Gigabyte Ga-780T D3L Anakart için işlemci

Randıman

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Serbest Meslek
Arkadaşlar merhaba, sitenin uzun süredir sessiz bir takipçisi olarak sizlere bir konu danışmak isterim;

Başlıkta da belirttiğim gibi Gigabyte Ga-780T D3L anakartım var. İşlemcim AMD FX 4100 (4.4GHz O.C) olarak kullanıyorum. Yaklaşık üç ay önce Asus HD 7950 DirectCU II aldım. Tabi ki beklendiği üzere işlemci O.C a rağmen teklemeye başladı. Benim sorum şu ;

Anakartımın desteklediği maksimum işlemci nedir? Doğru yere mi baktım bilmiyorum ama FX-8140 diyor. Ne derece günceldir bu? ben özellikle AMD FX 8350 istiyorum bu iş olur mu acaba? eğer desteklemiyorsa yeni bir anakart ile birlikte fx 8350 mi almalıyım? Maddi durumum pek yok bu ikilemden bir çıkış yolu var mıdır?
İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkürler, iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım sana FX 8320 ile yollarını buluşturmanı ve ucuz olması için 970A çipşetli anakart almanı öneririm. Böylece stabil ve sağlıklı çalışır.

Linkler:
VATAN COMPUTER - AMD - FX X8 8320 Soket AM3+ 3.5GHz 16MB Cache 32nm

VATAN COMPUTER - GIGABYTE - 970A-UD3P AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2000MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 Anakart - Anakart

Toplamda 850 TL'ye güzel bir canavar yapabilirsin. Ayrıca güç kaynağının 700W'tan aşağı olmaması gerekiyor. Yoksa Cooler Master öneririm.

Hocam 650W güç kaynağı mevcut. Şu anda hem anakart hem yeni işlemci ne yazık ki beni aşar. Elimdeki anakart ile maksimum verim nasıl alabilirim onun peşindeyim. Verebileceğim en yüksek rakam 500TL. Benim merak ettiğim konu Gigabyte GA-780T 'ye takabileceğim en iyi işlemci nedir?

Not: Bios güncellemesi yapılı.

Am3+ işlemci olduğu için en iyi FX 6300 gider. Bundan sonrası işlemciler, anakart çipseti eski olduğu için problemler çıkarabilir. FX 6300'ün fiyatı 505 TL. Bunu al keyfine bak.

Ama ileriye dönük bir karar alacaksan 300 TL civarı para biriktir ve yukarıda önerdiklerimi al, sistemini garantiye al...

İki işlemci de birbirine yakındır. Birisi 6 diğeri 8 çekirdeklidir. 8320'de oyun oynanmaz diye birşey yok. Daha iyi performans verir. Web tabanlı oyunlarda da daha iyidirler ve render işlerinin de üstesinden gelebilir. Eğer normal oyun oynayacaksan ekran kartın üstesinden gelir.

Oyun amaçlı düşünüyorum evet. Önümüzde çıkacak olan GTA 5, ESO, Watchdogs gibi oyunları göz önüne aldığımızda cpu ağırlıklı oyunlar (özellikle MMO olanlar).

FX 6300 ile FX 4100 arasında çok fark olacağını düşünmüyorum (bahsettiğim oyunlar için konuşursak). Bu yüzden 500 TL ye kadar kendimi zorlayıp fx 8350 veya 8320 leri düşündüm. Ama problem anakartın bunları kaldırıp kaldıramayacağı. Socket AM+3 diyor. İstediğim işlemci fx 8350 de AM+3 ama bazı yerlerde desteklemez diyor. Anakartın güncellenmiş desteklediği işlemcileri arattığımda bambaşka şeyler söylüyor iyice arap saçına döndü. Gidip işlemciyi alıp deneme yanılma yöntemi de yapmak istemiyorum. Olmazsa sonra bir ton uğraş geri alırlar almazlar.

Kısacası AMD FX X8 serisinden(tercihen FX 8350) mevcut anakartıma uyarsa almayı düşünüyorum. Dediğim gibi bence fx 6300 ile 4.4GHz e O.C yapılmış fx4100 arasında çok fark yok. Battlefield 4'ü denedim aldığım değerler ile fx6300 ile alınan değerleri kıyaslayınca arada 300 - 400TL lik fark yok. Hele ki bu saydığım oyunları da hesaba kattığımızda.

Anlamadığım nokta anakartın neyi destekleyip desteklemediği.

Arkadaşım GTA 5'i dediğim sistem açar. Ama burda önemli olan ekran kartının iyi olması. FX 6300'ü alıp yatırımını ekran kartına yaparsan iyi olur.

Ayrıca şu an 8350 kullanıyorum. FX 8320'nin hız aşırtılmış modeli diyebilirim. Zaten turbo core kullansan aynı sonucu veriyor. FX 8350 şu anda pahalı ee malum doların etkisi de var...

- - - Güncellendi - - -

Anakartına 8350 uymaz. Eğer değiştirip FX 8350 işlemcili bir bilgisayar istiyorsan 1000 TL'yi gözden çıkarman gerekiyor. Öte yandan bunun yarı parasıyla FX 6300 uyumlu olan anakartına takıp direkt olarak kullanacaksın.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı