Gigabyte G41M Combo için işlemci tavsiyesi

CeltySturluson

Kilopat
Daha fazla  
Anakartım başlıkta belirttiğim gibi, Gigabyte'ın G41M Combo modeli 775 pin bir anakart. Ekran kartım ASUS'un tek fanlı GT640 modeli. RAM'lerim 2x4 şeklinde 1600MHz DDR3 CL17 G.Skill Ripjaws RAM'ler. Halihazırda kullandığım işlemci Intel E2140 1.60GHz.

LoL gibi oyunlarda bile aşırı düşük FPS alıyorum. BIOS'a baktığımda işlemciden dolayı (sanırım) RAM'lerimi DDR2 400MHz'den daha yüksek bir değerde çalıştıramadığımı gördüm. Buradan ekran kartımı da yeterli besleyemediği kanısına vardım çünkü internette aynı ekran kartı ve RAM'leri kullanan insanlar benden yüksek FPS değerleri alıyordu.

Sonuç olarak İşlemcimi yükseltme kararı aldım, gözüme ikinci elden Intel Q8400 bir işlemci kestirdim. Anakartım ile uyumlu mudur? RAM'lerimi ve ekran kartımı tam güçte kullanmama olanak verir mi? Son olarak elimde soğutucu bulunmadığı için bu işlemciye bir de soğutucu almam gerek. Tavsiyelere açığım ekran kartımı yükseltmeyeceğim için overclock yapma gereği duyacağımı sanmıyorum ama stock fan almak da istemiyorum şahsen. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler^^

Öncelikle soğutucu olarak Akasa AK CC7108EP01 Intel LGA775/1150/1155/1156 Socket PWM İşlemci Soğutucusu: Amazon.com.tr

Bütçenizi ve PSU bilgilerinizi yazmamışsınız? Ek olarak RAM'leriniz hem işlemciden dolayı hem de anakarttan dolayı 1333MHz'de çalışacak.
Bütçemi yazmama sebebim elimdeki ekran kartını asla yükseltmeyecek olmam (yedek sistemim olmasından dolayı) Yani alacağım işlemci dediğiniz gibi ramlerimi 1333mhz'de çalıştırıp ekran kartımıda tamamen beslerse bana yeter daha güçlüsüne ihtiyacım yok. Mümkün olan en ucuzu yani. Psu'nun işlemciyi etkilediğini bilmiyordum hemen yazıyorum
PSU: Keyhunter Model: HK400-51AN AC INPUT: 230v - 50hz,4A Output WATT: 300W yazıyor umarım yeterlidir

12V kanalından işlemci ve ekran kartını rahat beslesin yeter, o yüzden sordum. BIOS modlama falan yapacaksanız Xeon E5450, E5430 veya E5440 (AliExpress üzerinden getirtebilirsiniz daha ucuza) alabilirsiniz. BIOS modlama ile uğraşmak istemiyorsanız Q8400 - Q9300 - Q9400 - Q9500 alabilirsiniz. Fakat fiyatlar anormal olduğu için bulduğunuz ve almak istediğiniz işlemciyi burada belirtin.

12V kanalından işlemci ve ekran kartını rahat beslesin yeter, o yüzden sordum. BIOS modlama falan yapacaksanız Xeon E5450, E5430 veya E5440 (AliExpress üzerinden getirtebilirsiniz daha ucuza) alabilirsiniz. BIOS modlama ile uğraşmak istemiyorsanız Q8400 - Q9300 - Q9400 - Q9500 alabilirsiniz. Fakat fiyatlar anormal olduğu için bulduğunuz ve almak istediğiniz işlemciyi burada belirtin.

Q8400 buldum sahibinden.com'da 2.el 120TL alınabilir mi? (en ucuz 100TL'ye var bu işlemci sahibinden.com'da eğer pahalı ise yazdığınız Q9400 veya Q9500 işlemcilere bakacağım)

Yani zaten aralarında çok da fazla performans farkı yok, tek farkı çıkabildikleri hızlar. Onun dışında bulduğunuz işlemci sağlamsa, Overclock yapılmamışsa alabilirsiniz.

Geri
Yukarı