Gigabyte B450M-H - TP-Link TX50e ile uyumlu mudur?

Aveyron

Kilopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Profil Kapağı
1524135806
Anakart: Gigabyte B450M-H
M2.SSD: Hi-Level 2280 512 GB.
CPU: AMD Ryzen 5 2600.
RAM: Corsair 8 GB 2666MHz X 2
GPU: NVIDIA GeForce GTX1060 6 GB.
PSU: Corsair VS550

2 gün önce TP-Link TX50e Wi-Fi kart aldım. Anakarta bağladım ve donanım görünmedi. Farklı slota denedim yine görünmedi. Sonra BIOS güncellemesi yapıp F64 sürümüne güncelledim. Bu güncellemeyi yaptıktan sonra boot sırası değiştiği için siyah ekranda kaldı. İşletim sisteminin yüklü olduğu m2.SSD'yi seçtim ve açtım. Açıldığında Bluetooth da Wireless da aktifti. Ancak bilgisayarı kapatıp sabah açtığımda herhangi bir donanım algılanmamış görünüyordu.

BIOS üzerinden PCI-e X1 slotları kontrol edilir mi?

BIOS'tan PCI yuvalarını etki edebilecek bütün ayarları denedim sonuç nafile. Güç yönetiminden PCI slotlarına güç gitmeyebilir şeklinde forum yazıları okudum. Benimle aynı sorunu yaşayan birine rastladım. Şu yazıda da eğer anakart üstünde M.2 SSD aktifse bazı PCI yuvalarına güç gitmeyebilir aynı kanalı paylaştıkları için demiş. Gigabyte'ın sitesinde kullanım kılavuzuna kadar okudum böyle bır kısıtlamadan bahsetmiyor. Haliyle ürünü iade ettim. Farklı marka bir PCI Wi-Fi kart alsam çalışır mı?

Amacım USB bağlantıları haricinde PCI yuvasından Wi-Fi bağlantısı almaktı. Haliyle USB Dongle'lar USB girişlerini fazla ısıtıyor o yüzden kullanmak istemiyorum. Kablolu uzatmalı USB Wi-Fi'ler de kablo fazlalığı yapıyor. Kasayı farklı odalara taşıyarak kullanıyorum biraz da o yüzden PCI tarafına geçmek istedim. Sorunumun çözümü için tavsiyesi olan varsa dinlemek isterim.

Sorunu çözdüm. Özet olarak: İşlemcinin desteklediği PCI sınırını aşmışım. Sistemden bir adet HDD çıkarınca sorun çözüldü.

Detaylı çözüm ve PCIe hakkında bilgi için buraya bakabilirsiniz: PCIe (PCI Express) Hakkında Her Şey

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı