Gigabyte B450M sistem dengesiz çalışıyor

m1cos

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Ogrenci
İyi forumlar herkese.

Gigabyte B450M GAMING anakartım var. BIOS için F50 sürümünde bir takım sıkıntılar yaşadığım için F42F sürümüne geri döndüm. Sorunum şu: Bazen XMP kapalı olduğu halde XMP açık gibi FPS değeri alıyorum yani memnunum. Fakat bazen de XMP kapalı olduğunda FPS düşüyor. XMP açık hale getiriyorum FPS tekrar artıyor. Bir süre sonra tekrardan XMP açık olduğunda FPS düşüyor kapatıyorum düzeliyor. Sonra tekrardan XMP kapalı olunca kasmaya başlıyor XMP açınca düzeliyor. Böyle böyle sürekli XMP kapa aç yapıyorum. Bu dengesizliğin sebebi nedir? Arkaplanda FPS düşüşüne neden olacak herhangi bir program yok. Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Yeni BIOS sürümü geldi ona geçip BIOS default olarka kullanın. XMP ayarlarıyla oynamayın. FPS düşer azalır bunlar normal şeyler.
Hocam yeni BIOS sürümü dediğiniz F51e sanırsam. Ona geçtiğimde XMP açmadan default olarak kullanırım fakat öyle olunca da FPS değerim oldukça düşük kalıyor. Bir de o sürüme geçtikten sonra fomat ile temiz kurulum yapmalı mıyım? O BIOS sürümüne göre sürücüler yüklensin diye böyle bir format gerekli midir?

FPS düşer azalır bunlar normal şeyler.
Hocam FPS düşüşünü şöyle anlatayım. PC'ye ilk girdiğim gibi oyuna girdiğimde XMP açık şekilde FPS çok iyi. Fakat bir süre sonra oyundan çıkıyorum. Ve 1-2 saat sonra tekrar girince FPS PC'yi ilk açıp girdiğim gibi değil, sanki biraz daha düşük. PC'yi yeniden başlatınca tekrardan FPS çok iyi oluyor. Bir de 144HZ monitörüm var. Çok nadir şekilde oyunda normal oynarken hiçbir şekilde Alt+Tab atmadan bir anda oyun donuyor ve HZ düşüyor. Sanki oyunu 60HZ oynuyormuşum gibi oluyor. Oyunu kapayıp PC'yi yeniden başlatınca bu sorun da gidiyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Gibi oluyor kelimesi veriye dayanmıyorsa bir şey ifade etmiyor.
144hz'den düşüş oluyorsa Monitör OC ayarını kapatıp 144 yerine 120 veya daha düşük hz'de deneyin.
XMP de kapatın default şekilde kullanın diye belirtmiştim zaten.

Geri
Yukarı