Gigabyte B550 Gaming X V2 için M.2 slota dönüştürücü önerisi

alp2

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, anakartın üzerinde bildiğiniz üzere 2 adet M.2 slotu vardı fakat üstteki M.2 slotu ekran kartının üzerinde duran vidası yalama bir şekilde geldi yani sıfır ürün. Tüm jelatinleri ben söktüm fakat vida yalama geldi. 1 tane M.2'ye sahip olduğum için sorun etmedim ve alt sokete taktım. Daha sonra bir çaresini buluruz dedim fakat internette gördüğüm tüm yolları denedim ne yaparsam yapayım sökemedim. Son denemediğim bir yol kaldı o da gördüğüm kadarıyla vida sökme aparatları var ama matkapla oraya girersem anakarta bir zarar veririm düşüncesi içerisindeyim. O yüzden, PCI slotu için dönüştürücüler var, M.2 takabilmek için, onlardan alayım diye düşündüm. Bazı insanlar yorumlarda ekran kartının performansını düşürdüğünü söylemiş, X8'e düştüğünü söylemiş. Anlayamadığım için hangi sokete takmam gerektiğini performans kaybı olmaması için fotoğraf bırakıyorum. Sizce hangi dönüştürücüden almam gerekiyor? Hangi slota takmam gerekiyor performans kaybı olmadan kullanabilmek için?

Bu arada daha iyi olduğunu düşündüğünüz ya da uygun olan varsa atabilirsiniz. Ben bunları buldum. Pek bilgim yok.
Dönüştürücü 1, Dönüştürücü 2

Dosya Ekleri

• IMG_2295.jpg
    IMG_2295.jpg
    206,7 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleyen: Moderatör:
İki dönüştürücüyü de almayın. Alfais marka olan ile en fazla 850-900 MB arasında hız alırsınız. Dark markanın kontrolcüsü falan belli değil. İllaki alacaksanız aşağıdaki ürünü alın. Aşağıdaki PCI-e X16 yolu zaten Gen3X4 modunda çalışıyor zaten. Attığım ürünle aldığınız hızdan daha fazlasını hiçbir ürünle alamazsınız zaten. Ayrıca yalama olmuş M2 vidasının görselini atabilir misiniz?

Ugreen M2 SSD Dönüştürücü

İki dönüştürücüyü de almayın. Alfais marka olan ile en fazla 850-900 MB arasında hız alırsınız. Dark markanın kontrolcüsü falan belli değil. İllaki alacaksanız aşağıdaki ürünü alın. Aşağıdaki PCI-e X16 yolu zaten Gen3X4 modunda çalışıyor zaten. Attığım ürünle aldığınız hızdan daha fazlasını hiçbir ürünle alamazsınız zaten. Ayrıca yalama olmuş M2 vidasının görselini atabilir misiniz?

1718040911578.png

İki dönüştürücüyü de almayın. Alfais marka olan ile en fazla 850-900 MB arasında hız alırsınız. Dark markanın kontrolcüsü falan belli değil. İllaki alacaksanız aşağıdaki ürünü alın. Aşağıdaki PCI-e X16 yolu zaten GEN3x4 modunda çalışıyor zaten. Attığım ürünle aldığınız hızdan daha fazlasını hiçbir ürünle alamazsınız zaten. Ayrıca yalama olmuş M.2 vidasının görselini atabilir misiniz?

Hocam bir de bu dönüştürücülerin ikilileri var ileride yetmezse bir daha alırsam takacak yer bulamazsam diye bu attığınızın ikilisini almak daha kârlı mıdır, performans kaybı yapar mı?Ugreen

@alp2 Sizin attığınız üründe 2 adet NVMe SSD yeri yok. Birisi NGFF SSD için. Onu zor bulursunuz. Hızları SATA hızında çalışır ve yavaş olur. NGFF SSD alacağınıza direkt SATA SSD'de alabilirsiniz. Benim attığım ürünü alıp PCI-e 3.0 bir SSD alıp takabilirsiniz. Ayrıca ekran kartınızın performansı düşmez. Anakartın sitesinde belirtilmemiş böyle bir durum.

M2 vidası aşağıdaki gibi çıkıntılı ise pense ile o uzun tırtıklı yeri sökebilirsiniz. Anakarta temas edip çizmediğiniz sürece sorun olmaz.
A.jpg

Yoksa aşağıdaki gibi tornavida ucuna sahip iseniz ucunu bu şekilde vidaya oturtup hafif açı vererek vidayı sıkıştırın. Bu şekilde yalama olmuş vidayı sökebilirsiniz. Görseldeki uç biraz geniş daha küçük bir uç varsa daha kolay sökersiniz.

B.jpg

Geri
Yukarı