Gigabyte B550 Gaming X V2 1.3 XMP'yi manuel olarak etkinleştirme

MelihKesgin X99

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabyte B550 GAMING X V2
Ryzen 5 5500
RX6600
3000MHz 16GB Gskill
Meslek
Öğrenci
Anakart
Gigabyte B550 GAMING X V2 1.3
İşlemci
Ryzen 5 5500
Elimde iki adet Patriot marka RAM var, çok ucuza denk geldim ben de satarım düşüncesiyle ve kendi RAM'lerim 3000MHz, bu RAM'ler 3600MHz acaba performans farkı olur mu diye de merakımdan almış oldum.

Anakartım bu RAM'lere destek vermediğinden (diye tahmin ediyorum) XMP açınca bilgisayar açılmıyor. Birkaç kere kapanıp açıldıktan sonra BIOS sıfırlıyor, 2133MHz'de çalışıyor RAM'ler. Ben de RAM'lerin XMP profil ayarlarını buldum ve kendim menuel şekilde girdim ama hiç RAM OC tecrübem olmadığından doğru mu yaptım hiç emin değilim. Üstelik Cinebench testi yaptığımda aşağı yukarı aynı puanı aldım 😅

Yeni RAM'ler > Patriot Viper Steel 8 GB 3600 MHz DDR4 Ram
Eski RAM'ler > G.Skill Aegis 8 GB 3000 MHz DDR4 Ram
Yaptığım ayarlar.

WhatsApp Image 2023-11-08 at 22.13.13.jpeg

Bu ayarlara ek olarak RAM MHz'yi 36, DRAM voltajı'da 1.35 yaptım.
RAM duayenlerinin yardımını bekliyorum 😁

Şuradan ekran görüntüsü atar mısın?

Sonra da şu testi yapar mısın?

Bu Patriot RAM'ler XMP değerlerine ulaşmada çoğu kişide sıkıntı yaratıyor zaten. Sorun sende değil RAM'lerde.
Aşağıdaki değerlerin bazıları farklı olacaktır ama performansta ve stabilitede sorun yoksa kullanırsın bu şekilde de.

Düz halinde mi yapayım bu testleri yoksa XMP ayarlarını uyguladıktan sonra mı yapayım.

Bu Patriot RAM'ler XMP değerlerine ulaşmada çoğu kişide sıkıntı yaratıyor zaten. Sorun sende değil RAM'lerde.
Aşağıdaki değerlerin bazıları farklı olacaktır ama performansta ve stabilitede sorun yoksa kullanırsın bu şekilde de.

İçinde de Hynix var nasıl böyle oluyor anlam veremedim.

1699472248566.png

Bu ekran görüntüsü testide şimdi başlatıyorum.

Testi de 6 cycle olarak önerdiğinizi yaptım sonuç bu şekilde çıktı. Diğer önerdiğiniz detaylı olanı da yapmalı mıyım?

1699474326982.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı