Gigabyte B650M K sistemde formattan sonra BIOS açılmıyor

Halil İbo05

Hectopat
RAM
XPG 5200 MHz
İşlemci
AMD Ryzen 5 7500F
Merhaba, iyi geceler, iyi bayramlar şimdiden herkese. Yeni topladığım bilgisayarımda format sonrası RAM'lerin EXPO, işlemcinin overclock ayarını yapmak için tekrar BIOS'a girmek istediğimde giremediğimi fark ettim. Bilgisayarı yeniden başlatıyorum, ne anakart üreticisinin yazdığı ekran, ne BIOS'a girmek için del tuşuna basın yazan ekran, ne de BIOS ekranı, hiçbiri görünmüyor. Fast boot ayarıdır denilmiş. Shift tuşuna basarak yeniden başlatıp gerekli adımları izledim olmadı, BIOS pilini çıkarıp taktım uygun şekilde, olmadı. CMOS clear yaptım, olmadı. Sorun nedir acaba? Delirmeden önce çözmeme yardımcı olur musunuz? :) Şimdiden teşekkürler herkese.
(BIOS güncel son sürüm)

İşlemci: AMD Ryzen 5 7500F.

Anakart: Gigabyte B650M K (rev 1.1)

RAM: Adata XPG 16 GB (2x8) 5200 MHz.

Ekran kartı: Gigabyte GTX 1660 OC 6g.

SSD: Goodram 1 TB PX600 GEN4x4 M.2 NVMe.

Son düzenleyen: Moderatör:
O halde ekran kartından süpheleniyorum. Aslında onda da bir problem yoktur çünkü zaten sistemi kullanan biriydin, işletim sistemi vs kullanıyordun.

Yine de anakartının m2 ssd slotuna baktığımda ekran kartının hemen altında kaldığını gördüm. Belki de m2 SSD'yi sökmeden önce ekran kartını söktün önce ve ekran kartını yeniden takarken belki yuvaya tam oturtamadın.

Bu komik gibi gelen ihtimali de eleyebiliyorsan ben artık yardımcı olamayacağım çünkü aklıma başka bir şey gelmiyor.

Denemelerinin en sonunda her şeyi eski hale getirip, bütün bileşenleri geri takıp, işletim sisteminin çalışıp çalışmadığını teyit et.

Benim anakartım da Gigabyte. Ama Z790 UD AX. Biosu sıfırlamak için kitapçığında şunlar yazıyor:

"CMOS değerlerini silmeden önce daima bilgisayarınızı kapatın ve güç kablosunu elektrik prizinden çıkarın.

BIOS yapılandırmasını temizlemek ve CMOS değerlerini fabrika varsayılanlarına sıfırlamak için tornavida gibi metal bir nesne kullanarak iki pime birkaç saniye dokunun."

İki pim dediği altında CLR_CMOS yazan pimler. Pil takılı olacak. Ama bilgisayarın güç kablosu takılı olmayacak.

O halde ekran kartından süpheleniyorum. Aslında onda da bir problem yoktur çünkü zaten sistemi kullanan biriydin, işletim sistemi vs kullanıyordun.

Yine de anakartının M.2 SSD slotuna baktığımda ekran kartının hemen altında kaldığını gördüm. Belki de M.2 SSD'yi sökmeden önce ekran kartını söktün önce ve ekran kartını yeniden takarken belki yuvaya tam oturtamadın.

Bu komik gibi gelen ihtimali de eleyebiliyorsan ben artık yardımcı olamayacağım çünkü aklıma başka bir şey gelmiyor.

Denemelerinin en sonunda her şeyi eski hale getirip, bütün bileşenleri geri takıp, işletim sisteminin çalışıp çalışmadığını teyit et.

Teşekkür ederim yardımların için hocam, gece gece uğraştın. Belki bir prof değilim ama, bu işlerde elime su döktürmem. Kendimi de övmüyorum yanlış anlaşılmasın. Kırma sökme patlatma çatlatma yapmadım, her şeyi olması gerektiği söküp takıyorum dikkat ederek özenerek. Şu anda her şeyi yerine takıp açtım bilgisayarı mesela, çalışmayan bir aksam olsa açılmazdı değil mi? Benim aklıma bir şey geliyor aslında ama nasıl olur bilemiyorum. Anakartta Q-flash Plus diye bir düğme var. Hiçbir donanım olmadan (işlemci, RAM, HDD, SSD, ekran kartı aklına ne geliyorsa) sadece 24 pin ve 8 pin bağlantısını yapıp, BIOS USB'sini takıp o tuşa bastığın zaman BIOS yüklemesi yapmaya yarıyor. Şimdi bu donanımlar takılı haliyle yapsam o işlemi ne sonuç verir acaba. Eski sürümüne geri yüklesem BIOS'u.

Benim anakartım da Gigabyte. Ama Z790 ud AX. BIOS'u sıfırlamak için kitapçığında şunlar yazıyor:

"CMOS değerlerini silmeden önce daima bilgisayarınızı kapatın ve güç kablosunu elektrik prizinden çıkarın.

BIOS yapılandırmasını temizlemek ve CMOS değerlerini fabrika varsayılanlarına sıfırlamak için tornavida gibi metal bir nesne kullanarak iki Pi'me birkaç saniye dokunun."

İki pim dediği altında CLR_CMOS yazan pimler. Pil takılı olacak. Ama bilgisayarın güç kablosu takılı olmayacak.

Sizde sağ olun hocam cevap için. Ama o dediğiniz işlemi 3 4 defa yaptım zaten, sonuç aynı maalesef.

Teşekkür ederim yardımların için hocam, gece gece uğraştın. Belki bir prof değilim ama, bu işlerde elime su döktürmem. Kendimi de övmüyorum yanlış anlaşılmasın. Kırma sökme patlatma çatlatma yapmadım, her şeyi olması gerektiği söküp takıyorum dikkat ederek özenerek. Şu anda her şeyi yerine takıp açtım bilgisayarı mesela, çalışmayan bir aksam olsa açılmazdı değil mi? Benim aklıma bir şey geliyor aslında ama nasıl olur bilemiyorum. Anakartta Q-flash Plus diye bir düğme var. Hiçbir donanım olmadan (işlemci, RAM, HDD, SSD, ekran kartı aklına ne geliyorsa) sadece 24 pin ve 8 pin bağlantısını yapıp, BIOS USB'sini takıp o tuşa bastığın zaman BIOS yüklemesi yapmaya yarıyor. Şimdi bu donanımlar takılı haliyle yapsam o işlemi ne sonuç verir acaba. Eski sürümüne geri yüklesem BIOS'u.

Sizde sağ olun hocam cevap için. Ama o dediğiniz işlemi 3 4 defa yaptım zaten, sonuç aynı maalesef.
Rica ederim.

Qflash plus'ı da deneyebilirsin tabii ki. Ama onu da deneyeceksen bence yine önce son sürümü yüklemeyi dene. Hala olmazsa eski sürüm denersin.

Ama yükleyeceğin eski sürüme dikkat et, işlemcinin destekleniyor olduğu bir sürüm olsun

Bu arada Qflash plus'u denemek için illaki bileşenleri sökmene gerek yok. Bütün bileşenler takılıyken de yapabilirsin.

Rica ederim.

Qflash Plus'ı da deneyebilirsin tabii ki. Ama onu da deneyeceksen bence yine önce son sürümü yüklemeyi dene. Hala olmazsa eski sürüm denersin.

Ama yükleyeceğin eski sürüme dikkat et, işlemcinin destekleniyor olduğu bir sürüm olsun.

Bu arada qflash Plus'u denemek için illaki bileşenleri sökmene gerek yok. Bütün bileşenler takılıyken de yapabilirsin.

Bir önceki sürümünü yüklerim hocam zaten en eski sürümüne kadar gitmem. Kafama takılan şey şu tam olarak. Bütün donanımları yakılı haldeyken ne sonuç verir o işlem? Normalde hiçbir bileşeni takmadan yapılıyor ama takılıyken ne olur? Anakartı kucağa almayalım :)

Bir önceki sürümünü yüklerim hocam zaten en eski sürümüne kadar gitmem. Kafama takılan şey şu tam olarak. Bütün donanımları yakılı haldeyken ne sonuç verir o işlem? Normalde hiçbir bileşeni takmadan yapılıyor ama takılıyken ne olur? Anakartı kucağa almayalım :)
Herhangi bir sorun yaratmaz. Bu işlem normalde hiçbir bileşen takılı değilken yapılıyor diye bir şey yok aslında. Sadece anakart üreticisinin kullanıcılar için getirdiği bir kolaylık bu. Örneğin sistem topladın, anakartın bios sürümü satın aldığın işlemci ile uyumlu değil. Mecburen eski işlemci arayıp onu takıp bios güncellemek yerine, direkt elle manuel bios güncelleyip eski işlemci aramak derdinden kurtulmuş oluyorsun. Bu sadece bir örnek.

Bende de Gigabyte B550m DS3H var. Benim anakartta da Qflash Plus var. Ben de bütün bileşenler takılı iken kullandım, bileşen sökmedim.

Herhangi bir sorun yaratmaz. Bu işlem normalde hiçbir bileşen takılı değilken yapılıyor diye bir şey yok aslında. Sadece anakart üreticisinin kullanıcılar için getirdiği bir kolaylık bu. Örneğin sistem topladın, anakartın BIOS sürümü satın aldığın işlemci ile uyumlu değil. Mecburen eski işlemci arayıp onu takıp BIOS güncellemek yerine, direkt elle manuel BIOS güncelleyip eski işlemci aramak derdinden kurtulmuş oluyorsun. Bu sadece bir örnek.

Bende de Gigabyte B550M DS3H var. Benim anakartta da qflash Plus var. Ben de bütün bileşenler takılı iken kullandım, bileşen sökmedim.

Anladım hocam çok teşekkür ederim. Bir önceki sürümü indirdim şimdi, USB'yi hazırlıyorum ve işlemi yapacağım. İnşallah düzelir sorun. Tekrar teşekkür ederim ilgin için, iyi geceler.

BIOS güncellemesi de sorunsuz tamamlandı ama sorun sabit, hâlâ giremiyorum BIOS'a. Neden kaynaklanıyor olabilir? Görüşlerinize açığım.

Başka yöntem deneyelim?

Mesela şu yöntemi denediğini ama olmadığını yazmışsın. Bir kez daha dener misin? Yine olmazsa karşılaştığın şeyi yazar mısın?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı