Gigabyte GA-78LMT-S2P sisteme ekstra fan takılabilir mi?

berat3636

Hectopat
Yer
kars
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kasamda fan monte kısmı var fakat anakart destekliyor mu? Ekstra fan takabilir miyim?

Sistemim:
Kingston 120 GB SSD.
MSI GTX 1050 ekran kartı.
Cooler Master 500W PSU.
AMD FX 8320 işlemci.
8+8 1600 MHz RAM.
Gigabyte GA-78LMT-S2P anakart.

İşaretlediğim yer tek fan için yeteceğinden bunun gibi bir fan çoklayıcı kullanabilirsin. Veya molex pini olan bir fanı psudaki molex soketlerine bağlayabilirsin.

Dosya Ekleri

• fan.jpg
    fan.jpg
    276,3 KB · Görüntüleme: 21
İşaretlediğim yer tek fan için yeteceğinden bunun gibi bir fan çoklayıcı kullanabilirsin. Veya Molex pini olan bir fanı PSU'daki Molex soketlerine bağlayabilirsin.

Ben kasanın kapağı açık kullanıyorum. FurMark da ekran kartı 72 de sabitleniyor. Ama kapağı takarsam 5 dk da 82 oluyor. Daha uzun süre durursa artmaya devam ediyor. Sizce kapağı kapatıp 100 TL verip 2 fan alıp takmalı mıyım yoksa açık mı bırakmalıyım? CPU Fan'ın üzerinde şu an 1 kilo toz var. Temizliyorum çalıştırıyorum aradan 3 gün geçmeden tekrardan üstünde 1 kilo toz birikiyor. Sizce kapağı kapatıp tanesi 50 TL'den 100 TL'ye 2 fan alıp takmalı mıyım? Bir de şöyle bir durum var. Fan monte kısmının biri arkada biri önde. Ön tarafta demir plaka da monte yeri var fakat önünde plastik var ve SSD var. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi.
IMG_20211021_203827.jpg
IMG_20211021_203832.jpg
IMG_20211021_203836.jpg
IMG_20211021_203844.jpg
IMG_20211021_203850.jpg
IMG_20211021_203723.jpg

Kasada egzoz fanının olmaması ısıyı çok tavana çekiyordur hocam. Kapak açık olunca da doğal olarak çok ciddi tozlanma oluyor. Bence öne ve arkaya takacağınız iki fan oldukça faydalı olacaktır. Hava sirkülasyonu açısından öne takacağınız fan içeri soğuk hava üfler. Arkadaki egzoz fanı da sıcak havayı boşaltır. Yani fan takmak çok faydalı olur diye düşünüyorum.

Kasada egzoz fanının olmaması ısıyı çok tavana çekiyordur hocam. Kapak açık olunca da doğal olarak çok ciddi tozlanma oluyor. Bence öne ve arkaya takacağınız iki fan oldukça faydalı olacaktır. Hava sirkülasyonu açısından öne takacağınız fan içeri soğuk hava üfler. Arkadaki egzoz fanı da sıcak havayı boşaltır. Yani fan takmak çok faydalı olur diye düşünüyorum.

Ama ön taraftaki fan takma yerinin önünde plastik var kapalı. Anladığım kadarıyla şunu demeye çalışıyorsunuz: Ön tarafa fan tak kasanın içindeki havayı rüzgarlandırsın soğutsun. Ama zaten cpu max 40 derece oluyor. Ekran kartı da yükte 60 dereceyi geçmiyor. Ama şöyle bir şey var. Ben ekran kartımı görmeyince huzurum kaçıyor. O güzel ekran kartımı görmek istiyorum. Ve garip bir şekilde kapağı takınca Vento yazısı ters duruyor. Neden olabilir?

Ön üst tarafta başka bir fan daha var sanıyorum. Ama kesinlikle egzoz fan takmalısınız arka bölüme. Sıcak hava tahliyesi için önemlidir. Ekran kartınız bence de çok güzel gözüküyor hocam ama tozlanma sorunu için sanki kapaklı kullanılabilir :) . Yazının ters yazması da ilginçmiş kasa modelinizi yazabilir misiniz?

Ön üst tarafta başka bir fan daha var sanıyorum. Ama kesinlikle egzoz fan takmalısınız arka bölüme. Sıcak hava tahliyesi için önemlidir. Ekran kartınız bence de çok güzel gözüküyor hocam ama tozlanma sorunu için sanki kapaklı kullanılabilir :) . Yazının ters yazması da ilginçmiş kasa modelinizi yazabilir misiniz?

Kasanın ne tarafında yazar kasa modeli?
Tozlanmanın zararı var mı sisteme?

Tozlanmanın zahmeti olur. Düzenli temizlenmezse parçalar daha çok ısınır o kadar.
Eğer elinizde kitapçığı varsa belki orada bulursunuz. Ama internet üzerinden kasa markasını araştırıp da bulabilirsiniz. Örneğin ben bir tane model buldum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2021-10-21-22-37-38-58_c04c7fb2f74f045f3706f1a68dae0129.jpg
    Screenshot_2021-10-21-22-37-38-58_c04c7fb2f74f045f3706f1a68dae0129.jpg
    32,2 KB · Görüntüleme: 12
Daha çok ısınır yazdım zaten. Fan takmak istemiyorsanız takmayın. Konunuza cevabımı verdim. Gerisini keyfiniz bilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı