Başarılı Kurulum Gigabyte GA-G41M Combo (rev2) - Mavericks + Win7 (Dual Boot)

GİGABYTE GA-G41M-Combo (Rev:2.0) OS X 10.9.1 Mavericks + Windows 7 (Dual Boot)

Donanımlar;

• Anakart : Gigabyte GA-G41-Combo (Rev:2.0)
  • İşlemci : İntel Core 2 Duo E7300 2.66 Mhz
  • Ekran Kartı : Ati Radeon HD 7750
  • RAM : Kingston 4 GB 1333 Mhz DDR3
  • Harddisk : Western Digital 500 GB Sata 2
  • Optik Sürücü : LG DVD RW

Yaptığım İşlemler;

1. Önce Recep Bey'in videolarını izledim.
  2. İnternetten indirdiğim OS X Mavericks 10.9.1 bootable USB for Intel PC's dosyasını SUSE Image Writer ile Kingston 8 GB flashdiske yazdırdım.
  3. Sonra 500 GB'lık HDD'nin 120 GB 'lık bölümünü OS X için ayırdım.
  4. Yaptığım BIOS Ayarları;
    • HPET Support = Enabled
    • HPET Mode= 64-bit mode
    • On-Chip SATA Mode= AUTO (İlk önce Enhanced yaptım Mavericks normal kuruldu USB'den boot edip Mavericks kurulu HDD'yi görmediği için HDD'den kurulu mavericks'e geçemidim. Auto yapınca Maverics kurduğum HDD'yi gördü.)
  5. Daha sonra flashdiski takıp F8 ile Boot ettim. Clover boot ekranı açıldı. Hiç bir ayar yapmadan USB'yi seçip kuruluma başladım. Hiçbir hata vermeden kurulum ekranı geldi. Sürdür diyerek devam ettim ve yaklaşık 15 dk'da kurulum başarılı şekilde tamamlandı.
  6. Yeniden başlatıp Flashdiskin içinden Mavericks'i boot ettim. Karşılama ekranındaki ayarları da yaptıktan sonra heybetli Mac arayüzüne ulaşabildim.
  7. Video'da anlatıldığı gibi önce HWSensors 6.0.1079 'yi kurdum. Ardından Clover'ın en güncel sürümünü (2605) kurdum. Kurarken özelleştir seçeneğinden Boot0ss'yi MBR'ye Yükle'yi seçtim. Üzerine de CloverConfigurator 3.11.0'ı kurdum. Clover configurator ile flashdiskteki EFI'yi mount edip Mavericks diskindeki EFI klasörü ile değiştirdim.
  8. Flashdisk'i çıkarıp yeniden başlattım. Clover Bootloader ekranı geldi. Buradan Mavericks'i boot ettim ve sistem sorunsuz açıldı. Yeniden başlatıp Windows'u başlatmayı denedim. O da sorunsuz çalıştı.
  9. Ekran kartını ve optik sürücüleri sorunsuz tanıdı. Ses kartını ve Ethernet kartını tanımadı. MultiBeast ile Ses için Realtek->Without DSDT->ALC887 ve HDAEnabler Ethernet için de Qualcomm Atheros AR8151 Ethernet driverını kurdum. Onlarda sorunsuz çalıştı.
  10. App Store uygulama indirmede de sorun yok. Uyku da gayet güzel çalışıyor. 4 sn'de uyanıyor.

Buradan Recep Bey'e ve Technopat'a Çok teşekkür ederim bana OS X Mavericks deneyimini yaşamamı sağladıkları için. Her zaman emeğe
saygı diyorum ve işletim sistemini lisanslı kulanılmasını öneriyorum OS X Mountain Lion - Apple Store (Türkiye)
bu linkten 37.5 TL ye online satın almalısınız. İyi forumlar...

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı soruna (boot0ss:error hatası) sisteme Yosemite 10.10 kurarken bende rastladım. Sorunu çözdüm, clover bootloader'ı kurarken önyükleyici ayarını ikinci seçenek olan 'boots0af'yi MBR'ye yükle' seçeneğini seçmeli kurulumu bu şekilde yapmalısın. USB deki EFI bölümünü mount edip HDD'deki EFI bölümüyle değiştirirsen USB olmadan HDD den boot edebilirsin.

Dosya Ekleri

• Clover Ayarı.jpg
    159,1 KB · Görüntüleme: 200
  • Anakart : Gigabyte GA-G41-Combo (Rev:1.4)
  • İşlemci : İntel Core 2 Duo E8400 3.06 Mhz
  • Ekran Kartı : Geforce 9500 gt (1 gb)
  • RAM : Elixir 8 GB 1333 Mhz DDR3
  • Harddisk : Western Digital 320 GB Sata 2
  • Optik Sürücü : ASUS DVD RW
  • Power supply: 250 watt

Kurulumu, ses kartı dışında sorunsuz tamamladım. Harici ses kartı kullandığım için, kendi mac driverlarını tanıdı, sorunsuz çalışıyor. Ekran kartı tam performans çalışıyor. Benim sorunum usb bağlantılarından harici hdd bağladığımda, ekran kartının fanında hız artışı olmakta ve tiz bir ses duyulmakta kasa içinden, usb hdd yi çıkardığımda ses kesiliyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim. Usb den hdd bağlamakla ekran kartının fan hızı neden artıyor??? Araştırmalarıma göre"3x usb power boost" özelliği olduğunu öğrendim, (anakartın üzerindeki usb ler için) bu özellik ekran kartının rpm artışına nasıl sebeb olabilir? Bu sorunu 500 watt lık power supply alarak değiştirebilirmiyim?

Ben mavericks 10.9.1 raw dosyasını win32disk image ile usb ye yazdırdım. İçinde clover bootloader var.

anakart ga-g41 combo (r 1.4)
işlemci e8400 3.02 ghz dualcore
8 gb ram
ekran gt 9500

kurulum başarılı oldu ekran kartı ve usb leri otomatik tanıdı. eternet ve ses kartı için kext yükledim, sorunsuz çalıştı.

Benim sorunum, sistemi hep usbden boot etmek durumunda kalıyorum. Hdd ye kurduğum bootloader ( en son sürüm clover) kurduğumda aşağıdaki resimdeki gibi GPT boot hatasını alıyorum. Daha sonra tekrar format atıp temiz bir kurulum yaptım bu sefer mavericks için kullanılan multiBeast i yükledim. İçindeki bootloader ı çek attım. Sanırım chemelon yükleniyor. Fakat gene aşağıdaki görüntüyü aldım. HDD ye boot loader kuramıyorum ve usb siz boot edemiyorum. Montezuma ve Recep Baltaş beyden yardım etmelerini bekliyorum.

Not: Aynı donanıma İatkos ML2 yi kurdum ve boot ettim. (usb siz.) Gayet sorunsuz çalıştı. Acaba 2 hard disk kullanıyorum. Birisi 3.5" diğeri 2.5" ben mavericks i 2.5" olana kurmaya çalıştığım içinmidir? hdd özellikleri etkilermi bu boot hatasını???? Yardımlarınızı dört gözle bekliyorum.

Kurulum yaparken hdd yi hem mbr olarak hem de gui olarak formatladığım halde sonuç değişmedi. Kafayı yemek üzereyim. Acil yardım.:)

Dosya Ekleri

• 20160317_191100.jpg
    20160317_191100.jpg
    93,1 KB · Görüntüleme: 170
Benim anakart da Gigabyte GA-G41M Combo sadece macOS kullanmak istiyorum 80 GB HDD uzerinde, yardimci olabilir misin?

• GA G41-M Combo rev 2.0
  • Core 2 quad 6600 2.40 GHz 8 mb cache
  • 8 GB DDR3 RAM 1333 MHz
  • Asus GT730 2 GB DDR3 128 bit
  • 80 GB Samsung HDD 7200 rpm 8 mb cache

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim anakart da Gigabyte GA-G41M Combo sadece macOS kullanmak istiyorum 80 GB HDD uzerinde, yardimci olabilir misin?

• GA G41-M Combo rev 2.0
  • Core 2 quad 6600 2.40 GHz 8 mb cache
  • 8 GB DDR3 RAM 1333 MHz
  • Asus GT730 2 GB DDR3 128 bit
  • 80 GB Samsung HDD 7200 rpm 8 mb cache

Hocam konuyla alakası yok fakat kullandığınız ramlerin modelini zahmet olmaz ise yazabilir misiniz? Aynı anakart bendede var fakat bir türlü uyumlu 4+4 DDR3 1333Mhz bulamadım. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı