Gigabyte B460M anakarta SSD önerisi

StarlendS

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Grafiker - Yayıncı - Editör - Satış ve Pazarlama Uzmanı - Sosyal Medya Uzmanı - Medya yöneticisi - İçerik yöneticisi - Marka temsilcisi - Kitle yöneticisi - İçerik strateji uzmanı
Son düzenleyen: Moderatör:
Resimdekinde PCI-e kac X kalıyor ki ve ne kadar performans alamam? almam icin ne onerirsiniz SSD olarak?

En ucuz ve kaliteli bunlar var. PCIe 4.0 arayüzüne sahip SSD'ler. Fakat siz zaten PCIe 3.0 kullandığınız için bu hızları göremeyeceksiniz. Yeni alacağınız daha hızlı olan SSD'yi ilk slota takın, diğerini ikinci slota takın. Her türlü Sata SSD'lerden çok daha hızlı olacaklar sadece tam performans çalışmamış oluyorlar. Bununda sadece günlük iş ve oyun için herhangi bir eksisi yok. Eğer ağır render alıyorsanız ve çok hızlı okuma-yazma hızlarına ihtiyacınız varsa sıkıntı olabilir. Yine hafif düzeydeki renderlar için bir sıkıntı oluşmayacak.

Eki Görüntüle 1398898
2 portunuz var, takabilirsiniz ikisine de. Fakat PCIe kanalları 2x kalıyor. SSD hızları maksimum verimli olmayabilir. Fakat hissettirmeyecektir.
Burada yanlış bilgi vermişim galiba. x4/x2 yazdığı için ikisini kullandığınızda kanal sayısının düştüğünü sandım. Öyle olmuyormuş, yani buradan kaybınız yok. Sadece PCIe 3.0 olduğu için sisteminiz PCIe 4.0 SSD aldığınızda 5-7GB değerler yerine maksimum 3GB değerler göreceksiniz.

En ucuz ve kaliteli bunlar var. PCI-e 4.0 arayüzüne sahip SSD'ler. Fakat siz zaten PCI-e 3.0 kullandığınız için bu hızları göremeyeceksiniz. Yeni alacağınız daha hızlı olan SSD'yi ilk slota takın, diğerini ikinci slota takın. Her türlü SATA SSD'lerden çok daha hızlı olacaklar sadece tam performans çalışmamış oluyorlar. Bununda sadece günlük iş ve oyun için herhangi bir eksisi yok. Eğer ağır render alıyorsanız ve çok hızlı okuma-yazma hızlarına ihtiyacınız varsa sıkıntı olabilir. Yine hafif düzeydeki renderlar için bir sıkıntı oluşmayacak.

Burada yanlış bilgi vermişim galiba. x4/x2 yazdığı için ikisini kullandığınızda kanal sayısının düştüğünü sandım. Öyle olmuyormuş, yani buradan kaybınız yok. Sadece PCI-e 3.0 olduğu için sisteminiz PCI-e 4.0 SSD aldığınızda 5-7GB değerler yerine maksimum 3GB değerler göreceksiniz.

Cümlenizden anladıgim kadariyla benim anakart PCI-e 4.0 desteklemiyor yani benim almaya düşündüğüm (Kingston A2000 SA2000M8/1000G 1TB 2200/2000MB/s PCI-e NVMe M.2 SSD disk) PCI-e 3.0 desteklediğinden bunu almam daha makul görünüyor dogru muyum? Ve yer değiştirme konusunda da bilmediğimden soracağım, 500 GB takılı şu an sistem onun uzerine kurulu yer degistirme yapsam sıkıntı olmaz mı? Bastan mi kurmam gerekecek Windows'u?

Cümlenizden anladıgim kadariyla benim anakart PCI-e 4.0 desteklemiyor yani benim almaya düşündüğüm (Kingston A2000 SA2000M8/1000G 1TB 2200/2000MB/s PCI-e NVMe M.2 SSD disk) PCI-e 3.0 desteklediğinden bunu almam daha makul görünüyor dogru muyum? Ve yer değiştirme konusundada bilmediğimden soracağım 500 GB takılı şu an sistem onun uzerine kurulu yer degistirme yapsam sıkıntı olmaz mı bastanmi kurmam gerekecek Windows'u?
Sizin seçtiğiniz Kingston A2000 kötü bir SSD. Benim attıklarımdan 3-4 gömlek daha düşük.
SSD'nin kalitesindeki tek etken hız değil, içerisindeki bileşenler, uzun ömürlülüğü, garantisi, DRAM'i vs. de önemli.

Ayrıca şimdi PCI3 4.0 SSD'ler ile 3.0'lar arasında çok fark yokken 3.0'ları almak daha mantıklı. İleride kullanacağınız çoğu sisteme tekrardan yerleştirirsiniz.

Bütçeniz 2000TL olduğu için onları önermiştim, daha düşük bütçeli ve kaliteli olsun isterseniz :

Yukarıdan aşağıya doğru kalite artıyor. Fakat bu kadar yakınken fiyatlar ilk attığım üçlüden birini almak çok daha mantıklı olur.

Sadece anakart ile uyumlu olmasi yetiyor mu? İşlemcim PCI-e 4.0 desteklemedigini belirtiniz. Sıkıntı çıkar mı alirsam o yuzden ilgimi çekmişti.
Olay anakat ve işlemcide bitiyor. Bu ikisi desteklerse PCIe 4.0 kullanabiliyorsunuz, biri bile desteklemezse olmuyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi o ürünlerden birini almanın bir zararı yok. Geriye dönük uyumlulukları var. Tek eksiğiniz tam hızlarında çalışmayacak olmaları. PCIe 3.0’ın izin berdiği kadar hızlı çalışabilecekler.

Ekran kartının bu duruma bir etkisi yok.
Olay anakat ve işlemcide bitiyor. Bu ikisi desteklerse PCIe 4.0 kullanabiliyorsunuz, biri bile desteklemezse olmuyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi o ürünlerden birini almanın bir zararı yok. Geriye dönük uyumlulukları var. Tek eksiğiniz tam hızlarında çalışmayacak olmaları. PCIe 3.0’ın izin berdiği kadar hızlı çalışabilecekler.

Ekran kartının bu duruma bir etkisi yok.
Aklınıza takılmasın istiyorsanız indirime girmişken şunu alabilirsiniz :

Daha önce attığım PCIe 3.0’lardan daha kaliteli.
300-400 TL’de cebinizde kalır.

Siz satın alım yapacağınız gün tekrardan konu açın. İndirim filan olursa haberiniz olmuş olur, farklı tavsiyelerde alırsınız.

Alacağım gün dediğinizi yapacağım ondan önce birkaç SSD buldum internette hangisini tavsiye ederseniz? Asağida linkleri attim

Ana kartım: B460M D3H (rev. 1.0) Key Features | Motherboard - GIGABYTE Global
İşlemcim: i5 10600

Bulduğum ssdler:

SCY S3000 Pro 1tb 3400mb/s-3000mb/s Nvme Pcıe Gen3×4 M.2 Endüstri Sınıfı Ssd (smsrb4t00100d) Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL MLD M300 1tb Nvme Ssd 3300/3100mb/s Pcıe Gen 3x4 Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

Alacağım gün dediğinizi yapacağım ondan önce birkaç SSD buldum internette hangisini tavsiye ederseniz? Asağida linkleri attim

Ana kartım: B460M D3H (rev. 1.0) Key Features | Motherboard - GIGABYTE Global
İşlemcim: i5 10600

Bulduğum ssdler:

SCY S3000 Pro 1tb 3400mb/s-3000mb/s Nvme Pcıe Gen3×4 M.2 Endüstri Sınıfı Ssd (smsrb4t00100d) Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL MLD M300 1tb Nvme Ssd 3300/3100mb/s Pcıe Gen 3x4 Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL
Hiç birinin fiyatına değeceği düşünmüyorum. Mesela 980'in içerisinde DRAM bulunmuyor, UD70'de QLC olarak çalışıyor. Hepsi ortalama olarak yakın kalitede ürünler. Ben tercih etmezdim hiç birini.

Bu bütçede daha iyilerini bulabiliriz.

Örnek :

İçerisinde bir SSD'e aradığınız her şey bulunan okuma/yazma hızları yeterince yüksek olan ve TLC olarak çalışan bir SSD. Bir kaç gün önce 1500TL'ye düşmüştü. Şimdi tekrardan 2000TL ve hala da alınabilir. Samsung tarafındaki 970 PRO'dan ve 980'den daha iyi bir SSD.

Hiç birinin fiyatına değeceği düşünmüyorum. Mesela 980'in içerisinde dram bulunmuyor, UD70'de qlc olarak çalışıyor. Hepsi ortalama olarak yakın kalitede ürünler. Ben tercih etmezdim hiçbirini.

Bu bütçede daha iyilerini bulabiliriz.

Örnek:

İçerisinde bir SSD'e aradığınız her şey bulunan okuma/yazma hızları yeterince yüksek olan ve TLC olarak çalışan bir SSD. Birkaç gün önce 1500TL'ye düşmüştü. Şimdi tekrardan 2000TL ve hala da alınabilir. Samsung tarafındaki 970 Pro'dan ve 980'den daha iyi bir

Aynisini PCI-e 3.0 hali var aşağıdaki linkte, fiyatı 1500 TL. Alınmaz mı? Okuma yazma hizi 3500/3000 sanirim.

UD'ler QLC , US'ler TLC. TLC olması sizin için daha önemli çünkü Windows'u içine atacaksınız.

QLC'ler depolama alanlarının yarısını doldurduktan sonra performans kaybederler. TLC'de böyle bir performans kaybı yaşanmaz.

Bu attığınız linke TLC olduğunu nereden anlıyoruz? 2000 TL'yi gecmeyecek sekilde butcem var, birkac tane örnek diye attığınız linkteki gibi onerebilir misiniz (bu cumartesi almaya düşünüyorum)?

Geri
Yukarı