B450M S2H anakartta CPU yüksek frekansta ve dengesiz çalışıyor

Tarık Işıklı

Centipat
Bilgisayarda uygulama çalışmazken dahi, sadece görev yöneticisi açıkken çoğu kez 3.50-4.0 GHz aralığında çalışıyor. 3-5 saniye bir de 2-3GHz'lere inip tekrar 4GHz'ye çıkıyor. Ve sürükle GHz oranı değişiyor. Anakartım B450M S2H.

Hocam ortada yanlış bir durum yok arkaplan uygulamaları yüke sokuyodur dengesizlik söz konusu olamaz, hatta masaüstüne gel sağ tık yenile yap yüke girer çıkabildiği kadar hıza çıkar.
Yani anormal bir durum yok merak etme sabit bir hız kullanmadığın için o tablo sürekli değişir, önemli olan yükteyken dengesiz olması.

İşlemciniz Ryzen 5 3600 mü ve işlemci boştayken ısınıyor mu? Eğer öyleyse yaygın bir problem bu. Geçici olarak undervolt yapıp (bazıları sadece CPB kapatarak da çözebilmiş) bu sorunu performanstan biraz ödün vererek çözebilirsiniz. AMD'nin sorunu çözmesi bekleniyor hala.

Farklı bir problem ise bilemeyeceğim.

Hocam ortada yanlış bir durum yok arka plan uygulamaları yüke sokuyordur dengesizlik söz konusu olamaz, hatta masaüstüne gel sağ tık yenile yap yüke girer çıkabildiği kadar hıza çıkar.
Yani anormal bir durum yok merak etme sabit bir hız kullanmadığın için o tablo sürekli değişir, önemli olan yükteyken dengesiz olması.

Bana çok garip geliyor sonuçta ana hızı 3.59 kendi kendine 4GHz hatta 4.10ları bile gördüm.

İşlemciniz Ryzen 5 3600 mü ve işlemci boştayken ısınıyor mu? Eğer öyleyse yaygın bir problem bu. Geçici olarak undervolt yapıp (bazıları sadece CPB kapatarak da çözebilmiş) bu sorunu performanstan biraz ödün vererek çözebilirsiniz. AMD'nin sorunu çözmesi bekleniyor hala.

Farklı bir problem ise bilemeyeceğim.

Hocam torrent bir (uygulamanın) setupunu kurarken CPU sıcaklığı yüzde100 oldu kurulum bitene kadar. Gariplik var mı?
Düzeltiyorum. CPU kullanımı %100 oldu.
Beyler ayrıca görev yöneticisini ilk açtığım zaman CPU kullanımının %100'ünü kullandığını görüyorum, 1-2 saniye sonra 50-60A iniyor (oyunda iken) normal midir? Çok takıyorum kafama.
@Caner Uncu dostum bakabilir misin sorunuma? daha önce yardımcı olmuştun.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı