Çözüldü Gigabyte B450M anakartta PCI-e M.2 SSD mavi ekrana sebep oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

feneronline

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, anakarttaki M.2 slotu uzun zamandır boştu. Depolama alanım azaldığı için 1 TB Kioxia G2 M.2 SSD satın aldım. Sıfırdan Windows kurdum kurulumda vs bir sorun olmadı. Sonra CS:GO, FIFA 23 gibi oyunları yükledim her oyun açtığımda oyunun yükleme ekranında bazen yüklendikten hemen sonra ya PC restart atıyor ya mavi ekran geliyor. WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR mavi ekranıyla karşılaşıyorum çok hızlı bir şekilde kapanıyor minidump dosyası bile alınmıyor. Sonra sorun M.2 SSD'dedir diye iade edip eskisi gibi SATA Crucial BX500 model SSD'yle kullandım bilgisayarı, en ufak sorun yok. Tekrar aynı model M.2 SSD'yi başka siteden farklı satıcıdan aldım. Yine aynı olayla karşılaştım. Anakart modelim Gigabyte B450M S2H anakartı son BIOS sürümüne güncelledim sorun çözülmedi BIOS pili tak çıkar çözülmedi. 2x8 RAM var tek tek RAM'leri tak çıkar tekli RAM'lerde denedim sorun çözülmedi. Kısacası bütün uğraşlarıma rağmen sorunu çözemeyip onu da iade ettim. Bir ay sonra bilgisayardaki ekran kartımı RX 6600 ve işlemcimi 5600 ile değiştirdim. İki gün önce de indirimle 1 TB Samsung 970 EVO Plus M.2 SSD'yi satın aldım. Bugün geldi taktım yine aynı sorunla karşı karşıyayım. Mavi ekran veya PC restart atıyor. Sıfırdan Windows 10 kurdum, BIOS sıfırladım, DDU ile sürücü kaldır yükle her şeyi denedim. Her oyuna girerken bu sorunu yaşıyorum. Normal tarayıcı vb. uygulamalarda sorun yok. Format atarken dosya kopyalarken bir sorun yok. Tek sorun oyuna giriş yükleme ekranında oluyor. Sorunu bulmak için eleme mantığıyla gidiyorum. Ekran kartı ve işlemci değiştiğim için sorun onlarla alakalı olamaz. Üç tane M.2 zaten arızalı olamaz. Geriye anakart, RAM'ler ve güç kaynağı kalıyor. Sorunun RAM'lerde de olmayacağını düşünüyorum çünkü iki RAM aynı anda bozuk olamaz tek slot yapınca da mavi ekran alıyorum. Bana göre sorun ya anakartta ya da güç kaynağında sizce hangisidir? Yardımlarınızı bekliyorum kafayı sıyırmak üzereyim.

Anakart: Gigabyte B450M S2H.
İşlemci: Ryzen 5 5600.
Ekran kartı: RX 6600.
RAM: 2x8 HyperX Fury 3200 MHz CL 16.
PSU: Xigmatek Calibre 600W.
SSD: BX500 Crucial 960 GB (bu SSD ile bütün oyunları oynuyorum mavi ekran hata vb. yok.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunu bilgisayarcıda çözdük güç kaynağı problemli çıktı. Konu kilitlenebilir.
Öncelikle, anakartın M.2 yuvasında herhangi bir hasar veya kirlilik olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bazen yuvada biriken toz veya kir, SSD'nin doğru bir şekilde bağlanmasını engelleyebilir. Ayrıca, anakartın güç kaynağı bağlantılarını kontrol etmek ve gevşek veya hasarlı bir bağlantı varsa onları düzeltmek de önemlidir.

Güç kaynağının sorunlu olup olmadığını anlamak için, mümkünse başka bir bilgisayarda çalışan bir güç kaynağı ile test etmek iyi bir fikir olabilir. Eğer diğer bileşenlerde sorun bulunamadıysa, güç kaynağındaki sorunlar nedeniyle de yükleme sırasında hata alabilirsiniz.

Ayrıca, sorununuzun M.2 SSD'lerle ilgili olması, anakartın UEFI/BIOS ayarlarında bir sorun olabileceğini de düşündürmektedir. Anakartın UEFI/BIOS ayarlarını tekrar kontrol edin ve M.2 SSD'nin doğru ayarlandığından emin olun. Bazen ayarlar yanlış yapılandırılmışsa, sistemde hatalar meydana gelebilir.

Öncelikle, anakartın M.2 yuvasında herhangi bir hasar veya kirlilik olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bazen yuvada biriken toz veya kir, SSD'nin doğru bir şekilde bağlanmasını engelleyebilir. Ayrıca, anakartın güç kaynağı bağlantılarını kontrol etmek ve gevşek veya hasarlı bir bağlantı varsa onları düzeltmek de önemlidir.

Güç kaynağının sorunlu olup olmadığını anlamak için, mümkünse başka bir bilgisayarda çalışan bir güç kaynağı ile test etmek iyi bir fikir olabilir. Eğer diğer bileşenlerde sorun bulunamadıysa, güç kaynağındaki sorunlar nedeniyle de yükleme sırasında hata alabilirsiniz.

Ayrıca, sorununuzun M.2 SSD'lerle ilgili olması, anakartın UEFI/BIOS ayarlarında bir sorun olabileceğini de düşündürmektedir. Anakartın UEFI/BIOS ayarlarını tekrar kontrol edin ve M.2 SSD'nin doğru ayarlandığından emin olun. Bazen ayarlar yanlış yapılandırılmışsa, sistemde hatalar meydana gelebilir.

Sürekli bilgisayarı temizleyen birisiyim. M.2 yuvasında toz kir vb. bir şey yok. Olsa Windows 10 oyun vs. kuramaz dosya kopyalayamazdım hiç okumazdı. Anakarta giden bağlantılarım doğru bir sorun yok. SATA3 yani normal SSD ile sorunsuz kullanıyorum sistemi. BIOS'u CMOS yaparak pil çıkararak kaç kere sıfırladım. O kısımda da bir sorun yok.

https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450 buradan chipset driverını indirip kurduktan sonra dener misiniz sorun devam ediyor mu? 3D mark Cinebench gibi uygulamalarda da mavi ekran hatası alıyor musunuz ona da bakabilir misiniz?

İndirdim kurdum denedim az önce yine mavi ekran M.2'yi yan disk olarak D olarak da kullanmayı denedim. O şekilde mavi ekran almıyorum oyun siyah ekran verip Alt Tab'a düşüyor ve yanıt vermiyor bazen direkt kapanıyor.

Sürekli bilgisayarı temizleyen birisiyim. M.2 yuvasında toz kir vb. bir şey yok. Olsa Windows 10 oyun vs. kuramaz dosya kopyalayamazdım hiç okumazdı. Anakarta giden bağlantılarım doğru bir sorun yok. SATA3 yani normal SSD ile sorunsuz kullanıyorum sistemi. BIOS'u CMOS yaparak pil çıkararak kaç kere sıfırladım. O kısımda da bir sorun yok.

İndirdim kurdum denedim az önce yine mavi ekran M.2'yi yan disk olarak D olarak da kullanmayı denedim. O şekilde mavi ekran almıyorum oyun siyah ekran verip Alt Tab'a düşüyor ve yanıt vermiyor bazen direkt kapanıyor.
Merhaba konuyu ben biraz araştırdım. Sorunun kaynağı güç kaynağınız olabilir. İsterseniz işlemci ve anakart güç kablosunu tırnakların tam geçtiğine emin olacak şekilde söküp takmayı bir deneyin. Sorun devam ediyorsa ben olsam başka bir güç kaynağı ile test ederdim tabi sizin için de mümkünse.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
burada aynı sorun var. Güç kablosu yüzünden yaşamış sorunu.
PC Blue Screening when playing games after NVME drive install Bu kişinin de driverları sorunlu gözüküyor. Ancak oyunu bir süre oynadıktan sonra sorun yaşıyor bu. Sizinkine çok benzer bir durum değil.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı