Gigabyte B650M K sistemde formattan sonra BIOS açılmıyor

Halil İbo05

Hectopat
RAM
XPG 5200 MHz
İşlemci
AMD Ryzen 5 7500F
Merhaba, iyi geceler, iyi bayramlar şimdiden herkese. Yeni topladığım bilgisayarımda format sonrası RAM'lerin EXPO, işlemcinin overclock ayarını yapmak için tekrar BIOS'a girmek istediğimde giremediğimi fark ettim. Bilgisayarı yeniden başlatıyorum, ne anakart üreticisinin yazdığı ekran, ne BIOS'a girmek için del tuşuna basın yazan ekran, ne de BIOS ekranı, hiçbiri görünmüyor. Fast boot ayarıdır denilmiş. Shift tuşuna basarak yeniden başlatıp gerekli adımları izledim olmadı, BIOS pilini çıkarıp taktım uygun şekilde, olmadı. CMOS clear yaptım, olmadı. Sorun nedir acaba? Delirmeden önce çözmeme yardımcı olur musunuz? :) Şimdiden teşekkürler herkese.
(BIOS güncel son sürüm)

İşlemci: AMD Ryzen 5 7500F.

Anakart: Gigabyte B650M K (rev 1.1)

RAM: Adata XPG 16 GB (2x8) 5200 MHz.

Ekran kartı: Gigabyte GTX 1660 OC 6g.

SSD: Goodram 1 TB PX600 GEN4x4 M.2 NVMe.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka yöntem deneyelim?

Mesela şu yöntemi denediğini ama olmadığını yazmışsın. Bir kez daha dener misin? Yine olmazsa karşılaştığın şeyi yazar mısın?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet hocam bunu da yaptım, hem de 3 4 defa. Hepsinde de yeniden başladığında siyah ekrandan başka bir şey göremedim.

Evet hocam bunu da yaptım, hem de 3 4 defa. Hepsinde de yeniden başladığında siyah ekrandan başka bir şey göremedim.
Çok ilginç ya. Belki de BIOS'a girerken sistem ekran kartını görmemeye başlıyor. Keşke dahili gpu'su olan bir işlemcin olsaydı. Yani görüntüyü anakart üzerinden aldığın bir senaryoda BIOS'a girmeyi deneyebiliyor olsaydık.

Eğer dahili GPU'su olan bir işlemcin varsa bir de bunu dene. Ekran kartını sök ve görüntüyü anakart üzerinden al. Bu şekilde BIOS'a girmeyi dene. Herhangi bir yöntem olabilir, Windows üzerinden veya yine depolama birimini sökerek, fark etmez.

Deneme imkanın yoksa veya denediğinde de hala BIOS'a giremiyorsan, benden bu kadar dostum. Başka önerebileceğim bir şey kalmadı. Geçmiş olsun diyeyim, umarım çözersin.

Çok ilginç ya. Belki de BIOS'a girerken sistem ekran kartını görmemeye başlıyor. Keşke dahili GPU'su olan bir işlemcin olsaydı. Yani görüntüyü anakart üzerinden aldığın bir senaryoda BIOS'a girmeyi deneyebiliyor olsaydık.

Eğer dahili GPU'su olan bir işlemcin varsa bir de bunu dene. Ekran kartını sök ve görüntüyü anakart üzerinden al. Bu şekilde BIOS'a girmeyi dene. Herhangi bir yöntem olabilir, Windows üzerinden veya yine depolama birimini sökerek, fark etmez.

Deneme imkanın yoksa veya denediğinde de hala BIOS'a giremiyorsan, benden bu kadar dostum. Başka önerebileceğim bir şey kalmadı. Geçmiş olsun diyeyim, umarım çözersin.

Keşke dediğiniz şekilde APU olan bir işlemcim olsaydı ya da arkadaşta falan bulma imkanım olsaydı. Ama yok maalesef :) sağlık olsun ne yapalım. Sorunsuz çalışıyor zaten sistem, BIOS'a da girmeyiversin :D

Keşke dediğiniz şekilde APU olan bir işlemcim olsaydı ya da arkadaşta falan bulma imkanım olsaydı. Ama yok maalesef :) sağlık olsun ne yapalım. Sorunsuz çalışıyor zaten sistem, BIOS'a da girmeyiversin :D
Öyle düşünme, BIOS önemli. 😀 Bence hemen pes etme. Belki sitede yardım eden başka biri çıkar. Ama tavsiyem yeni bir konu aç. Ya da anakartı satın aldığın firma ile görüş, belki onlar seni yönlendirip sorunu çözerler veya değişim yaparlar.

Yine de bu şekilde kullanmaya devam edeceksen, QFlash Plus ile yeniden son sürüm BIOS yükle. En son eski sürüm yüklemiştin çünkü.

Giremediğin BIOS'u güncel tut yine de 🙂

Öyle düşünme, BIOS önemli. 😀 Bence hemen pes etme. Belki sitede yardım eden başka biri çıkar. Ama tavsiyem yeni bir konu aç. Ya da anakartı satın aldığın firma ile görüş, belki onlar seni yönlendirip sorunu çözerler veya değişim yaparlar.

Yine de bu şekilde kullanmaya devam edeceksen, QFlash Plus ile yeniden son sürüm BIOS yükle. En son eski sürüm yüklemiştin çünkü.

Giremediğin BIOS'u güncel tut yine de 🙂

Doğru haklısın hocam :D girmesekte görmesekte bizim BIOS'umuzdur, güncel olsun :D

Bu arada bu sorunun üstüne gitmeyip böyle devam edeceksen, en azından işlemci OC yapabilmek adına AMD Ryzen Master kullanabilirsin. 🙂

Anakartın kontrol programının performans bölümünden de yapılıyordu galiba, tam kurcalamadım ama bir bakayım olmadı dediğiniz programa bakarım. Şimdi de aklıma başka bir şey takıldı, RAM'lerin EXPO modunu nasıl açacağım BIOS olmadan. Bu bahsettiğimiz programlar o işe de yarıyor mu acaba?

Anakartın kontrol programının performans bölümünden de yapılıyordu galiba, tam kurcalamadım ama bir bakayım olmadı dediğiniz programa bakarım. Şimdi de aklıma başka bir şey takıldı, RAM'lerin EXPO modunu nasıl açacağım BIOS olmadan. Bu bahsettiğimiz programlar o işe de yarıyor mu acaba?
Gigabyte'ın herhangi bir yazılımını kullanmıyorum ve haliyle o yazılım/yazılımlar ile OC yapılıyor mu bilmiyorum. Ama sanmıyorum, hiç duymadım/görmedim.

AMD Ryzen Master ile yalnızca işlemci OC yapılıyor. RAM OC yapan bir yazılım ise yok, en azından ben bilmiyorum.

Gigabyte'ın herhangi bir yazılımını kullanmıyorum ve haliyle o yazılım/yazılımlar ile OC yapılıyor mu bilmiyorum. Ama sanmıyorum, hiç duymadım/görmedim.

AMD Ryzen Master ile yalnızca işlemci OC yapılıyor. RAM OC yapan bir yazılım ise yok, en azından ben bilmiyorum.

Anladım hocam. Yalnız o değil de kurcaladıkça şapkadan tavşan çıkarıyorum :D monitörü de 144 Hz yapamıyorum onu da yeni fark ettim. Maksimum 120 Hz oluyor. Eski sistemimde bile oluyordu 144, hem de bayağı eski DDR3 bir sistemdi o :D

Anladım hocam. Yalnız o değil de kurcaladıkça şapkadan tavşan çıkarıyorum :D monitörü de 144 Hz yapamıyorum onu da yeni fark ettim. Maksimum 120 Hz oluyor. Eski sistemimde bile oluyordu 144, hem de bayağı eski DDR3 bir sistemdi o :D
Ben hep GTA 6 çıktıktan sonra DDR5'e geçerim diyordum. Korkmaya başladım. DDR4 ile efendi efendi devam mı etsem acaba 😀

Ayarlar/Sistem/Gelişmiş Ekran Ayarları kısmında yenileme hızı değiştirme butonu var. Denedin mi?

Bu da olmazsa Nvidia Denetim Masasından değiştirmeye çalış.

Yeni konular

Geri
Yukarı