Gigabyte B450M-S2H XMP ayarı yapılmalı mı?

Isaac37

Femtopat
Daha fazla  
Anakart: Gigabyte B450M S2H
İŞLEMCİ: AMD Ryzen 5 2600X
EKRAN KARTI: ASUS GTX Dual 1660 Super 6 GB
RAM: Apacer Panther 8 GB 3000MHz DDR4 RamX2
SSD: Apacer 480GB Panther AS340
Merhabalar, böyle bir sisteme sahibim bilgisayar sanırsam anakart hatalı olduğu için (format atıldığı zaman yeniden başlamaya başladı) şu an garantiye gitti. Geri geldiği zaman XMP ayalarını profile 1 yaparsam ve RAM'leri tam kullanmak istersem %1 bile olsa bir risk var mı? Bir şey olabilir mi bilgisayarın içini hiç açmadan çözebileceğim bir sorun bile olsa en ufak ihtimal bile olsa bulaşmak istemiyorum. 30 FPS az bile olsa oyunumu oynarım sıkıntı yok. En düşük ihtimalleri bile göz önünde bulundurarak cevap verirseniz sevinirim ,çok şanssızımdır da :)

O kadar pimpirikliyseniz açmayın. Yanması çok çok düşük ihtimal. Zira dayanıklı bir bileşen.
Normalde bu kadar pimpirikli bir insan değilim. Hiç bir şey olmaması gerekirken sırf format attım diye garantiye gidince insanın canı çok sıkılıyor tabii ki. Formatta hata veren bir anakart bu tarz oc işlemlerinde de verebilir mi ? Çok ufak bir ihtimalse bile gerek yok çünkü yine beklemek istemiyorum.

Normalde bu kadar pimpirikli bir insan değilim. Hiçbir şey olmaması gerekirken sırf format attım diye garantiye gidince insanın canı çok sıkılıyor tabii ki. Formatta hata veren bir anakart bu tarz OC işlemlerinde de verebilir mi? Çok ufak bir ihtimalse bile gerek yok çünkü yine beklemek istemiyorum.

Kullanacağın RAM'ler farklı çipli ise ya da uyumsuz ise XMP açınca seni şöyle bir ekrana atabilir.
1614084812531.png

Sonra F1 ,F5 Windows'tasın.

Fotoğrafı göremedim yani bir hata olsa bile internette okuduğum gibi PC açılmama tarzı şeyler olmaz illa düzelir diyorsunuz.

Garanti veremem. Kullanacağın bellek sorunlu ise en fazla garantiye gönderirsin. Hazır sistem olarak almadın mı? O zaman Dual kit olarak XMP açık çalışır çok yüksek ihtimalle.

Hocam o bellek yandıysa zaten gidip hakkınızı falan arayın XMP açabilirsiniz sorun olmayacaktır.
@MisakiTaro hocam kaç gündür soracaktım unutuyorum yakalamışken sizle denerken bu RAM'ler 1.42V CL14 değerinde deneyebilirsin demiştin ben onları denedim ancak o ayarlarla açılmıyor sizin RAM'ler geldiği zaman deneyecek olursanız aklınızda bulunsun.
Fotoğrafı göremedim yani bir hata olsa bile internette okuduğum gibi PC açılmama tarzı şeyler olmaz illa düzelir diyorsunuz.
Hocam en fazla sistem 3 kere reset atıp BIOS'tan kendisi bütün RAM ayarlarını sıfırlar korkmayınız.

Bilgisayarını TurboX'tan falan mı aldın? Çünkü garanti ile formatın alakası yok. :)

Elbette yanma ihtimali var ama öyle bir bellek zaten fabrika çıkışlı olarak sorunludur.
İncehesaptan aldım, format atılırken kendi kendine yeniden başlamaya başladı. Bilgisayarcıya gösterdim abi de bir sürü şey denedi fakat anakartta sıkıntı olduğunu söyledi garantisi olduğu için dokunmayayım bir gönderin dedi. İlk geldiği zaman da böyle bir hata olmuştu gönderdik geldikten sonra 1.5 yıla yakın sorunsuz kullanmıştık.

Yeni konular

Geri
Yukarı