Gigabyte B450M S2H anakart için Samsung 980 Pro SSD almak mantıklı mı?

lourne

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabyte b450m s2h | Amd Ryzen 5600 | MSI Radeon RX 5600 XT | Xpg Gammix D10 16GB (2X8GB) | DeepCool AK400
Anakart
Gigabyte B450M S2H
Merhaba,

Anakartımın PCI-e 3.0 desteklediğini biliyorum. 980 Pro 1 TB şu an Amazon'da indirimde, fiyatı da 3.699 TL. Hız olarak yarısını alacağımı da biliyorum ancak bu fiyata değer mi diye sizlere danışmak istedim. Bilgisayarda daha çok müzik prodüksiyonuyla uğraşıyorum. Halihazırda SATA 120 GB SSD ve 2 TB HDD var ancak DAW yazılımı kullandığım için kaydettiğim çalışmaların ve program hızının daha verimli olmasını istiyorum. Kısacası sistemime bu SSD almak akıl işi mi?

Merhaba,

Anakartımın PCI-e 3.0 desteklediğini biliyorum. 980 Pro 1 TB şu an Amazon'da indirimde, fiyatı da 3.699 TL. Hız olarak yarısını alacağımı da biliyorum ancak bu fiyata değer mi diye sizlere danışmak istedim. Bilgisayarda daha çok müzik prodüksiyonuyla uğraşıyorum. Halihazırda SATA 120 GB SSD ve 2 TB HDD var ancak DAW yazılımı kullandığım için kaydettiğim çalışmaların ve program hızının daha verimli olmasını istiyorum. Kısacası sistemime bu SSD almak akıl işi mi?

Kendi görüşümü söylüyorum. Ben olsam alırdım ve aldımda. Şöyle 3.0 anakarttım yoktu aldım ama 2-3 sene sonra 3.0 uyumlu bir anakart aldım yani sistemi yeniledim. Tekrar SSD almak zorunda kalmadım. 980 Pro'yu ona takdım.

Alınır. pci 3 kadar performans alırsın. Şuanki 7.000MB-5.000MB/sn varsayılan değerler yerine yaklaşık 3300/3200 civarında bir değer alınırsın. İlerde gen4'de geçtiğinde bir daha ssd almamış olursun kaldı ki her an fiyatlar değişirken almak mantıklı.

Bu gibi durumlarda PCI ex versiyonlarının aynı olmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca böyle yüksek hızlarda M.2 alacaksanız M.2 soğutma plakaları var 150 200 lira bandında onlardanda almanızı öneririm. Yüksek aktarımlarda fazla ısınma olur ise tam performans aktarım yapamayabilir performansa etkisi oluyor.

Bu gibi durumlarda PCI ex versiyonlarının aynı olmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca böyle yüksek hızlarda M.2 alacaksanız M.2 soğutma plakaları var 150 200 lira bandında onlardanda almanızı öneririm. Yüksek aktarımlarda fazla ısınma olur ise tam performans aktarım yapamayabilir performansa etkisi oluyor.
Aynen ssd soğutucusu yoksa anakartta harici alınması kesinlikle gerekli performans açısından.

Öneriler için teşekkürler. K3000 alacaktım ancak 1 günde fiyatı 980 Pro'yu geçti. Fiyat takip etmekten gına geldi.. 980 Pro ve ayrıca soğutucu alacaktım ancak Pro'nun soğutuculu versiyonunu tercih ettim. Tercih nedenim de, Amazon'un o üründe vade farksız 12 taksit seçeneği sunmasıydı :)

Geri
Yukarı