Gigabyte GA780-T-D3L sistem açılmıyor

03yoket003

Hectopat
Daha fazla  
Gigabyte GA780-T-D3L model anakart kullanıyorum. Sistemim geçen aya kadar normal Boot ediyordu, herhangi bir sorunum yoktu. Pandemi dolayısıyla tamire götüremedim. Bazı sorunları internetten araştırdım, HDD kaynaklı olabileceği söyleniyor ancak sorunumun daha hızlı çözüme ulaşabilmesi adına birkaç husus belirtmek istiyorum. Bilgisayarım Windows'u Boot edemiyor demiyorum, hiçbir aygıtı Boot etmiyor ve fark ettiğim kadarı ile BIOS üzerinden taşınabilir bellek ve HDD'yi görüyor, açılırken donanımları da sorunsuz okuyor.
Uzaktan eğitim telefon üzerinden oldukça sorunlu bir hale gelmeye başladı. Artık bir şekilde bilgisayarımı açmam gerekiyor.

IMG20201227024846.jpg
IMG20201227024820.jpg
IMG20201227024739.jpg
IMG20201227024742.jpg

Çözüm 1) Kasaya bağlı tüm klavye-mouse vb. girişleri çıkart.
BIOS pilini çıkart.
Güç kablosunu çıkart.
5 dakika bekle.

Daha sonra BIOS pilini geri tak ve güç kablosunu takıp dene.

Çözüm 2) İşe yaramazsa, sorunun USB'den olabileceği ihtimalini de es geçmemek lazım. USB'ye yazdırdığın ISO'nun md5 doğrulamasını yap. Anakartın oldukça eski. Rufus'dan Önyükleme ayarını "GPT" değil, "MBR" olarak yazdır, dene. İmkanın varsa başka USB dene.

Çözüm 3) Yapabiliyorsanız BIOS güncelleyin.

Bunlar da işe yaramazsa başka çözüm yolum kalmadı maalesef :)
Evet defalarca denedim, sorunu da anlayamadım.
Sorun USB'de değil ise, yüksek ihtimalle BIOS - Anakart'dan kaynaklı.

Çözüm 1) Kasaya bağlı tüm klavye-mouse vb. girişleri çıkart.
BIOS pilini çıkart.
Güç kablosunu çıkart.
5 Dakika bekle.

Daha sonra BIOS pilini geri tak ve güç kablosunu takıp dene.

Çözüm 2) İşe yaramazsa, sorunun USB'den olabileceği ihtimalini de es geçmemek lazım. USB'ye yazdırdığın ISO'nun MD5 doğrulamasını yap. Anakartın oldukça eski. Rufus'dan Önyükleme ayarını "GPT" değil, "MBR" olarak yazdır, dene. İmkanın varsa başka USB dene.

Çözüm 3) Yapabiliyorsanız BIOS güncelleyin.

Bunlar da işe yaramazsa başka çözüm yolum kalmadı maalesef :)

Sorun USB'de değil ise, yüksek ihtimalle BIOS - Anakart'dan kaynaklı.

Flash bellekle format atmaya çalışmadım aslında formatla sorunum çözülebilecek olsaydı sistemim Boot edebiliyor olurdu lakin CD, USB, HDD, SSD bunların hiçbirini Boot edemiyorum.
BIOS Update ya da yeniden BIOS yazdırmayı denedim ancak maalesef oradada USB'yi görmedi

Yeni konular

Geri
Yukarı