Gigabyte B650M K sistemde formattan sonra BIOS açılmıyor

Halil İbo05

Hectopat
RAM
XPG 5200 MHz
İşlemci
AMD Ryzen 5 7500F
Merhaba, iyi geceler, iyi bayramlar şimdiden herkese. Yeni topladığım bilgisayarımda format sonrası RAM'lerin EXPO, işlemcinin overclock ayarını yapmak için tekrar BIOS'a girmek istediğimde giremediğimi fark ettim. Bilgisayarı yeniden başlatıyorum, ne anakart üreticisinin yazdığı ekran, ne BIOS'a girmek için del tuşuna basın yazan ekran, ne de BIOS ekranı, hiçbiri görünmüyor. Fast boot ayarıdır denilmiş. Shift tuşuna basarak yeniden başlatıp gerekli adımları izledim olmadı, BIOS pilini çıkarıp taktım uygun şekilde, olmadı. CMOS clear yaptım, olmadı. Sorun nedir acaba? Delirmeden önce çözmeme yardımcı olur musunuz? :) Şimdiden teşekkürler herkese.
(BIOS güncel son sürüm)

İşlemci: AMD Ryzen 5 7500F.

Anakart: Gigabyte B650M K (rev 1.1)

RAM: Adata XPG 16 GB (2x8) 5200 MHz.

Ekran kartı: Gigabyte GTX 1660 OC 6g.

SSD: Goodram 1 TB PX600 GEN4x4 M.2 NVMe.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı şunu da yeni fark ettim, RAM 16 GB görünmüyor, kullanılabilir 15,6 GB yazıyor. İlk format attığımda bu böyle değildi. Acaba yapılan güncellemeler kurulan programlar sürücüler falan mı yanlış bir şey yaptı sisteme diyeceğim, ama kaldırdım bütün sürücüleri programları yine aynı. Çok garip ya gerçekten, hiç normal bir sıkıntı değil :D

Artı şunu da yeni fark ettim, RAM 16 GB görünmüyor, kullanılabilir 15,6 GB yazıyor. İlk format attığımda bu böyle değildi. Acaba yapılan güncellemeler kurulan programlar sürücüler falan mı yanlış bir şey yaptı sisteme diyeceğim, ama kaldırdım bütün sürücüleri programları yine aynı. Çok garip ya gerçekten, hiç normal bir sıkıntı değil :D
Kullanılabilir RAM miktarı bilgisayar yeniden başlatıldığıda değişkenlik gösteriyor. O bir problem değil. Bende de 16GB RAM var mesela ama şu an bende kullanılabilir RAM miktarı 11,6 GB 🙂

Monitör yenileme hızı için şunları dener misin?
Ayarlar/Sistem/Gelişmiş Ekran Ayarları kısmında yenileme hızı değiştirme butonu var. Denedin mi?

Bu da olmazsa Nvidia Denetim Masasından değiştirmeye çalış.

Ben hep GTA 6 çıktıktan sonra DDR5'e geçerim diyordum. Korkmaya başladım. DDR4 ile efendi efendi devam mı etsem acaba 😀

Ayarlar/Sistem/Gelişmiş ekran ayarları kısmında yenileme hızı değiştirme butonu var. Denedin mi?

Bu da olmazsa NVIDIA Denetim Masası'ndan değiştirmeye çalış.

Evet hocam oralardan yapıyorum zaten. Gelişmiş ayarlardan 144e çekiyorum ekran kararıyor 10 saniye sonra varsıyalana (60 Hz) dönmüş olarak geri geliyor ekran. NVIDIA ayarlarında ise 144 Hz görünmüyor bile, en fazla 120 Hz görünüyor.

Evet hocam oralardan yapıyorum zaten. Gelişmiş ayarlardan 144e çekiyorum ekran kararıyor 10 saniye sonra varsıyalana (60 Hz) dönmüş olarak geri geliyor ekran. NVIDIA ayarlarında ise 144 Hz görünmüyor bile, en fazla 120 Hz görünüyor.
Şu DDR5 sisteme geçme işini zamanı geldiğinde tekrar tekrar düşüneceğim 😀

Eski sistemine ait ekran kartın duruyor mu? Boşta duran herhangi bir ekran kartı varsa onunla dene bir de.

Bir video izledim Recep Baltaş atmış YouTube. MSI bir anakart aynı benim sorunla karşılaşıyor. Display port kablosuyla bağlı iken sorunlu, HDMI kablo bağlayınca sorun çözülüyor. Hem anakart üreticisinin ismi F2 F10 del falan yazan yerler görünüyor hem de basıyor Del'e açıyor BIOS'u. Ben şu an HDMI ile bağlıyım, Display bir kablo alıp denesem mi diyorum.

Neden olmasın, dene tabii ki. Ekran kartının VGA desteği varsa VGA ile de dene.

Bu arada istersen Recep'in mekanında da konu açıp sorabilirsin, yani mavi sitede.
daha da hiç uğraşmayacam valla hocam kalsın böyle. moralimin bozulduğuna mı üzüleyim, yeni sistem hevesimin kırıldığına mı yanayım, böyle malca bi sıkıntının başıma geldiğine mi sinir olayım. yemişim biosunu da, ramini de, işlemcisini de. açılsın kapansın yeter işte

daha da hiç uğraşmayacam valla hocam kalsın böyle. moralimin bozulduğuna mı üzüleyim, yeni sistem hevesimin kırıldığına mı yanayım, böyle malca bi sıkıntının başıma geldiğine mi sinir olayım. yemişim biosunu da, ramini de, işlemcisini de. açılsın kapansın yeter işte
Hemen kırılmasın hevesin ya. Bir süre unut bu durumu ve kullan yine böyle, sonra sakin kafayla yine düşünürüz/deneriz bir şeyler.

Dürtersin beni buradan. Hadi kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı