Gigabyte G24F-2 Hz 2.0 HDMI kablosuyla 180 Hz alınıyor

Daha fazla  
Selamunaleyküm dostlar. Bu monitörü almadan önce yaptığım araştırmalarla DP kablosu olmadan 180 Hz alamayacağım belirtiliyordu fakat gelen 2.0 HDMI kablosuyla 180 Hz'e alabiliyorum ve kullanabiliyorum. DP kablosuz nasıl oluyor anlamadım. Herhangi bir zahmete girmedim overclock yapmadım. Direkt ayarlardan 180 Hz'e çektim 165Hz ile kıyasladım ve 180 Hz'dı belli şekilde. Ve bazen şöyle bir gariplik yaşıyorum Google'ı kullanırken oluyor bu fare tekerleğini kaydırdığımda aşağı veyahut yukarı olsun milisaniye kadarcık bir takılma oluyor. 60 Hz olup 180 Hz'e dönüyormuş gibi umarım anlatabilmişimdir ayrıca ghosting testleri yaptım var mı yok mu arkasından gelen hafif bir izi var. Görseli eklerde (browser stutter detected) hatası da aldım bir iki saniye yazdı sonra ready ye döndü her testte oluyor arka plandaki uygulamaları kapattığım halde bir bakıp genel olarak dönüş yaparsanız Allah'ın rızası sizin olsun.

Dosya Ekleri

• Desktop Screenshot 2023.05.05 - 01.43.30.85.png
    Desktop Screenshot 2023.05.05 - 01.43.30.85.png
    129,6 KB · Görüntüleme: 74
  • ghost.jpg
    ghost.jpg
    140,7 KB · Görüntüleme: 66
  • ghost2.jpg
    ghost2.jpg
    125,1 KB · Görüntüleme: 63
  • ghost3.jpg
    ghost3.jpg
    124,1 KB · Görüntüleme: 58
  • ghost4.jpg
    ghost4.jpg
    37,5 KB · Görüntüleme: 63
  • ghost5.jpg
    ghost5.jpg
    37,2 KB · Görüntüleme: 61
  • ghost6.jpg
    ghost6.jpg
    36,6 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleyen: Moderatör:
HDMI 2.0 240Hz dahi verebiliyor. 180Hz alabilmeniz garip değil normal bir durumdur.
Monitör Hz olarak ayarlı gelmiş olabilir. Belki fabrikadan ayarlıdır belki İtopya ayarlamıştır. Bilemeyiz.
Monitöründe ghosting yok. IPS panelde olmaz zaten.
Sthutter uyarısı sizin Web'iniz ile alakalı. Birden fazla sayfa ya da browser açık olunca veriyor o hatayı.

Yaşadığın sorun ise monitörlük değildir. Sisteminle alakalıdır.

HDMI 2.0 240Hz dahi verebiliyor. 180Hz alabilmeniz garip değil normal bir durumdur.
Monitör Hz olarak ayarlı gelmiş olabilir. Belki fabrikadan ayarlıdır belki İtopya ayarlamıştır. Bilemeyiz.
Monitöründe ghosting yok. IPS panelde olmaz zaten.
Sthutter uyarısı sizin Web'iniz ile alakalı. Birden fazla sayfa ya da browser açık olunca veriyor o hatayı.

Yaşadığın sorun ise monitörlük değildir. Sisteminle alakalıdır.

Sizin birçok konuda yazdıklarınızı gördüm ve benim konuma da yazmanız yardımcı olmanız çok mutlu etti bu monitör DP kablosu olmadan 180 Hz almayı desteklemiyor o nedenle almamı tuhafsadım Allah razı olsun.

Sizin birçok konuda yazdıklarınızı gördüm ve benim konuma da yazmanız yardımcı olmanız çok mutlu etti bu monitör DP kablosu olmadan 180 Hz almayı desteklemiyor o nedenle almamı tuhafsadım Allah razı olsun.

Teşekkürler bu düşüncen için. 🙏

Şöyle seni düzeltmek istiyorum; Bu monitörün HDMI portu HDMI 2.0 özelliğine sahip.
Yani HDMI ile 180Hz almanda sorun olamaz.

Bak ekran kartının HDMI çıkışı 2.0'sa, kullandığın kablo HDMI 2.0'sa, monitörün girişi HDMI 2.0'sa 180Hz almanda sorun olmaz. Gördüğün gibi ekran kartın, monitörün ve kablon HDMI 2.0 versiyonunda. Aklından çıkart desteklemediği meselesini.
Eğer sen gider 1.4 HDMI ile monitöre bağlantı yaparsan direkt olarak 180Hz alamazsın.
OC olarak çıkarttığın zaman da titreme yapar monitör.
Durum budur. 👍

Teşekkürler bu düşüncen için. 🙏

Şöyle seni düzeltmek istiyorum; bu monitörün HDMI portu HDMI 2.0 özelliğine sahip.
yani HDMI ile 180Hz almanda sorun olamaz.

Bak ekran kartının HDMI çıkışı 2.0'sa, kullandığın kablo HDMI 2.0'sa, monitörün girişi HDMI 2.0'sa 180Hz almanda sorun olmaz. Gördüğün gibi ekran kartın, monitörün ve kablon HDMI 2.0 versiyonunda. Aklından çıkart desteklemediği meselesini.
Eğer sen gider 1.4 HDMI ile monitöre bağlantı yaparsan direkt olarak 180Hz alamazsın.
OC olarak çıkarttığın zaman da titreme yapar monitör.
Durum budur. 👍

Hocam teşekkür ederim yardımınız için lakin bu ghosting durumu normal değil mi? Yani çünkü ben anlamadım arkasından hafif bir iz geliyor ama hafif yani. Bana ghosting olan bi monitörün görüntüsünü atar mısınız rica etsem?

Son düzenleme:
Ghosting değil de Overdrive ayarındandır o. Monitörün overdrive ayarını değiş, Speed seçince bende de böyle oluyor mesela ama oyunda asla etkilemiyor. Buraya bakıp konuşmak pek de doğru olmuyor bu sebeple lakin her modda ghosting varsa o zaman etkiler. (monitörde ghosting şu ana kadar hiç duymadım, ben de yaşamadım)

Ghosting değil de OverDrive ayarındandır o. Monitörün OverDrive ayarını değiş, Speed seçince bende de böyle oluyor mesela ama oyunda asla etkilemiyor. Buraya bakıp konuşmak pek de doğru olmuyor bu sebeple lakin her modda ghosting varsa o zaman etkiler. (monitörde ghosting şu ana kadar hiç duymadım, ben de yaşamadım)

Anlayamadım dostum şimdi tam olarak ne yapmalıyım bahsettiğin modları nereden değiştirip açabilirim.

Monitörün arkasındaki butona bas sonra setteings kısmı üstte olacağı için butonu alttan üste doğru it. Açılan Menüde Gaming'in üzewrinde olacak ve yine butona bas. Bastıktan sonra overdrive'ya kadar in sonra tekrar butona bas ve Balance, Smart OD ya da Picture Quality'i seçip dene.

Monitörün arkasındaki butona bas sonra setteings kısmı üstte olacağı için butonu alttan üste doğru it. Açılan Menüde Gaming'in üzewrinde olacak ve yine butona bas. Bastıktan sonra OverDrive'ya kadar in sonra tekrar butona bas ve Balance, Smart OD ya da Picture Quality'i seçip dene.

Tamam vaktim olunca bakacağım dostum çok sağ ol

Hocam teşekkür ederim yardımınız için lakin bu ghosting durumu normal değil mi? Yani çünkü ben anlamadım arkasından hafif bir iz geliyor ama hafif yani. Bana ghosting olan bir monitörün görüntüsünü atar mısınız rica etsem?

Attığın fotoğraflarda ghosting yok. Resmi aşağıya bırakıyorum.
3-4 ms arası tepkimesi var bu monitörün ve resimdeki ghosting imkanı yok olamaz.
Yanlarında gördüğün iz beyaz ise overshoot oranıdır. Overshoot çok hızlı panellerde oluyor. Görüntüden önce piksel hayalet iz bırakıyor. Video atabilirsen daha yararlı olur.

71qrOCgQ2UL._CR52,0,359,359_UX256.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı