Gigabyte B550M DS3H neden alınmaz?

PashaTR

Hectopat
Şu anda Akakçe ve benzeri diğer sitelerde satışlarda en üst sıralarda yer alan Gigabyte B550M DS3H isimli anakartı satın aldım. Satın aldığım günden itibaren bu anakartın problemleriyle uğraşmak zorunda kaldım maalesef. Diğer benzeri anakartlarda tek bir tıkla hallolan XMP Profil ayarı, bu anakartta tam bir zulüm ve işkencedir. İnternette ufak bir araştırmayla da bir sürü farklı problemine denk geleceksiniz. (örnek olarak:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

B550M DS3H 3600MHZ RAM NOT SUPPORTED? ) RAM hızını istedikleri düzeye çıkarmaya çalışan arkadaşların çoğu mavi ekranla karşılaşmaktadır. Benim problemimde ise bırakın RAM hızını, BIOS'ta yaptığım en ufak değişikliğin bile kaydedilmediğini ve bilgisayarımı her yeniden başlatışımda BIOS ayarlarının sıfırlandığını gördüm. BIOS pilini değiştirmek, farklı RAM'lar veya PSU kullanmak da fayda etmedi. İnternette yaptığım araştırmalar sonrası bu ve benzeri sorunların B550M serisinde kronik olduğunu öğrendim. Dahası, farklı RAM hızlarıyla (3200MHz, 3600MHz) denememe rağmen hiçbir şekilde RAM hızını 3600 MHz'ye çıkarmayan bu anakart, ne yazık ki yeni sistem kuracak veya anakartını yenileyecek arkadaşları birer birer tuzağına düşürmektedir. Ek olarak, şu an internette satılan modeli genellikle rev 1.5. Daha önce bir başka arkadaşımız bu revizyonun daha önceki revizyonlardan çok şey eksilttiğini de belirtmiş. (B550M DS3H, artık bilinen B550M DS3H değil! Rev 1.5 sürümü sonrası değişiklikler).

Uzun lafın kısası, sırf ucuz diye bu anakartı satın almayın. Zira bu tür problemlerle cebelleşecek, dahası iade süreçleriyle de uğraşacaksınız. Bu anakartı boykot ederek gerek Gigabyte'ın, gerekse işgüzar sitelerin eline para vermeyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rev 1.4 kullanıyorum R5 5600 ile. 3200 MHz RAM'leri 3600 MHz'e OC ettim. 4400 MHz R5 5600'ü de 4700 MHz'e OC ettim. Hiçbir sorun çıkarmadı. Rev 1.4'ü öneririm ben. Fakat o da artık satılmıyor mu?

Rev 1.4 kullanıyorum R5 5600 ile. 3200 MHz RAM'leri 3600 MHz'e OC ettim. 4400 MHz R5 5600'ü de 4700 MHz'e OC ettim. Hiçbir sorun çıkarmadı. Rev 1.4'ü öneririm ben. Fakat o da artık satılmıyor mu?
Bu biraz şans işi de sayılabilir lakin kullanıcıların çoğu 1.3 sonrası revizyonlarda çıkan sorunlardan isyan etmiş. Ben de bu ürünü aldığıma pişman oldum açıkçası. Verdiğiniz paranın karşılığını alamıyorsunuz...

Kardeşime topladığımız sistem için 1499TL'ye A520 anakart alacaktım, açıkçası bugün bu anakartın 2399 TL'lik fiyatını görünce kendi B450 anakartımı ona devrederek bu anakartı almayı düşünüyordum. Ekran kartım ve işlemcim sebebi ile hem PCI-e 4.0 desteği hem de depolama ihtiyacım sebebi ile çift M.2 girişi beni cezbetmişti. @Xantern hocam sizlerin de yorumunu almak isterim cebimden ilave 900TL daha çıkartarak almaya değer mi yoksa rev 1.5 modeli gerçekten de sorunlu bir seri mi? Ek olarak elimde iki adet XPG D10 sıfır RAM olduğu için ilaveten 2 modül daha alarak 4x8GB şeklinde kullanacağım.

Son düzenleme:
O alınmazsa ASUS B550M-K hiç alınmaz. Ben hazır sistemde bu anakartı almak zorunda kaldım. Gigabyte'ın çok uygun fiyata çok güzel B550 modelleride var onları düşünürsek tabii DS3H alınmaz.

O alınmazsa ASUS B550M-K hiç alınmaz. Ben hazır sistemde bu anakartı almak zorunda kaldım. Gigabyte'ın çok uygun fiyata çok güzel B550 modelleride var onları düşünürsek tabii DS3H alınmaz.
B550M-K modelinde kronik sorunlar DS3H'e nazaran çok daha az. Ki baktığımız zaman DS3H'ı Avrupa ve Amerika'daki oyuncular genellikle tercih bile etmiyor çünkü entry-level bir Anakart olarak bile kötü.

Yeni konular

Geri
Yukarı