Gigabyte B450M GAMING BIOS'a girilmiyor

Jude2World

Kilopat
Daha fazla  
Bugün kurduğum sistemde Gigabyte B450M GAMING anakart ve Ryzen 3600 kullanıyorum.
BIOS sürümü güncel olmadığından güncellemeye kalktım fakat kendi hatamdan dolayı başarılı olamadım.
Anakartın resmi sitesinde son sürüme güncellemeden önce F32 numaralı sürümü yükleyin daha sonra son sürüme güncelleyin diye bir yazı var. Ben buna rağmen direkt son sürüme güncelledim fakat anakartın logosunun çıktığı ekranda kalmaya başladı bilgisayar.

Böyle olunca ilk F32 sürümüne döneyim dedim fakat bu sürüm de 3000 serisini desteklemiyormuş muhtemelen ve ben bu sürüme döndüğüm için kasayı çalıştırdığımda hiçbir ekran gelmiyor BIOS'a da giremiyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim yardımcı olur musunuz?

Yani durum şu F50 sürümü son sürüm ama bu sürümde BIOS'a falan girebiliyorum ama Windows başlamıyordu. F32 sürümünde de işlemci desteklenmediğinden ekran hiç gelmiyor siyah ekranda kalıyorum. F40 sürümünde sorunsuz çalışıyordu onu da kendi ellerimle bozdum. Çaresizce yardımınızı bekliyorum şu an.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2019-12-13-01-52-28-024_com.opera.touch.jpg
    Screenshot_2019-12-13-01-52-28-024_com.opera.touch.jpg
    139,5 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten F40 sürümü varsa F50 sürümünü yüklemeden önce F32'ye düşürmen gerekmez, ilk sorununun sebebi farklıdır.

Sonraki sorun ise 3. nesil Ryzen işlemci kullanıyorsan, F32 sürümünün desteklememesinden kaynaklı. 1. veya 2. nesil bulup tekrar F40 sürümüne güncellemen gerekiyor.
1576192724702.png

Burada F40 sürümünün açıklamasında yazanı yapmanı söylüyor. F40'ın altında da F40 sürümünü yüklemeden önce F32 sürümünü yükle diyor. Dediğin gibi olsa sonsuz döngüye girersin.

Zaten F40 sürümü varsa F50 sürümünü yüklemeden önce F32'ye düşürmen gerekmez, ilk sorununun sebebi farklıdır.

Sonraki sorun ise 3. nesil Ryzen işlemci kullanıyorsan, F32 sürümünün desteklememesinden kaynaklı. 1. veya 2. nesil bulup tekrar F40 sürümüne güncellemen gerekiyor.
Eki Görüntüle 472445
Burada F40 sürümünün açıklamasında yazanı yapmanı söylüyor. F40'ın altında da F40 sürümünü yüklemeden önce F32 sürümünü yükle diyor. Dediğin gibi olsa sonsuz döngüye girersin.
Dediğim gibi ilk olarak F50 sürümüne güncelledim zaten fakat bu sefer de saçma bir şekilde anakart marka logosu gelen kısımda takılmaya başladı. Böyle olunca dedim herhalde ben hata yapıyorum eskiye döneyim falan ama işler daha da kötüleşti. Eski 1. veya 2. nesil işlemci bulmaktan başka çarem yok mu acaba nasıl bulabilirim ki eski nesil işlemcileri ?

Güncel sürümden düşük sürüme düşürme hangi akla hizmet eder bu mantığı kuramıyor musunuz?
İngilizce bari bilmiyorsanız bilene sorun. Orada sürümün BIOS'un F32'den düşükse önce F32'ye güncelle diyor. Sen sürümün yüksekken işlemci desteksiz sürüme düşürmüşsün.

Merhaba Bugün Gigabyte B450M Gaming anakartımı f1 den f32 ye güncelledim en son sürüme güncellemek için f32 ye güncelleyin diyordu güncelledikten sonra bilgisayar yeniden başladı var Gigabyte logosunda takıldı kaldı ne yaptım ne ettiysem bilgisayarı açamadım (Klavye tuşları çalışmıyor) Gigabyte Del F9 F12 END bunlar gözüküyor ama tuşların işlevi yok..
Umarım bilen birileri vardır... gece gece başımıza dert aldık
Şimdiden çok teşekkür ediyorum
Maalesef İstanbul'da değilim ama teşekkür ederim yine de.

Önce bir bilgisayar servislerini gezeceğim birazdan çıkıp eski nesil işlemci arayacağım. Olmazsa son çare bunu yaparım. Teşekkürler.

Acaba sorunu çözebildini mi ? Sanırım aynı sorunu yaşıyoruz benimki Gigabyte Insist on Ultra Durable logosunda takıldı kaldı

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı