Gigabyte G41M Combo anakartta SSD düşük hız veriyor

Lyasinnn

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Panther AS340
Anakart
Gigabyte G41 M Combo
Arkadaşlar Gigabyte G41M Combo anakart kullanıyorum. Bugün Apacer Panther AS340 SSD aldım. Windows 10 kurdum ve testlerini yaptım. 259(MB/S) okuma,243(MB/S) yazma değeri çıktı. Düşük çıkmasının sebebi anakartımın SATA girişleri ya da anakartın eski olmasından dolayı olabilir mi?

Anakartınızın sitesinden edindiğim bilgi kadarıyla SATA 3 Gb/sn mevcut, yani SATA 2.

Bu nedenle;
  • SATA revizyon 2.0 (3 Gbit/s, 300 MB/s) En fazla 300Mb alabilirsiniz.

• SATA revizyon 1.0 (1.5 Gbit/s, 150 MB/s)
  • SATA revizyon 2.0 (3 Gbit/s, 300 MB/s)
  • SATA revizyon 3.0 (6 Gbit/s, 600 MB/s)
Listeden de anlaşılacağı üzere hız farkı vardır. Eğer çok hızlı bir SSD alırsan, mesela okuma yazma hızı 500+ MB/s olan, SATA 2 ile bu hıza ulaşamazsın. Ama her halükarda SATA 2 sisteme dahi SSD alsan SSD'nni farkını yaşarsın. Çünkü SSD'nin en büyük farkı okuma yazma hızından ziyade 0.1 milisaniyelik erişim hızı ve devasa IOPS değeridir.

Yani 120 GB SSD al, faydasını kesin görürsün. Ama ileride SATA 3 destekli bir anakart geçince bu fark daha da artar.

Arkadaşlar Gigabyte G41M combo anakart kullanıyorum. Bugün Apacer Panther AS340 SSD aldım. Windows 10 kurdum ve testlerini yaptım. 259(MB/S) okuma,243(MB/S) yazma değeri çıktı. Düşük çıkmasının sebebi anakartımın SATA girişleri ya da anakartın eski olmasından dolayı olabilir mi?

Gayet normal. Anakartın SATA 2 destekli. Recep bey zaten güzelce açıklamış.

Geri
Yukarı