Gigabyte GA- AB350M Gaming 3 Anakart, Ryzen 2400G BIOS Sorunu

BY. MST

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Yeni sistem topladım. Sistemin parçaları şöyle ;

• GIGABYTE GA-AB350M GAMİNG 3 ANAKART
• AMD RYZEN 2400G İSLEMCİ
• KINGSTON HYPERX PREDATOR 8 GB 3000 MHZ RAM(HX430C15PB3/8)
• GALAX NVİDIA GTX 1050Ti EX OC
• TOSHİBA P300 2 TB HARDDİSK
• SANDİSK ULTRA 2 240 GB SSD

Sistemi topladıktan sonra kasaya start verdim. Bütün fanlar, (kasa, ekran kartı, işlemci) çalıştı, ancak ekrana görüntü gelmedi. Ben de birkaç yerden araştırdım. Anakart BIOS sürümü Ryzen 2400g ile uyumsuzluk yaşıyormuş. Bu nedenle en güncel BIOS sürümüne yükseltmek gerekiyormuş. Anakartı Vatan Bilgisayar'dan almıştım. Vatan Bilgisayara götürdüm ve olanları söyledim. Onlarda "BIOS'' sürümünü burada yükleyemeyiz, onun için AMD'nin eski AM4 işlemcilerinden lazım. Gigabyte'ın servisine göndereceğiz" dediler. Anakartı gönderdim. Daha haber gelmedi.
Bu konu ile ilgili başına gelmiş olan birileri var mı ?
Neler yaşadılar ?
Yardımcı olur musunuz ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum bu kadar basit bir işlem için ilk olarak bilinçsizce Vatan'a götürmen normal fakat servise vermek nedir arıza falan değil ki bu? BIOS sürümünüzü kendiniz de çok rahat bir şekilde güncelleyebilirdiniz BIOS ekranına girmeniz yetecektir bunun için. Bir de USB'ye son sürüm BIOS sürümünüzü atıcaktınız başka bir bilgisayardan. Gayet basit bir işlem.

Fakat servisden döndüğünde hallolucaktır gerekli bilgiyi de aktardıysanız. Kaç gün oldu servise teslim edeli?

BIOS güncellemesi için Vatan'a götürdünüz, oradaki bakkallar da servise yolladılar...
Bir dosyayı indirip USB belleğe atıp anakartın BIOS'unu güncellemek bu kadar zor mu?
@busygod haklı.

Son düzenleme:
Maalesef zor. Ekrana görüntü gelmiyor. BİOS'a erişmek gibi birşey düşünmeyin sakın. Erişemezsiniz. Bunun için APU olmayan AM4 soketli bir işlemci gerekmekte. Başka türlü sistemden görüntü alamazsınız. Servis sürecini beklemelisiniz. Umarım en kısa sürede gelir.

Son düzenleme:
Öncelikle BIOS güncellenmesi için arkadaşların dediği gibi eski bir işlemci ile sistemin çalıştırılması gerekiyor. Ancak Vatan Bilgisayarın Servisi bunu yap(a)mıyor olması çok üzücü. En kötü onboard programcı ile BIOS'u direk çipe yazarsın. Yazık. Gerçekten yazık. İçiniz rahat olsun. Servis size gönderecektir. Sadece size beklemesi kalıyor ne yazık ki.

Aynı anakarta sahibim. Keşke göndermeden önce biraz araştırsaydın. Bende aynı sıkıntıyı yaşadım. AMD bu sıkıntıyı düzeltmek için yardım kampanyası çıkardı. Şöyle açıklamak gerekirse AMD'nin garanti sayfasından başvuruyorsun senle mailden mesajlaşıyorlar. Gerekli bilgileri istiyorlar. Hepsi onaylandığında sana herhangi bir bir APU işlemcisi gönderiyorlar (bios update etmek için Not: Bana A8 9600 gönderdiler.). Bu konuşmaların süresiyle birlikte toplamda 1 haftada eline işlemci ulaşmış oluyor. Bu işlemciyi kullanıp bios güncellemeni yapıyorsun ve senden geri istemek üzere geri e-mail atıyorlar. Daha sonra geri gönderiyorsun takip numarası vs. istiyorlar ve işlem bitiyor. Gayet hızlıydı bana göre. Yardımcı oldukları için mutluyum. Sıkıntısız bir şekilde çalışıyor sistem. Not: Bu arada Ryzen 5 2400G'yi desteklemeyen anakartı sadece Gigabyte anakartlarda "Q-FLASH PLUS" varsa güncelleyebilirsiniz. Yoksa anllatığım gibi bir işlemci talep etmelisiniz.

Dediklerinize katılıyorum arkadaşlar. Tek yol eski bir AM4 soketli bir işlemci ile bu iş gerçekleşebiliyor. Vatan bilgisayar' a 16.03 2018 tarihinde teslim ettim. Biz size sms yolu ile servis hakkında bilgi veririz dediler. Daha gelen giden yok.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Mustafa Yavuz Okumuş
Bende gördüm AMD' nin böyle birşey yaptığını da yabancı kaynaklardan araştırmıştım. Uğraşmaya zamanım olmadığı için önemsememiştim. Aslında faydalıymış. Tam bilgi sahibi olamamışım. Sağolun yinede.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı