GIGABYTE GeForce GTX 980 WaterForce Tri-SLI !

Daha önce hiçbir donanım haberinde bu kadar heyecanlanmamıştım. Yerleriniz alın...

GIGABYTE SHOW BAŞLIYOR

31a.jpg

WindForce ile piyasada yer edinmeye çalışan GB ( Gigabyte ) şimdi karşımıza Water Force kod adlı yeni complex tasarımıyla birlikte çıkıyor. Kapalı devre sıvı soğutma sistemleri CPU'lar için oldukça standartlaşmaya başlamıştı zaten. Eminim benim gibi siz de, artık GPU'lar için Kraken G10 gibi paramızla rezil eden çözümlerden daha başka, daha profesyonel çözümler görmeyi dört gözle bekliyorsunuzdur. GB'nin EVGA'yı bir adım solladığını düşünüyorum bu hamle ile. EVGA bize referans PCB üzerine kendi sıvı soğutma bloğu ile Custom Water Cooling sistemlere özel kartlar sunmuştu ve GTX 780Tİ'yi bile 1400' MHZ'lere çıkaranlar olmuştu. Hal böyleyken verimlilik adına tasarlanmış maxwell mimarili 980'leri bize Triple SLI şeklinde hem de kapalı devre hazır sıvı soğutma seti ile birlikte sunan GB her türlü oyuncunun kalbini kazanmayı hak ediyor bence.

31c.jpg

Aslında bu çözüm, AMD tarafında son kullanıcıya sunulan R9 295X2'den bir kaç adım daha ötede bir yerdedir. R9 295X2'de hybrid soğutma sistemi vardı.

Uyumluluk sorununa hem mantıklı hem de görsel bir şölenle çözüm üreten Gigabyte bizi radyatörün konumu konusunda endişelenmekten alıkoyuyor. Kasanın üst tarafına monte edilen, içerisinde 3 adet 12X12 fan, 3 adet 12X12 radyatör içeren bir kit ile birlikte geliyor çünkü. Ön panelinde bulunan 5.25 inch ( 13.3 cm ) büyüklüğünde bir LCD ekran ile basıncı, suyun sıcaklığını, fan hızlarını izleyebiliyor ve imkan verilenleri kontrol edebiliyorsunuz. En güzel ayrıntılardan biri de PCB'ler bükülmesin diye tasarlanan üç bölmeli çubuk. Kartları çubuk vasıtasıyla kasanın üst yüzeyine sabitleyebiliyorsunuz. Sıvı soğutma'nın biraz ağır olduğunu ve burada söz konusu olan bloklardan üç tane bulunduğunu ve içlerinin sıvı ile dolu olduğunu göz önüne alırsak gerçekten düşünülmesi gerekeni düşünmüşler diyebiliriz.

31b.jpg

Gelelim teknik detaylara ;

Her bir kart 7 GHZ efektif bellek hızına sahip ( 1750 X 4 ). 1128 MHZ olarak görülen çekirdek hızları GPU Boost ile 1329 MHZ'e kadar çıkabiliyor. Fazla bilgi bulamasam da şunu belirtmek isterim ki ; Bu sistemde kullanılan sıvı soğutma blokları belleklerden ve VRM'lerden ısıyı doğrudan soğuran bir tasarıma sahip !

31d.jpg

Haberin sunumu ve çevirisi bizzat tarafımdan yapılmıştır. Teknik detaylar haricinde kalan kısmı kendi yorumumdur.

Kendi web sitemde ve burada eş amanlı olarak yayınlıyorum. Site kuralları gereği önce burada yayımlamam gerkekiyormuş ceza almamam için.

Kaynak ; GIGABYTE GeForce GTX 980 WaterForce Tri-SLI ! | ArtenonMimarlik
Teknik Detay Kaynağı ; Gigabyte Announces GeForce GTX 980 WaterForce Tri-SLI | techPowerUp

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi akşamlar.

Sonuç olarak her arz, bir talep yaratır. Bizim tabirimizle de bir nevi her topal satıcının, bir kör alıcısı vardır diyebiliriz.

Kendi adıma konuşacak olursam, evvela benim için de gereksiz bir ürün; ancak rekabetin olmadığı bir sektörde gelişimin de sekteye uğrayacağı kaçınılmazdır. Dolayısıyla bu tip ürünlerin tüketiciye sunumunu, sonuna kadar destekliyorum.

Konu hakkında teknik bilgiye sahip olmasam da, bence ürünün dış görünümü adına bir takım geliştirmeler yapılabilir. Misal bu üstteki "kutucuk" için bir kasa üretilebilir. Tamamen gizlenen dışa doğru çıkan aksamların olmadığı bir kasa...

Bunların dışında her şey mükemmel görünüyor.

Saygılarımla

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı