Gigabyte B450M-H Anakart ve RAM uyumsuzluğu

them1s_

Femtopat
İyi günler, yaklaşık bir hafta önce sistemimde değişikliğe gittim ve anakart, RAM, M.2 SSD ve işlemcimi değiştirdim. Sistemimi aşağıya yazıyorum.

Anakart: Gigabyte B450M-H (rev 1.0)
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 3, 6GHz 35MB Cache Soket AM4
RAM: (2x8) CMK8GX4M1D3000C16 Vengeance 8 GB 3000MHz DDR4 CL16
M.2 SSD: Kingston A2000 500GB 2200/2000MB/S NVMe M.2 2280 PCI-e SS
Ekran kartı: ASUS Radeon HD 7850
PSU: Thermaltake Litepower 600W
HDD: Seagate ST500DM002-1BD142 500GB

Sistemi ilk topladığımda ve montajladığımda XMP ayarlarını açıp Windows'u kurmaya geçtim kurulumu yaptım, yaklaşık 2 gün sorunsuz kullandıktan sonra ilk mavi ekranımı verdi. Bundan yaklaşık 6 saat sonra ikincisini verdi. Format attım uygulamaları yükledim tekrardan mavi ekran verdi bu sefer problemin Windows'un imajından olduğunu düşünüp Windows'un eski bir sürümünü formatlamaya çalıştım yine de mavi ekran yedim. Arkadaşlarım SSD'de bir problem olabileceğini söylediğinde SSD'yi çıkartıp HDD'ye format atmayı denedim ancak içinde Windows kurulu bile olmayan HDD'de henüz format ekranına gelemeden bile mavi ekran yedim. Arkadaşlarım problemin RAM'lerden de kaynaklanabileceğini söylediğinde başka DDR4 RAM takıp denedim problem devam etti. Anakartı şu an iade ettim. Gigabyte'ın sitesinde desteklenen RAM modellerine baktığımda kendi RAM'imin kodunu göremedim. Tekrardan anakart alacağım için BIOS'u daha kullanışlı olduğundan dolayı ASUS'un TUF B450M-PRO ve TUF B450M-PLUS modellerine baktığımda onların da benim RAM'lerimi desteklemediğini gördüm, bu konu hakkında ASUS'a mail attığımda ise uyumlu olan RAM'leri almak zorundasınız diye bir geri dönüş aldım. Ancak bazı arkadaşlarım ise sitede uyuşmazlığı olan anakart ve RAM'lerle birlikte kullandıklarını ve herhangi bir problemleri olmadığını söylediler. İnternette biraz araştırsam da kimisi uyumlu olmak zorunda yoksa olmaz derken kimisi ise benim sitede uyumlu değil ama çalışıyor diyor. Kısacası tam olarak somut bir bilgiye ulaşamadım. Anakartımın sitedeki belirledikleri RAM'lerle uyuşmazlığı sonucunda mavi ekran almam normal midir yoksa başka bir sebepten mi oluyor bu problem aynı zamanda belirttiğim anakartlardan birini alırsam tekrardan bu problemleri yaşayacak mıyım? (Mavi ekran konusunda tek bir hata kodu almıyordum neredeyse her mavi ekranda farklı bir hata kodu veriyordu ancak 30 kere mavi ekran verdiyse bunun 15'i System service exception hatasıydı) ASUS'un desteklediği RAM PDF'sini aşağıya paylaşacağım (ASUS'un kendi sitesinden alındı).

Biraz uzun oldu detaya girdim ancak okuyan ve yardım etmeye çalışan herkese teşekkür ederim.

ASUS TUF B450M-PLUS: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/...G/Memory_QVL_3rd_Gen_AMD_Ryzen_Processors.pdf

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun çözümünü bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim ki RAM kodunuzun olmaması çok doğal. Testleri yurtdışında sınırlı RAM modelleriyle yaptıkları için sadece denediklerini yazıyorlar oraya. Zaten RAM uyumlu olmasa sistem direk çalışmazdı yani 2 gün kullanamazdınız.

Geri
Yukarı