Gigabyte BIOS güncellemesiyle voltaj ayarının kaldırılması

F61'de geri geldi hocam. Teşekkür ediyorum. Bahsettiğiniz ayarlar nelerdir? Stabil oldukça voltaj sorun değil ben zaten 4GHz ile Undervold yapıyorum 0.102V kadar.

20211203_125130.jpg

Son düzenleme:
Buldum.
XMP ile RAM'lerim 3000MHz'de.
Voltaj Dynamic Vcore +0.048V
Diğer ikisi otomatikte.
Core Performance Boot= Disable.
AMD Cool and Quiet Function = Disable.
SVM Mode = Disable.
Global C-state Control= Disable.

Araştırdığım kadarıyla bu ayarlar ile fan ve işlemci sürekli aktif kalıyor. Boşta ya da bazı durumlarda voltaj kesmiyor. Çünkü diğer türlü dalgalanma çok oluyor bizim anakartta. Çok sağlıklı bir voltaj ayarı yok B450M SH-2'de.

Ryzen 5 1600AF stok halde 3.45 GHz ve 1.358 Voltaj ile çalışıyordu.
Ben 3.6GHz vaad edilen turboya 1.154 voltaj ile böylece ulaşabiliyorum. Stok soğutucu ile istisna harici 60 derece üstünü görmedim.

Yapıp deneyeyim hocam. Ben voltaj kısıp 4 GHz yapabiliyorum 3200G bendeki. Ancak CBP'de voltaj kesme değil de daha çok voltaj verme var. O genelde daha da fazla veriyor.

Yok hocam daha önce denedim zaten standart voltajı 1.4V işlemcinin. 2. nesil olduğundan voltajı da seviyor biraz. Buna rağmen voltajı kısıp turbo frekansına ulaşabilmek büyük nimet benim için. :D Şu an stabillik önemli, ona bakacağım.

Vcore voltajı 1.308V geçmiyor hocam. Eskisi gibi oldu. Bahsettiğiniz ayarların farkını pek anlamadım ama sorun da yok. Teşekkür ediyorum.

Geri
Yukarı