbir problem yaşamazsınız. Bir ürünü yalnızca tek bir noktaya odaklanarak incelemek sağlıklı olmaz, fiyatına karşılık sunduğu diğer özellikler de önemli. Ben hız aşırtma anlamında insanlara yardımcı olan biriyim biliyorsunuz, ancak Ryzen serisi işlemcilerin en kötüsü bile aslında çok iyi. Yani 3. nesil bir Ryzen işlemcin varsa zaten hız aşırtma falan yapmana gerek yok. Soğutucu masrafına girdiğine değmez, yine kişisel bir zevk - kendini tatmin etme noktasına geliyor konu. Gerçekten böyle, maliyetleri hesapladığında.

MSI bahsettiğim diğer özellikleri sunsa 1 dakika düşünmem. Ama problem şu ki sunmuyor. Burada da , sizlerin de söylediği gibi kişisel bir tercih durumu ortaya çıkıyor. Bu sebeple "Ben xx tercih ederdim" şeklinde yanıtladım. Ses yongası yalnızca output değil input aygıtları bağladığınızda da çok ciddi fark yaratıyor. Benim harici ses kartı kullanımı ihtiyacımı ortadan kaldırdı, bu büyük nimet bana.

RGB - ARGB LED'leri ve yönetebilme fonksiyonu; yazılımı güzel çalışıyor, bu tasarım çoğu anakartta yok; ASUS'un aynı fiyat sıkalasındaki ROG anakartta da yok. Bu da kişisel bir tercih meselesi.

2 adet Nvme bulunması ve soğutucu ile gelmesi ileriye dönük bir özellik. RGB özellikleri, yarın bir gün güncel bir kasa olduğunda; kullanabileceğin ve konfigrasyonunu yapabileceğin fanlar - LED'ler anlamına geliyor. Dilediğin zaman fanları stop edebilmen de buna dahil. Tüm kasayı karanlığa bürüyebiliyorsun dilediğinde.
ASRock 2 adet M.2 SSD, ARGB giriş, ALC892 ama ELNA kapasitör lee ile gelmesi gibi MSI modellerine göre daha dolu ve MSI ile benzer VRM performansı gösterebiliyor.

Bende sizin gibi MSI kartları boş olduğu için önermeyi pek sevmiyorum ama biraz ileriyi düşündüğümüz zaman VRM kısmı önem kazanıyor cidden özellikle 4. nesil uyumu olur ve Ryzen 7 bir işlemci takmak istersek.

Pro modelinin rakibi MSI tarafında Gaming Pro Carbon AC ama stoğu kalmadı.

Arkadaşımda Ryzen 5 2600 ile Msı B450 Gaming Plus Max kullanıyor ve Prime 95 testinde VRMler 51 dereceydi.
Ben ise Gigabayte B450 Gaming X kullanıyorum 44 dereceyi geçmedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı