Gigabyte F50 BIOS güncellemesi sonrası format sorunu

oncam

Hectopat
Merhaba, ben sistemimde Gigabyte B450 PRO serisi anakart kullanmaktayım. Fabrika çıkışı olarak F40 BIOS sürümü ile gelmişti. Bundan yaklaşık bir ay önce BIOS Update almış mı diye kontrol ettim ve anakartı sistemi formatlamadan F50 sürümüne yükselttim.

Sorunlar da böyle başladı. BIOS'u Update ettikten sonra sistem açılışında mavi ekran hatası almaya başladım. Bu bir iki üç derken her açılışta tekrar eder hale gelince bende anakartı sıfırlayıp BIOS'u tekrar F40 sürümüne geri döndürdüm. Sorunum düzeldi. Daha sonrasında herhalde sisteme formatı BIOS sürümü F40'ta attığımdan uyum sağlamadı diye düşündüm.

Bu sefer de diski formatlayıp sistemi yüklemeden BIOS'u F50 sürümüne yükseltip daha sonrasında Windows yüklemesini yaptım bu seferde format %70'lerde takılmaya başladı ve yarıda kalıp kapanıyor. Format bir türlü tamamlanmıyor. Yani garip bir durum var muhtemelen basit bir çözümü olması lazım fakat ben çözemedim. Formatı UEFI moddaki flash bellek dosyasıyla atıyorum. Çözümü bilen birisi varsa yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS sıfırlamak BIOS sürümünü düşürmez. Elle F40 sürüme almadıysanız yine F50 sürümünde idi BIOS.

%70'te takılma sabit disk arızası olabilir. İlk olarak disk sağlığına bakın.

BIOS sıfırlamak BIOS sürümünü düşürmez. Elle F40 sürüme almadıysanız yine F50 sürümünde idi BIOS.

%70'te takılma sabit disk arızası olabilir. İlk olarak disk sağlığına bakın.

Hocam öncelikle ilgilendiğiniz ve cevap verdiğiniz için teşekkürler. Fakat BIOS'u resetlemedim yazılımla F40 sürümüne geri yükledim ve bu şekilde sorunum düzeliyor. F40'ta sistem düzgün olarak çalışıyor. Windows yüklüyken Anakart'ı tekrardan F50'ye yükselttiğimde açılışta yine mavi ekran hatası veriyor. F50 sürümünde bilgisayara temiz bir format atmayı da denedim fakat format sırasında yine mavi ekran hatası veriyor ve format yarıda kalıyor. Yani kısacası BIOS'u F40'a geri yüklediğimde sorun yok fakat F50'de sistem yüklenirken ya da format atmayı denerken mavi ekran hatası alıyorum. Bu F50 sürümü ile ilgili bir sorun mu yoksa BIOS ekranında bir şeyleri ayarlamam mı gerekiyor onu çözemedim.

Disk bozuk olabilir demişsiniz ancak sistemde biri NVMe diğeri SATA iki diskim var ve F50 sürümünde formatı hangisine atmayı denersem deneyeyim ikisinde de aynı mavi ekran hatasını alıyorum. Bozuk olması durumunda mantıken F40'ta da sistemi yüklerken hata almam gerekirdi.

Son olarak alakasız gibi duruyor fakat galiba sorun ekran kartıyla alakalı. Ekran kartını çıkartıp bağlantıyı direkt Anakart'tan alıp sistemi öyle kurmayı düşünüyorum. İşe yararsa sonucu paylaşırım. İlgilendiğiniz içinde tekrardan teşekkürler. Sizide yoruyoruz kusura bakmayın.
Sorun kendi hatam arkadaşlar BIOS'u update etmeden önce Anakart'ın destek sayfasına girip uygulamalar bölümünden EC FW Update Tool programını yüklemelisiniz. Uygulamayı yüklemediğim için ram hatasına benzer bir hatayı sistem Ekran kartı ile alakalı olarak vermiş. Ekran kartını çıkartıp görüntüyü Anakart üzerinden alarak sistemi yükleyin daha sonra EC FW Update uygulamasını yükleyin ve son olarak ekran kartını takıp sürücüsünü yükleyin sorun kalmıyor. Yada kişisel görüşüm en iyisi bence hiç BIOS'u update falan yapmayın. Kesinlikle değmez. Macera arıyorsanız o ayrı tabi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı