Gigabyte B650M D3sh anakartta Kingston Fury RAM'lere nasıl OC yapılır?

yemrekalem

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba Gigabyte B650M DS3H anakartım var overclock ile 6400 MHz destekliyor. 2*16 GB Kingston Fury CL32 6400 MHz RAM'lerim mevcut. BIOS'u açtığımda RAM'lerin sistem tarafından 4800 MHz olarak okunduğunu görmekteyim. Overclock konusunda cahilim maalesef yeni duyduğum bir terim. Yeni topladım kasayı ve böyle olduğunu bilseydim daha yüksek bir anakart alırdım. Her neyse sonuç olarak 6400 MHz RAM destekliyor diye o şekilde almıştım. 1 kere denedim overclock yapmayı ancak sadece XMP profile 1 yaptım tam ne yaptığımı da hatırlamıyorum yaklasık 2 ay önceydi. Voltaj ayarlarını falan ayarlamadım işte 1.5 v falan bu konularda bir şey bilmiyorum. İşlemi denediğimde bilgisayar kapandı hiç açılmadı. BIOS pilini söküp geri taktım. Sonra açıldı eski ayarlarıyla. Bayağı korkmuştum :) şimdi ben bu 6400 MHz ramcikleri nasıl okutabilirim 6400 MHz ile? Bana detaylıca anlatabilecek bir babayiğit var mı çok rica ediyorum.
İşlemcim AMD Ryzen 9 7900X.

Forumda 80 tane konu var nasıl yapılacağı ile ilgili biraz arasanız bulursunuz:

Forumda 80 tane konu var nasıl yapılacağı ile ilgili biraz arasanız bulursunuz:

aynı anakart ile ilgili bulamadım bulduklarımı da anlamadım zaten. açıklayıcı yazabilecek var mı demiştim. bulsam yazmam zaten. link at o zaman benim konumla birebir açıklayıcı olan konuyu ve açıklayıcı anlatımı? yani bu konu hakkında bilgisi olmayan birisine basit ve sıralı bir şekilde anlatabilecek var mı şeklinde sordum dikkat ettiysen :)

Sizinki tam olarak Overclock'a girmiyor. Sadece expo ayarını aktif etmeniz yeterli olacaktır. BIOS versiyonunuzu atma şansınız var mı?

Eğer BIOS versiyonunuz güncel ise RAM'leri taktıktan sonra BIOS'tan expo profile 1 seçmeniz yeterli olacaktır. Voltajlar ile oynamanıza gerek olmadan expo profile sizin yerinize halledecektir.

Yaptığınız ayarları ekran görüntüleri ile desteklerseniz daha fazla yardım edebilirim.

Sizinki tam olarak Overclock'a girmiyor. Sadece expo ayarını aktif etmeniz yeterli olacaktır. BIOS versiyonunuzu atma şansınız var mı?

Eğer BIOS versiyonunuz güncel ise RAM'leri taktıktan sonra BIOS'tan expo profile 1 seçmeniz yeterli olacaktır. Voltajlar ile oynamanıza gerek olmadan expo profile sizin yerinize halledecektir.

Yaptığınız ayarları ekran görüntüleri ile desteklerseniz daha fazla yardım edebilirim.
Hocam dediklerinizi yapınca şu sonuçları elde ettim.

Hocam en başta bilgisayar bi açılmadı korktum ama sonra açıldı :) şu an olmuş gibi görünüyor ama üst tarafta yine 6400 mhz yerine 4800 mhz gösteriyor. Orası sanırım değişmiyor aşağıdaki xmp expo değerine bakcaz sanırım. Olup olmadığını söyleyebilir misiniz sanırım olmuş ancak dediğim gibi biosta yazan eski 4800 değeri aklımı karıştırdı. Şimdiden teşekkür ederim.

Kullanımdan sonraki sonucu şöyle aktarayım. Bilgisayar reset atmaya başladı random zamanlarda. Yani 5 dakikada 1 3 dakikada 1 reset atıyor bu işlem sonrasında. Mesela bir uygulama açtım çalışayım dedim ordan da hemen 1 dakika içinde attı beni. Sizce bu sorunun kaynağı ne olabilir? Şimdi bios menüsünden varsayılan ayarlara döndüm. Sorun gitti ama overclock yapamamış oldum. Bios versiyonunu güncelledim dediklerinizi yaptım. Başka neyi eksik yapıyoruz acaba? Sistem uyumlu anakart ve ram her şey uyumlu... İşin vahimi görev yöneticisinden Bellek kısmına geldiğimde hız 3600 mhz olarak görünüyor. Biosta yine eskisi gibi 4800 mhz olarak görünüyor. Yardım lütfen.

Görseldeki gibi olmuştu overclock ancak reset atmaya başladı dediğim gibi. Ya da uygulamalar kapanmaya başladı 10-15 saniye kullandıktan sonra. Bnun sebebi ve çözümü nedir acaba? Bios'u güncelledim dediğiniz gibi.

Dosya Ekleri

• photo_5917917326014004511_y.jpg
    photo_5917917326014004511_y.jpg
    129,7 KB · Görüntüleme: 87
  • photo_5917917326014004510_y.jpg
    photo_5917917326014004510_y.jpg
    122,6 KB · Görüntüleme: 92
  • photo_5917917326014004509_y.jpg
    photo_5917917326014004509_y.jpg
    99,8 KB · Görüntüleme: 85
Yani şu yaptıklarınızdan sonra reset atmadan çalışması gerekiyor diye düşünüyorum. Birkaç şey isteyeceğim.
- Tek bellek takıp expo 1 profili aktif edip dener misin?
- Expo 1'den başka expo 2 profili var mı? O kaç MHz'e ayarlıyor?
- XMP profile 1 ile denedin mi?
- Tek bellek / Çift bellek expo 1 aktif ettikten sonra Memtest açıp test eder misin?

Yani şu yaptıklarınızdan sonra reset atmadan çalışması gerekiyor diye düşünüyorum. Birkaç şey isteyeceğim.
- Tek bellek takıp expo 1 profili aktif edip dener misin?
- Expo 1'den başka expo 2 profili var mı? O kaç MHz'e ayarlıyor?
- XMP profile 1 ile denedin mi?
- Tek bellek / Çift bellek expo 1 aktif ettikten sonra Memtest açıp test eder misin?
tek bellek ile denedim sonuç aynı. Kilitlenmeler ve eset işlemleri oluyor. expo2de 5600 mhz ayarlıyor. xmp profile 1 denedim sonucu paylaşmıştım. memtest denemedim cünkü devamlı reset yiyorum. Bu işlemi adım adım nasıl yapacağımı birisi açıklayablir mi rica etsem?

Geri
Yukarı