Gigabyte GA-X48-DQ6 İncelemesi

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Test Merkezimize Gigabyte Türkiye tarafından yollanan ve Intel’in yeni yonga setini taşıyan anakartıyla karşınızdayız. Daha X38’in dumanı üstündeyken X48’i inceliyor olmak apayrı bir keyif. Açıkçası kartı elinize alıp şöyle bir göz attıktan sonra neresinden anlatmaya başlayacağınızı şaşırıyorsunuz. Öncelikle DDR3 RAM’lerin hala istenilen performanslara erişememesi ve çok yaygınlaşmamasından dolayı bu kartta DDR2 RAM desteğine sahip. Bu destek DDR2 1200 Mhz’e kadar çıkıyor. Bu da Intel’in yeni işlemci ailesiyle kullanıldığında bu kartın sizi hız limitlerinde uçurabileceğinin bir göstergesi.

Oyun meraklıları buraya

Gelelim 2 adet PCI-E16X yuvasına (PCI-E 2.0). Okuduğunuz anda aklınızda çakan şimşeği görebiliyoruz. Evet, iki adet ekran kartını bir arada kullandığınızda bu kartın her iki PCI-E yuvası da 16x/16x olarak çalışıyor. Bu satırı okuduğunuz anda bütçe hesapları yapmaya başladığınızı duyar gibiyiz. Kartın Core 2 Duo ve Core 2 Quad işlemci desteği olduğunu söylememize gerek yok sanırız. 45nm işlemci desteği ve 1600 FBS hızıyla karta performans için vereceğiniz paranın kuruşu kuruşuna hakkını vereceğini söyleyebiliriz. Araya küçük bir not düşerek X38 anakartlarda FSB hızının 1333 MHz olduğunu da belirtelim. Artık Gigabyte anakartlarda görmeye alıştığımız silent pipe pasif soğutma sistemi bu kart üzerine de konuşlandırılmış. Kartın ısınabilecek tüm noktalarını bakır bir ağ gibi saran bu sistem, işlemciden kaynaklanan ısı sorununu azaltmada oldukça başarılı. Tamamen katı kapasitör kullanılan kartın böylelikle hem kullanım ömrü hem de dengeli çalışması amaçlanmış.

Zengin mi zengin

Kartın arkasına baktığınızda ilk dikkati çeken özellik USB girişlerinin oldukça bol olması. 8 adet USB girişi bulunan kartta girişler birbirinden uzak yerleştirilerek sıkışıklık oluşması önlenmiş. Çift ethernet yuvası sayesinde kartın bağlantı olanakları arttırılmış. USB yuvalarının sol tarafında bir adet koaksiyel ve bir adet optik ses çıkışı yerleştirilmiş. Böylece kartın üzerinde bulunan 8 kanal destekli ALC889A çipinden daha efektif yararlanabilmeniz sağlanmış. 6 adet ses girişi de atlanmamış. Klasik klavye ve mouse girişleri için birer PS/2 girişi de bu ses çıkışlarının yanında bulunuyor. Yüksek hızlarda veri transferi için kartın arkasında bir adet firewire girişi de mevcut. Gigabyte X48 DQ6’nın üstünde 8 adet SATA yuvası bulunmakta. Ayrıca 1 adet IDE yuvası da unutulmamış. Arkada taraftaki USB girişlerine ek olarak kartın üstünde 4 USB portuna kadar destek veren 2 adet USB 2.0 girişi de var. Kartın yedek korumalı ve zengin içerikli BIOS’u overclock için kullanıcıya bir çok imkan sunuyor. Ayrıca bilgisayarınızın durumunu da rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Tüm bunların Easy Tune 5 programıyla rahatça yapılabildiğini hatırlamadan geçmeyelim. Özetle baktığınızda Gigabyte’ın bu yeni hız makinası, yeterli bütçesi olanlara son derece geniş imkanlar sunuyor. Eğer yeni bir sistem toplamayı düşünüyorsanız bu anakartı şimdiden listenize eklemenizde fayda var.

Sonuç: 45 nm işlemci, 1200 MHz RAM desteği ve 1600 FB hızıyla geniş overclock imkanları sunan bu anakart son teknolojinin uç noktasını sunuyor.

ARTI: 1600 FSB desteği
ARTI: Etkili pasif soğutma
ARTI: Zengin kutu içeriği

TEKNİK ÖZELLİKLER
Form faktör
ATX
Yonga seti
Intel X48
İşlemci yuvası
LGA 775
FSB hızı
1600 MHz
Bellek yuvası
4 x DDR2, 2 x DDR3
Yuva sayısı
2 x PCI-E16X, 3 x PCI-E1X, 2 x PCI 2.2

Quy8qQw.jpg

Bu anakarttan kullanıyorum ancak son öyle bir sorunum varki aylardır çözemedim. 2 adet 4GB DDR2 800 MHz RAM belleği takıyorum ancak 4 GB Dual gözüküyor. Sadece birini yani 4 GB takıyorum, bu seferde 2 GB görüyor. BIOS güncel. RAM profilleri Auto. Memtest yapıldı hata yok. İşletim Sistemi Windows 7 64 Bit. Acaba nedir sorun. Anakartı da atmak istemiyorum. RAM bellekleride. Hiç birşeyi yokken birden oldu bu.

Bu anakarttan kullanıyorum ancak son öyle bir sorunum varki aylardır çözemedim. 2 adet 4GB DDR2 800 MHz RAM belleği takıyorum ancak 4 GB Dual gözüküyor. Sadece birini yani 4 GB takıyorum, bu seferde 2 GB görüyor. BIOS güncel. RAM profilleri Auto. Memtest yapıldı hata yok. İşletim Sistemi Windows 7 64 Bit. Acaba nedir sorun. Anakartı da atmak istemiyorum. RAM bellekleride. Hiç birşeyi yokken birden oldu bu.
büyük ihtimalle dual kit kullanıyorsun 2+2 4gb zaten tekini takınca 2gb görmesi lazım 4gb ddr2 tek parça olarak sadece amd de çalışır

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı