Gigabyte GA-G31M-ES2L BIOS ve Sürücü Kurulumu

ferhatunvr

Hectopat
Daha fazla  
Benim bilgisayar baya eski ve bugün format attım. Sürücüleri güncelliyordum, daha önce hiç BIOS vesaire güncellemesini yapmadım, pek bilmiyordum.

Anakart modelim Gigabyte GA-G31M-ES2L ve dedim bir bakayım varsa sürücüsünü güncelleyim, sitesinden baktım ve kartın 2012 yılına ait güncellemesi bulunmakta. BIOS ise 2009 sürücüsü mevcut bunları kurmayı isterim ancak dediğim gibi daha önce hiç ne baktım ne de kurdum, yanlış bir işlem de yapmak istemiyorum bu yüzden sizlere sormak istedim.

Aşağıya hem BIOS hem de Anakart sürücülerinin listesini ekledim, bunlardan hangisini indirmeliyim ve nasıl kurmalıyım? Bana bu konu hakkında yardımcı olur ve bilgi verirseniz gerçekten çok minnettar olurum.

Şimdiden herkesten Allah razı olsun, eyvallah çok teşekkür ederim zaman ayıran herkese iyi günler, hayırlı akşamlar.

Ek Not: Arkadaşlar bu Anakart sürücülerinde "LAN" , "VGA" , "SES" gibi ayrı bölümler var. Hepsinin görselini tek tek ekledim zaten ve ayrıca bazılarının sürücü tarihi 2015 gibi erken süreler bunlar ayrı ayrı sürücü güncellemeleri mi? Hepsini ayrı ayrı mı yüklemem gerekiyor? Bu konuda da bilgi verirseniz çok sevinirim, teşekkürler tekrardan.

bios.JPG
Ekran Alıntısı.JPG
lan.JPG
vga.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle BIOS konusunda şahsi fikrim sistemin stabil ise güncellememen, sistemin biraz eski ve genelde stabil sistemlerde BIOS güncellemek önerilmez. Diğer konuya gelirsek, görsellerini attığın sürücüler işletim sistemi ve 32-64 bit olarak versiyonlara ayrılmiş. Bu yüzden şuan kullandığın işletim sistemi ve kaç bit olduğuna bakarak oradan en son ve uygun sürümü indirerek sürücülerini güncelleyebilirsin.

Öncelikle BIOS konusunda şahsi fikrim sistemin stabil ise güncellememen, sistemin biraz eski ve genelde stabil sistemlerde BIOS güncellemek önerilmez. Diğer konuya gelirsek, görsellerini attığın sürücüler işletim sistemi ve 32-64 bit olarak versiyonlara ayrılmiş. Bu yüzden şuan kullandığın işletim sistemi ve kaç bit olduğuna bakarak oradan en son ve uygun sürümü indirerek sürücülerini güncelleyebilirsin.

Öncelikle teşekkür ederim bilgi için, görsellerde fark ettiniz mi bilmiyorum fakat mesela VGA, LAN, Chipset ve ses desteği olarak farklı sürücüler mevcut. İlk olarak VGA ekran sürücüsü diye biliyorum ve ben AMD R7 240 kart kullanıyorum ve sürekli yeni sürücü çıktığında güncellemesini yapıyorum. Bu durumda görselde ki kısımda bulunan VGA sürücüsünü yüklemem gerekiyor mu? Veyahut LAN ve ses sürücüsünü yüklemem gerekiyor mu? Çünkü ben LAN sürücüsü ve benzeri sürücüleri Driver Pack programı ile güncelleştirmesini yapıyorum. Kusura bakmayın biraz uzun ve karışık yazmış olabilirim, özetlemek gerekirse bu görsellerde bulunan sürücülerin hangisi yüklemem gerekiyor? Windows 10 işletim sistemi kullanıyorum ve dediğim gibi Driver programı ile LAN veya ses sürücüsünü ve saire oradan güncellemesini yapıyorum.

Ben şimdiye kadar daha önce hiç Chipset güncellemesini kendim yapmadım ve Driver Pack programının da yaptığını sanmıyorum, çünkü format sonrası driver kurulumu yaparken program ile Chipset diye bir güncellemeye hiç denk gelmedim. Ben sadece ekran kartı sürücüsünü kendim el ile yüklüyorum.

Bir şey sormak istiyorum biliyorum çok oldu ama bilgim olmadığı için öğrenmek istiyorum. Yukarıda dediğim gibi ben sadece ekran kartı sürücüsünü kendim yüklüyorum başka hangi sürücüleri kendim kurmam faydalı olur? Birde işlemcinin sürücüsü yok diye biliyorum doğru mu, yoksa onunda sürücüsü var onuda güncel tutmam gerekiyor mu?

Şimdiden çok teşekkür ederim bu kadar soruyu babama sorsam cevaplamaz :) çok teşekkürler tekrardan hayırlı günler.

gigabayte a320 hd2 anakartım var win 10 da mikrofon sesi soldan veriyor hiç bir şekilde düzeilmiyor bilen var mı

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı