Gigabyte G24 F2 monitör Full HD mi?

hento

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi akşamlar hepinize. Gigabyte'in G24 F2 monitörünü aldım geçen gün İtopya'da çok şükür ölü pixel falan çıkmadı gayet güzel kullanıyorum.

Yiğenimden Xbox One S konsolu aldim. Konsolu takınca çözünürlük 4K 60 FPS oldu bu nasıl oldu anlamadım normalde Full HD bir monitör olmasına rağmen Xbox'da 4 k çözünürlük oldu ama 60 Hz. PC de ise Windows 10 üzerinde çözünürlük ayarı görünmüyor. Sadece tazeleme hızı değiştirebiliyorum. Acaba yanlışlıkla 4K panel mi taktılar benim monitöre? Monitörün gerçek çözünürlüğünü nasıl anlarım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar iyi akşamlar hepinize. Gigabyte'in G24 F2 monitörünü aldım geçen gün İtopya'da çok şükür ölü pixel falan çıkmadı gayet güzel kullanıyorum.

Yiğenimden Xbox One S konsolu aldim. Konsolu takınca çözünürlük 4K 60 FPS oldu bu nasıl oldu anlamadım normalde Full HD bir monitör olmasına rağmen Xbox'da 4 k çözünürlük oldu ama 60 Hz. PC de ise Windows 10 üzerinde çözünürlük ayarı görünmüyor. Sadece tazeleme hızı değiştirebiliyorum. Acaba yanlışlıkla 4K panel mi taktılar benim monitöre? Monitörün gerçek çözünürlüğünü nasıl anlarım?
Öyle şey olur mu hocam :) 4K gösterse de siz 1080p olarak izliyorsunuz.

Monitöre 4K panel takılma ihtimali Türkiye'de önümüzdeki yılın enflasyon değerinin tek hanede çıkması kadar düşük ihtimalli bir şey.

Bence Xbox One S cihazda, AMD ekran kartlarındaki VSR veya Nvidia karşılığı olan DSR özelliğine benzer bir şey var. Bu özellikler monitörün desteklediğinden daha yüksek çözünürlükte görüntüyü render alıp sonra küçülterek ekrana vermesine olanak tanır. Yani cihaz 2160p 60Hz görüntü üretir ama ekrana 1080p 60Hz olarak gönderir. Bu durumda az da olsa görüntü kalitesinde iyileşme yaşanır. Anti aliasing benzeri bir etki yapar.

Geri
Yukarı