Gigabyte B450 Aorus Elite vs MSI B450 GAMING Plus Max

Croash

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Aklımda 2 anakart var, bütçem en fazla 950 TL. Gigabyte B450 Aorus Elite mi tercih etmeliyim MSI B450 GAMING Plus Max mi tercih etmeliyim? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde 1000TL'ye Aorus Pro alınabiliyor ancak piyasada hiç kalmadı şu anda. Gigabyte Aorus tasarım anlamında çok güzel kart, Pro versiyonunu kullanıyorum ben de. Çoklu, dahili RGB aydınlatmaları gerçekten çok şık ve RGB Fusion yazılımı sorunsuz çalışıyor.
Anakartta bolca ısı sensörü bulunuyor ve ne yonga ne de VRM tarafı ısınmıyor asla. Normalde ne zaman Gigabyte anakart alsam ısınma problemi yaşamışımdır ancak bunda gerçekten iyi.

Tasarımdan dem vurmuşken yine ARGB fan ve ARGB LED şeritlerin kontrolü konusunda da Gigabyte tarafında öndesin. MSI'ın ARGB tarafında çok bir iddiası yok. Işık ile hava civa ile işim yok diyorsan orası ayrı.

BIOS tarafına geldiğimizde Gigabyte'ın güncel F50 versiyonda bile hız aşırtma tarafında büyük eksikliklikleri olduğunu görüyorum, bu noktada MSI çok daha başarılı.
Ek olarak Fan Smart 5 yazılımını barındıran SIV isimli yazılımları açılmıyor, sonradan açılmamaya başladı örneğin :) Yani bunlar basit görünen ancak can sıkabilen detaylar. Gigabyte Global'a yardımdım şahsen bu konular için, yakınca çözüm bulurum.

MSI tarafında 3.2 Gen2 avantajın var ancak Gigabyte tarafında bir kısmı 3.1'den oluşan 8 adet port var.
Buna karşın Nvme depolama birimi takarsan soğutucusu mevcut değil MSI tarafında. Ancak Gigabyte tarafında hali hazırda geliyor, ek masrafa girmiyorsun. Samsung marka kaliteli bir Nvme takarsan zaten ısı dağıtımını kolaylaştıran metaryaller ile geliyor ancak ekstra soğutucu demek; uzun süren hard copy tarzı işlemlerde performanstan hiç feragat etmemen anlamına da geliyor bütçe dahilinde.
MSI'da ikinci Nvme genişletme yuvası da yok ancak Gigabyte sahip. İhtiyacın olacağını sanmam ama 2 Sata portu vs fazladan mevcut.

Gigabayte'ın VRM Chokes'ları, kapasitörleri bol bol diziyor gibi görünmesine de aldanma. MSI'dan öte bir besleme potansiyeli olduğunu hiç sanmıyorum. Öyle olsa da bu BIOS ile sanmıyorum bir yol alınabilsin.
Tabi sol olarak dahili braket ile geliyor Gigabyte; MSI gibi arka portlar açıkta değil, kasanın içerisinden baktığında görebiliyorsun ne var ne yok. Ancak Gigabyte kamufle etmiş - şık bir RGB eklemiş.

Ses yongası anlamında her ikisi de aynı yongayı kullanıyor. Ve her ikisi de 4 adet japon kapasitör ile desteklemiş. Hemen hemen aynı kaliteyi alırsın.
Pro versiyonunda 1220-VA mevcut ve gerçekten hem ses çıkışı hem de input mikrofon performansında ciddi manada tatmin ediyor.

BIOS Flash gibi çok da gerekli olmayan butonları mevcut, tabi Ryzen işlemci bulacağım diye uğraşmak istemiyorsan standart olarak hangi nesil Ryzen ailesini çalıştırabiliyor, çalıştıramıyor bakmak lazım. Ancak o tarafta sıkıntı kalmadı zaten.

Kısaca özetleyecek olursak ihtiyacını bilip buna göre karar vereceksin. Corsair Vengeance RGB gibi belleklerin varsa Gigabyte yanına çok hoş gidecektir. Ben şahsen sadelikten yana olan biri olarak bu RGB füryasına kısa süreli de olsa kapıldım :) Güzel yanı şu ki dilediğin zaman dilediğin gibi kapatabiliyorsun. Gigabyte tarafında FanStop gibi önemli özellikler de var; CPU sıcaklığına odaklanarak fanların dilediğin şekilde çalışmasını veya hiç çalışmamasını kontrol altına alabiliyorsun.
Ama bu yazılım da kafasına göre açılmamayabiliyor :) Gigabyte Global ile çözeceğim ben o konuyu.

Şu aşamada ben Gigabyte tercih ederdim. Gigabyte servisi 6 aya kadar yaşanan arızalarda hiç uğraştırmıyor; sen istemeden onlar sana yasal hakkını söylüyor bizzat yaşadım bunu. MSI alsan bu haktan faydalanamaz mısın? Öyle veya böyle faydalanırsın ama Gigaybyte servisinin tutumunu aktarmak istedim.

Normalde 1000TL'ye Aorus Pro alınabiliyor ancak piyasada hiç kalmadı şu anda. Gigabyte Aorus tasarım anlamında çok güzel kart, Pro versiyonunu kullanıyorum ben de. Çoklu, dahili RGB aydınlatmaları gerçekten çok şık ve RGB Fusion yazılımı sorunsuz çalışıyor.
Anakartta bolca ısı sensörü bulunuyor ve ne yonga ne de VRM tarafı ısınmıyor asla. Normalde ne zaman Gigabyte anakart alsam ısınma problemi yaşamışımdır ancak bunda gerçekten iyi.

Tasarımdan dem vurmuşken yine ARGB fan ve ARGB LED şeritlerin kontrolü konusunda da Gigabyte tarafında öndesin. MSI'ın ARGB tarafında çok bir iddiası yok. Işık ile hava civa ile işim yok diyorsan orası ayrı.

BIOS tarafına geldiğimizde Gigabyte'ın güncel F50 versiyonda bile hız aşırtma tarafında büyük eksikliklikleri olduğunu görüyorum, bu noktada MSI çok daha başarılı.
Ek olarak fan Smart 5 yazılımını barındıran sıv isimli yazılımları açılmıyor, sonradan açılmamaya başladı örneğin :) yani bunlar basit görünen ancak can sıkabilen detaylar. Gigabyte Global'a yardımdım şahsen bu konular için, yakınca çözüm bulurum.

MSI tarafında 3.2 gen2 avantajın var ancak Gigabyte tarafında bir kısmı 3.1'den oluşan 8 adet port var.
Buna karşın NVMe depolama birimi takarsan soğutucusu mevcut değil MSI tarafında. Ancak Gigabyte tarafında halihazırda geliyor, ek masrafa girmiyorsun. Samsung marka kaliteli bir NVMe takarsan zaten ısı dağıtımını kolaylaştıran metaryaller ile geliyor ancak ekstra soğutucu demek; uzun süren hard copy tarzı işlemlerde performanstan hiç feragat etmemen anlamına da geliyor bütçe dahilinde.
MSI'da ikinci NVMe genişletme yuvası da yok ancak Gigabyte sahip. İhtiyacın olacağını sanmam ama 2 SATA portu vs fazladan mevcut.

Gigabyte'ın VRM Chokes'ları, kapasitörleri bol bol diziyor gibi görünmesine de aldanma. MSI'dan öte bir besleme potansiyeli olduğunu hiç sanmıyorum. Öyle olsa da bu BIOS ile sanmıyorum bir yol alınabilsin.
Tabi sol olarak dahili braket ile geliyor Gigabyte; MSI gibi arka portlar açıkta değil, kasanın içerisinden baktığında görebiliyorsun ne var ne yok. Ancak Gigabyte kamufle etmiş - şık bir RGB eklemiş.

Ses yongası anlamında her ikisi de aynı yongayı kullanıyor. Ve her ikisi de 4 adet japon kapasitör ile desteklemiş. Hemen hemen aynı kaliteyi alırsın.
Pro versiyonunda 1220-VA mevcut ve gerçekten hem ses çıkışı hem de input mikrofon performansında ciddi manada tatmin ediyor.

BIOS flash gibi çok da gerekli olmayan butonları mevcut, tabii Ryzen işlemci bulacağım diye uğraşmak istemiyorsan standart olarak hangi nesil Ryzen ailesini çalıştırabiliyor, çalıştıramıyor bakmak lazım. Ancak o tarafta sıkıntı kalmadı zaten.

Kısaca özetleyecek olursak ihtiyacını bilip buna göre karar vereceksin. Corsair Vengeance RGB gibi belleklerin varsa Gigabyte yanına çok hoş gidecektir. Ben şahsen sadelikten yana olan biri olarak bu RGB füryasına kısa süreli de olsa kapıldım :) güzel yanı şu ki dilediğin zaman dilediğin gibi kapatabiliyorsun. Gigabyte tarafında fanstop gibi önemli özellikler de var; CPU sıcaklığına odaklanarak fanların dilediğin şekilde çalışmasını veya hiç çalışmamasını kontrol altına alabiliyorsun.
Ama bu yazılım da kafasına göre açılmamayabiliyor :) Gigabyte global ile çözeceğim ben o konuyu.

şu aşamada ben Gigabyte tercih ederdim. Gigabyte servisi 6 aya kadar yaşanan arızalarda hiç uğraştırmıyor; sen istemeden onlar sana yasal hakkını söylüyor bizzat yaşadım bunu. MSI alsan bu haktan faydalanamaz mısın? Öyle veya böyle faydalanırsın ama gigaybyte servisinin tutumunu aktarmak istedim.

Hocam zamanında unutmuşum teşekkür ederim bu kadar uğraşmışsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı