Gigabyte B450M DS3h anakartta XMP açınca sistem çöküyor

TophPlays

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Sistemimde 2x8 GB Viper Gaming Patriot PVS48G320C6 kodlu DDR4 CL 16 RAM'ler bulunmaktadır. BIOS'tan XMP profillerini etkinleştirip 3200 MHz'e çektiğim zaman mavi ekran gibi hatalar alıyorum. Ancak default olarak 2133 MHz'de kullandığım zaman ise bir problem oluşturmuyor. Anakartım ise Gigabyte B450M DS3h modelidir. Anakart 3200 MHz destekliyor. Belki voltajyetersizdir diye 1.35'den 1.4'e aldım ama yine de bir faydası olmadı. Anakartın desteklemediği bir RAM modeli midir diye baktım ancak destek listesinde de gözüküyor. BIOS ise son güncellemededir. Yardımcı olabilecek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciniz nedir? Ayrıca 2x8 demişsiniz ancak RAM'ler kit değil sanırım. Çünkü kodu arattığım zaman tek modül 8 GB'lık RAM'ler çıkıyor. Öyleyse sebebi bu olabilir.

Anakarttan çok işlemci ile ilgili. Anakart, 3200 MHz desteğini, hem sadece bazı işlemcilerle, hem sadece OC ile veriyor. İşlemci uygunsa, CL16 yerine CL18 yapmayı deneyin.

CL değerini 18'e ve diğer değerleri de bir tık arttırdım. İşlemciye verilen voltajı da 0.3 kadar arttırdım ki 0.8 civarı veriyormuş. Şu an 3066'da çalışıyor. RAM'e voltajı 1.45 yaparsam 3200 çalışır gibi geldi ama bilemiyorum çok mu yüksek olur.

İşlemciniz nedir? Ayrıca 2x8 demişsiniz ancak RAM'ler kit değil sanırım. Çünkü kodu arattığım zaman tek modül 8 GB'lık RAM'ler çıkıyor. Öyleyse sebebi bu olabilir.

İşlemcim Ryzen 5 2600. Tek modül ama Dual kit yazıyor üstünde ben de ona çok anlam veremedim.

Dual kit nerede yazıyor? Çift kanal çalışıyor olsa bile kit olarak almadığınız için XMP açarken böyle sorunlar yaşamanız olası.

OC yapmak sizin için uygunsa deneyebilirsiniz fakat böyle kit olmayan RAM kullanımında XMP'de sorun yaşamanız normal.

1, 45- 1, 5 Voltaj fazla değil. Ama sınır. Fazlası genelde önerilmez. 3200MHz için 18CL değil 16CL deneyin. Aslında 1, 45V için 3600MHz'e bile çıkabilirsiniz ama RAM çiplerinize bağlı.

CL'yi 16'ya çekip voltajı arttırıp öyle deneyeceğim. 3200 stabil çalışmasi benim için yeterli.

Dual kit nerede yazıyor? Çift kanal çalışıyor olsa bile kit olarak almadığınız için XMP açarken böyle sorunlar yaşamanız olası.

OC yapmak sizin için uygunsa deneyebilirsiniz fakat böyle kit olmayan RAM kullanımında XMP'de sorun yaşamanız normal.

İçinde çıkan kılavuzda öyle yazıyor. Deneye yanıla şimdilik 3066'ya kadar çıkardım. Değerlerle biraz daha oynayarak 3200 olacak gibi geliyor. Bugün deneyeceğim.
Şu an 3133 MHz'de sistem stabil çalışıyor.

Sorun esas kaynağı işlemci, XMP olarak maksimum 2933 MHz destekliyor. Elinizdeki ramlerde ise sadece baz profil olarak 2133 ve XMP profili olarak 3200 olduğu için açmıyor. Elinizdeki ramde birden fazla XMP profili olsaydı ve bu profillerden biri, 2933 veya altında olsaydı, otomatik olarak ona ayarlayacaktı. Ya işlemciyi değiştireceksiniz, ya da ramlerinizi 2933 MHz XMP değeri olan bir ramle değiştireceksiniz, ya da böyle manual OC yapacaksınız.

Dual kit olayının bununla pek ilgisi yok, çok çok eskiden, XMP için single'da en fazla 1 slot, dual'de en fazla 2 slot, triple (x58 platformu) olarak en fazla 3 slot, quad içinse en fazla 4 slotta ram takılı olması gerekirdi, ama Intel onu aşalı çok oldu (XMP, Intel'in teknolojisi).

Sorun esas kaynağı işlemci, XMP olarak maksimum 2933 MHz destekliyor. Elinizdeki RAM'lerde ise sadece baz profil olarak 2133 ve XMP profili olarak 3200 olduğu için açmıyor. Elinizdeki RAM'de birden fazla XMP profili olsaydı ve bu profillerden biri, 2933 veya altında olsaydı, otomatik olarak ona ayarlayacaktı. Ya işlemciyi değiştireceksiniz, ya da RAM'lerinizi 2933 MHz XMP değeri olan bir RAM'le değiştireceksiniz, ya da böyle manual OC yapacaksınız.

Dual kit olayının bununla pek ilgisi yok, çok çok eskiden, XMP için Single'da en fazla 1 slot, Dual'de en fazla 2 slot, triple (X58 platformu) olarak en fazla 3 slot, Quad içinse en fazla 4 slotta RAM takılı olması gerekirdi, ama Intel onu aşalı çok oldu (XMP, Intel'in teknolojisi).

Dediğiniz gibi manuel OC yaptım en stabil ve sorunsuz çalışan 3066 MHz oldu. 3133 ve 3200'de bir süre sonra uygulamalar tekrar çökmeye başlıyor. CL değerini 18 RAM'e verilen Volt'u da 1.4 yaptım. İşlemciye gideni de 0.3 arttırdım. CL değerini düşürünce stabil çalışacak mi henüz denemedim. 3200 ile 3066 arasında bir uçurum yasamayacagimi düşünüyorum. O yüzden şimdilik böyle iyi gibi. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı