Gıgabyte BİOS has been reset. Please re-config your BİOS setup items if needed

Peki durduk yere öyle olmasının sebebi nedir? Birde şöyle ilk açtığımda oluyor mesela sonra yeniden başlattığımda ilk olduğu gibi 2-3 saniye içinde geliyor ses ama ilk fişi takıp açtığımda bu süre 6-7 saniyeyi buluyor.

BIOS pili çıkarsa sistem açılır, ben yaklaşık 1 yıl öyle kullandım.
BIOS pili takılı değilken sistem açılır ama her daim saat ayarları sıfırlanacaktır ve birincil disk aracı CD-Rom olacaktır, bazı saçmalıklar da yaşanabilir. Takılı kullanmak çok daha sağlıklı.

Hep gereksiz mesajlar yazılmış. Orada Cmos sıfırladığın için ayarlar sıfırlandı diyor. Ayarları tekrar yapın diyor siz pil tak saati düzelt diyorsunuz. Bilmiyorsanız yorum yapmayın.

BIOS default yapın boot ayarlarını doğru ayarlayıp sistemi açın. XMP kullan BIOS güncel değilse güncelleyip dene RAM hızlarını ille de tam hızda çalışsın diyorsan, tabi CPU destekliyorsa.

@Murat5038 Teşekkürler sorun çözüldü. BIOS güncellemesini de yapacağım. Belirttiğiniz için teşekkürler. CPU Ryzen 3 1200 bellek ise GSKILL RipjawsV Kırmızı 8GB 3000Mhz şuan 2133 mhz de çalışıyor. Anakart bellek listesinde benim belleğim geçmiyor. Sanırım 3000 Mhz'de kullanamayacağım.

Arkadaşlar aynı sorun bende de var bios reset attıktan sonra bu hale geldi. Ne klavye ne fare işlemiyor. Bilgisayara format atman lazım ama bios ayarlarına maalesef giremiyorum.

Gigabyte H270 gaming 3 anakartım bios güncellemesi uyarısı verdi. Güncelledikten sonra bilgisayar yeniden başladığında fanlar çalışıyor halde anakartın üzerinde cpu arıza ışığı yandı. Ekrana hiç birşey gelmedi. Biosu resetleyip bilgisayarı açtığımda bu yazı gelmişti. Yazıyı okeyleyip işletim sisteminin olduğu ssd yi gösterdim. Sorun bitti. @Murat5038 açıklamalarıda faydalı oldu.

Hep gereksiz mesajlar yazılmış. Orada Cmos sıfırladığın için ayarlar sıfırlandı diyor. Ayarları tekrar yapın diyor siz pil tak saati düzelt diyorsunuz. Bilmiyorsanız yorum yapmayın.

BIOS default yapın boot ayarlarını doğru ayarlayıp sistemi açın. XMP kullan BIOS güncel değilse güncelleyip dene RAM hızlarını ille de tam hızda çalışsın diyorsan, tabi CPU destekliyorsa.
16.09.2019 tarihinde yazdıklarınız hala faydalı olmaya devam ediyor. Teşekkürler

Tarih: 20.11.2023 ve yazdıklarınız bu zamanda bile işe yarıyor. Gerçekten denemediğim şey kalmamıştı ve en son olarak yeni bir anakart almayı bile düşündüm. Neyseki bu yorum beni kurtardı. Gerçekten çok teşekkürler.

Geri
Yukarı